Pytania o dietę i suplementy przy niedoczynności i Hashimoto

napisał/a: bakelolo 2015-05-23 22:40
Djfafa, a fo myslisz o kwasie alfa-liponowym (ALA)? Nie bylby lepszy niz Omega-3 w postaci kwasow DHA i EPA? Te dwa sa pochodnymi kwasu ALA wiec o ile dobrze wnioskuje, to powinien byc bardziej skuteczny? Chociaz z drugej strony, z tego co rozumiem, to kwas ALA jest odpowiedzalny za nieco inne procesy anizeli te dwa nastepne ale nie mam pewnosci czy dobrze rozumiem.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-05-24 07:47
lolka11 napisal(a):Dj, mam pytanie...co moge zrobic zeby zwiekszyc ft3? Moje ostatnie wyniki:

Maj 2015

TSH 3,1 (!!!!) spadlo z 5,2 :D
FT4 17,1 norma 11-23
FT3 4 norma 3,5 - 6,5
No niestety przeciwciala caly czas powyzej 1300, ale tak sobie mowie, ze moze i tak spadly, bo byly np 5000, a teraz sa 3000...

FT3 tez troche spadlo i tak czytalam, ze moze sie wyplukalam z zelaza nie jedzac ziaren i czerwone mieso rzadko.
Sprobuje najpierw jesc pokarmy bogate w zelazo, watrobka, brokuly, szpinak itp. Myslisz, ze to moze wystarczyc?
Do polowy lipca mam zamiar byc na aip. Jestem od ponad 3 tyg, a na bezglutenie od lutego.

Luty 2015 (gdzie mialam nadziej, ze moze jednak bedzie wszystko ok)
TSH 5,2
FT4 14,7
FT3 4,7

Listopad 2014:
TSH - 5 norma 0,20-4
FT4 - 15,3 norma 11-23
FT3 - 4,7 norma 3,5 - 6,5
Anty TPO powyzej 1300 norma ponizej 100
TRAS, thyreoide (cokolwiek to jest)
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-05-24 07:50
zachorowana napisal(a):Cześć,

Mam pytanie gł. do Dj Fafa, ale jeśli ktoś również jest w temacie, to poproszę o odpowiedź.
Jestem kobietą poniżej 30stki. Prawdopodobnie mam Hashimoto, piszę prawdopodobnie, bo mój lekarz jednoznacznie nie chce wydać sądu (chyba niedługo przestanie być moim lekarzem). Biorę Euthyrox od roku. USG pokazało obraz sugerujący Hashimoto. Przeciwciała mi nie wyszły. Teraz biorę dawkę 88. TSH jest poniżej 1 na dzień dzisiejszy.
Jestem na diecie bezglutenowej i bezlaktozowej, włączyłam część z zalecanych tutaj suplementów. Po zmianie diety i braniu suplementów moje TSH zaczęło spadać, bo wcześniej siedziało w miejscu, a ze mną było tak sobie, przestałam ufać lekarzowi i mimo strachu, zaczęłam szukać informacji na własną rękę. Dzięki za to, co robicie tu na forum.
To tak tytułem wstępu.
Moje pytanie: chciałabym zacząć przyjmować l - tyrozynę, czy są przeciwwskazania co do tego dla takich osób jak ja, które przyjmują Euthyrox? I które już mają dość niskie TSH? Czy istnieje ryzyko, że mogę wpaść w nadczynność, przyjmując taką dawkę leku plus tyrozynę? Co myślisz, DJ Fafa?


Tyrozyna to aminokwas, który po połączeniu się jodem tworzy tyroksynę czyli hormon tarczycy. tarczyca wytworzy tyle tyroksyny ile będzie konieczne, więc nie ma żadnych obaw, że wpadniesz w nadczynność.
Cieszę się, że dieta i suplementy Ci pomagają.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-05-24 08:31
bakelolo napisal(a):Djfafa, a fo myslisz o kwasie alfa-liponowym (ALA)? Nie bylby lepszy niz Omega-3 w postaci kwasow DHA i EPA? Te dwa sa pochodnymi kwasu ALA wiec o ile dobrze wnioskuje, to powinien byc bardziej skuteczny? Chociaz z drugej strony, z tego co rozumiem, to kwas ALA jest odpowiedzalny za nieco inne procesy anizeli te dwa nastepne ale nie mam pewnosci czy dobrze rozumiem.


