Pytania nt. jaskry, siatkówki i zabiegu laserowego

napisał/a: ewa12321 2012-01-21 15:54
Witam,
Tydzień temu miałam zabieg laserem z powodu retinopatii wcześniaczej, miałam dziury w siatkówce, chyba nazywał się fotokoagulacja. Nie zdążyłam zadać pytań lekarzowi, które teraz siedzą mi w głowie:

Zabieg miałam o 15, o 20.30 poszłam na mierzenie ciśnienia. Gdy czekałam w kolejce widziałam przez chwilę krwiste plamy w polu widzenia, bardzo się przestraszyłam. Lekarz nie stwierdził nic niepokojącego. Czy to było normalne?

Mija już prawie tydzień, czasami widzę błyski w polu widzenia. Miałam też tępe bóle oka. Czy powinnam się niepokoić?

Czy mogę już umyć włosy? Czy niskie pochylenie głowy przez pół godziny nie zaszkodzi? Mam bardzo gęste i ciężkie włosy.

Czy powinnam ograniczyć po zabiegu korzystanie z komputera/komórki? Czego nie wolno mi robić i jak długo?

Tydzień temu zdiagnozowano u mnie jaskrę otwartego kąta. Niewiele wiem o tej chorobie, mam kilka pytań:
Często na ulotkach do leków w przeciwwskazaniach jest jaskra. Czy powinnam zwracać na to uwagę?
Czy jaskra/wysokie ciśnienie śródgałkowe zwiększa ryzyko nowych problemów z siatkówką?
Czy powinnam zrezygnować z lakto-wegetarianizmu? Jestem lakto-wegetarianką od ponad 5 lat, wyniki mam dobre.
Jeśli stwierdzono u mnie jaskrę, czy doszło już do jakiegoś uszkodzenia nerwu wzrokowego? Od dwóch lat miałam niepokojące objawy: widzenie tęczowych kół wokół świateł i białych obiektów np: butów, bóle oka, uczucie wypychania i ściskania oka, zaniewidzenia, nagłe pogorszenia wzroku. Okuliści mówili, że to migrena, problemy neurologiczne. Na początku grudnia w końcu znalazłam dobrą okulistkę, zmierzyła mi ciśnienie, miałam 42. Później mimo kropli Azopt, Taflotan ciśnienie było: 28, 32, 35, 28, 18, 40. Dostałam szybkie skierowanie do szpitala i tabletki Glaupax na 7 dni, tylko one zbijały ciśnienie poniżej 20. W szpitalu usłyszałam, że leczenie było zbyt intensywne ale i tak ciężko było im znaleźć krople, które obniżyłyby ciśnienie poniżej 25. Po zabiegu laserowym i zmianie kropli ciśnienie bardzo spadło, nawet do 14. Biorę teraz Corneregel na regenerację siatkówki i krople Azarga.

Zdziwiło mnie to, że wykryto jaskrę w obu oczach, na lewe nie mam poczucia światła od 15 roku życia, po odklejeniu siatkówki i wirektomi. Dobowe skoki ciśnienia nie były tak wysokie jak w prawym, ciśnienie trzymało się w normach. Czy lewe oko będzie leczone? Wolałabym je zachować w możliwie dobrym stanie, kto wie czy za np: 5-15 lat nie będzie go można zregenerować komórkami macierzystymi?
napisał/a: kingask 2012-06-06 13:56
Witam,

nie znam dokladnej odpowiedzi na Twoje pytania ale mialam operacje na siatkowke oka (mialam rozszczepienie z rozwarstwieniem siatkowki) i po operacji lekarz powiedzial mi ze przez pierwsze 3 miesiace:
- nie moge latac samolotom (zmiana cisnienia szkodzi)
- jezeli wybiore jakis inny srodek transportu to mmusze unikac wstrzasow ( w sensie droga musi byc dobra)
- nie moge nosic niczego co ma wiecen niz 2 kg.
- nie moge robic niczego co wymaga uzycia sily (silownia, przesuwanie mebli.. uwaga na sex!... itd)

i potem do konca zycia nie moge uprawic sportow walki, musze chronic glowe kaskami nawet jezdzac na rowerze- uderzenia glowy sa bardzo nie wskazane...
No i czesto badac oczy... ale nie u optyka- Tylko u okulisty..

Moze spoboj myc glowe siedzac w wannie i odchylajac glowe do tylu..

Mam nadzieje ze wszystko bedzie ok
Pozdrawiam
Kinga