punkcja lędźwiowa

napisał/a: syllffia 2009-01-29 18:54
Witam,
czy ktoś z Państwa mógłby mi pomóc ? Oto kilka mocno trapiących mnie spraw:
1. Jeśli podpisujemy zgode na punkcję, czy mogą nas "kuć" w nieskończoność ?
2. Jak wysoko można kuć, by pobrać płyn ?
3. Czy pacjent może wstawac po takim zabiegu ?
4. Czy możliwe jest, by 2 dni po zabiegu zaczęły się u pacjenta okropne bóle głowy (okolice czoła, skroni i potylicy) i były tak silne, że wywołują wymioty ?
5. Czy nieudane próby pobrania płynu należy umieścić w karcie i na wypisie ze szpitala ?

Jestem przerażona całą tą sytuacją, nażeczony poszedł do szpitala z mrowieniem rąk (zespół cieśni nadgarstka, o ile dobrze pamiętam nazwę, a po wyjściu dostał gratis ból pleców, bo nieudolnych próbach pobrania płynu i okrutny wręcz ból głowy... :( )

PS: jeśli zamieściłam post w złej kategorii bardzo przepraszam, osoba o której piszę leżała na oddziale neurologicznym, stąd mój wpis tutaj.

Dziękuję za odpowiedzi.
S.
napisał/a: dimedicus 2009-01-29 19:54
Nie za każdym razem,uda się wkłuć,szczególnie jeśli robi to ktoś mało doświadczony,zwykle wprowadza się igłę między III a IV kręgiem (poniżej dolnego końca rdzenia kręgowego).Po punkcji należy leżeć na płaskim przez 12-24 godziny.Jeśli utrzymują się bóle głowy,należy skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym punkcję(przypuszczalnie wystąpił zespół popunkcyjny i taki stan może się utrzymywać nawet do 14 dni) .Co do ostatniego pytania to już zależy od szpitala.
Tak na marginesie po punkcji należy pic dużo płynów
napisał/a: syllffia 2009-01-29 21:04
tak oczywiście rozumiem, że raz czy 2 moze się nie udać.. tyle, że z deficytu lekarzy, akurat w tym przypadku punkcję robiła 65-75 letnia kobieta, ktora moze i wiedze teoretyczna jeszcze ma, ale rece jej drza, nie mowiac juz o utrzymaniu narzędzia...próbować 5 razy i nic ? po 3 dniach powtorzono punkcję i inna (tym razem około 35letnia) pani doktor wkuła się za 1 razem..
aha, i dodatkowo (mnie tez się wydawąło, że należy leżeć) powiedziano mu, ze owszem ma leżeć, ale do toalety czy "rozprostować kości" spokojnie może chodzić ;|
a czy mozna stosować leki p/bólowe w takiej sytuacji ? Przy odbieraniu wypisu dr nic o tym nie mowila, nic nie przepisała..
ehh.. :(
napisał/a: dimedicus 2009-01-29 21:21
aspiryna, aspirin, polopiryna,paracetamolem
napisał/a: Lidka18 2009-07-25 09:07
hejj od dluzszego czasu mam bole glowy chodzilam do neurologa... byl czas w ktorym nie moglam wytrzymac wiec poszlam do rodzinnego...on mi dal skierowanie do szpitala na badania... poszlam, z tym skierowaniem a lekarz na wstepie powiedzial ze przyjmie mnie jak sie zgodze na punkcje... chce ja zrobic by wykluczyc zapalenie w co osobiscie watpi powiedzial ze zeby przyjeli mnie na oddzial musze sie na nia zgodzic... Boje sie tego badania bo ciagle slysze ze cos jest nie tak... Kurcze nie moge podjac decyzji co mam zrobic czy zgodzic sie czy nie...:(
napisał/a: kurczaczek5 2010-02-22 09:35
moja znajoma będzie miała ten zabieg i zastanawia się jak dlugo nie będzie mogła ćwiczyć na w-fie. proszę o pomoc
napisał/a: Lilka88 2010-07-14 14:27
Chciałabym się dowiedzieć czy po przebytych punkcjach mogą wystąpić komplikacje związane z bólem kręgosłupa, które pojawią się dopiero po długim czasie od przebytych zabiegów?
Dokładnie chodzi mi o to, że sześć lat temu miałam robione dwie punkcje lędźwiowe w związku z neuroboreliozą, po pewnym czasie (po większym wysiłku) zaczęłam odczuwać bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Aktualnie bóle te występują coraz częściej, znacznie się nasiliły i bardzo promieniują. Czasem ciężko mi się nawet schylać.
Od czasu punkcji unikałam zbyt dużej aktywności fizycznej, bo bałam się o kręgosłup. Jednak teraz zaczynam się zastanawiać czy są ćwiczenia, które nie obciążają za bardzo kręgosłupa, które mogłabym wykonywać? Może jeśli poprzez ćwiczenia uda mi się wzmocnić kręgoslup, to bóle miną?
Byłam z tymi bólami u mojej pani doktor (mniej więcej rok temu), ale niestety wcale mi nie pomogła. Po prześwietleniu okazało się, że mam większą przerwę między kręgami, pani doktor wypisała mi jakieś tabletki i maść, po których dostałam silnego uczulenia na słońce. Nie wiem, co teraz robić? Liczę na pomoc i wskazówki...
Z góry dziękuję za odp
napisał/a: sulkowski84 2010-09-25 18:20
WItam,