Po pierwsze, zapewne masz na myśli Kwas alfa-linolenowy, a nie alfa liponowy. Po drugie ALA działanie dużo mniej p. zapalnie niż EPA i DHA. Korzyści z ALA są takie, że zmniejszają niekorzystny stosunek O3 do O6.
napisał/a: lolka11 2015-05-24 08:47
djfafa napisal(a):
lolka11 napisal(a):Dj, mam pytanie...co moge zrobic zeby zwiekszyc ft3? Moje ostatnie wyniki:

Maj 2015

TSH 3,1 (!!!!) spadlo z 5,2 :D
FT4 17,1 norma 11-23
FT3 4 norma 3,5 - 6,5
No niestety przeciwciala caly czas powyzej 1300, ale tak sobie mowie, ze moze i tak spadly, bo byly np 5000, a teraz sa 3000...

FT3 tez troche spadlo i tak czytalam, ze moze sie wyplukalam z zelaza nie jedzac ziaren i czerwone mieso rzadko.
Sprobuje najpierw jesc pokarmy bogate w zelazo, watrobka, brokuly, szpinak itp. Myslisz, ze to moze wystarczyc?
Do polowy lipca mam zamiar byc na aip. Jestem od ponad 3 tyg, a na bezglutenie od lutego.

Luty 2015 (gdzie mialam nadziej, ze moze jednak bedzie wszystko ok)
TSH 5,2
FT4 14,7
FT3 4,7

Listopad 2014:
TSH - 5 norma 0,20-4
FT4 - 15,3 norma 11-23
FT3 - 4,7 norma 3,5 - 6,5
Anty TPO powyzej 1300 norma ponizej 100
TRAS, thyreoide (cokolwiek to jest)
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-05-24 08:52
TSH spadło ładnie. Skoro bierzesz selen, to organizm sam powinien ładnie przekształcać tyroksynę w trójjodotyroninę.
Jedyne czym można mu pomóc to zadbać o nerki i wątrobę, bo niemal cała konwersja zachodzi w tych organach.
napisał/a: lolka11 2015-05-24 09:07
djfafa napisal(a):TSH spadło ładnie. Skoro bierzesz selen, to organizm sam powinien ładnie przekształcać tyroksynę w trójjodotyroninę.
Jedyne czym można mu pomóc to zadbać o nerki i wątrobę, bo niemal cała konwersja zachodzi w tych organach.


No spadlo pieknie i to m.in dzieki tobie dj i temu forum.
a jak mam dbac o nerki i watrobe. Jem terwz dosc tlusto, tzn sporo oleju kokosowego, lnianego, awokado i teraz smalec. Czy powinnam ograniczyc tluszcze?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-05-24 09:11
Wątrobie bardziej szkodzą węglowodany i zywność przetworzona niż tłuszcze.

Wątrobie służą: prawidłowa waga, unikanie alkoholu i od czasu do czasu kuracje odtruwające np. NAC, sylimaryną, karczochem.
napisał/a: lolka11 2015-05-24 09:21
Jeszcze raz dzieki!
napisał/a: kobitka1969 2015-05-24 17:37
lolka- GRATULACJE
napisał/a: lolka11 2015-05-24 22:28
kobitka1969 napisal(a):lolka- GRATULACJE



Dzieki . Oczywiscie nie nie spoczywam na laurach.
napisał/a: malwina 2015 2015-06-09 12:56
Witam serdecznie
proszę o odpowiedź, robiłam badania poziomu selenu i cynku i są one w normie czy mimo to powinnam je suplementować przy hashimoto.