niestety to co napisze bedzie bardzo smutne ale prawdziwe.
Mialem punkcje ledzwiowa w wieku 6 lat ( mialem zapalenie opon mozgowych ) i konsekwencje tego odczuwam do dzisiaj. I niestet y kosztowaly one mnie duzo. W wieku 16 lat doznalem kontuzji nawykowego wybicia barku, przez kilka dobrych lat wybiijalem bark po kilka razy w roku, dopiero z czasem mi sie polepszylo. Jak mi powiedzial kregarz mogloto byc wlasnie konswekwencja wlasnie punkcji ledzwiowej! Otoz po punkcji kregoslup z czasem sztywnieje i staje sie coraz mniej elastyczny. W konsekwencji przerzuca sie to na stawy , gdyz ale cialo nie pracuje jak powinno i np sztywny kregoslupo powoduje ze kosci nie leza oprawidlowo w stawach i sa bardziej podatne na kontuzje.

Takze moja szefowa miala punkcje ledzwiowa i czesto jeszczi na zabiegi rozlzuniajace masaze itd.
Jedyna rada mna to to malo obciazac kregoslup plywac, nie miec nadwagi i duzo lezec
Mi osobiscie bardzo lezenie pomaga

Pozdrawiam
napisał/a: TomekTBydgoszcz 2010-11-25 18:50
Witam.

Napiszę tak

PANICZNIE BOJĘ SIĘ IGIEŁ!!!

8 lat temu zrezygnowałem z punkcji
w tym roku się przełamałem
położono mnie na oddział neurologii ( ordynator dr K. Nicpoń)

na drugi dzień miałem zabieg punkcji w wykonaniu dr Andrzeja Zahorskiego

Poprosiłem o znieczulenie.
Doktor w asyście trzech pielęgniarek przystąpił do zabiegu.
Położyłem się na boku, plecami do doktora w pozycji embrionalnej.
Doktor zaczął ze mną rozmawiać o znieczuleniu.
Jak się po chwili okazało było już po zabiegu punkcji.

W czasie gdy rzekomo podawano mi znieczulenie ( delikatne uczucie uszczypnięcia na plechach) doktor sprawnie, w pełni profesjonalnie i bezboleśnie pobrał płyn rdzeniowo - mózgowy.
Byłe w szoku.
Przewieziono mnie z sali zabiegowej mieszczącej się na oddziale na salę, w której wcześniej leżałem.

Po zabiegu podobnie jak w dniu przyjęcia podłączono mnie do kroplówki.

Wskazania które otrzymałem:
1 godzina - leżenie bez ruchu na brzuchu
2 godzina - z pomocą pielęgniarki przewracamy się na bok ( w dalszym ciągu nie podnosimy głowy)
3 godzina - możliwość leżenia na plecach

po 12-24h wstajemy

RZECZYWISTOŚĆ:
2 godziny leżałem na brzuchu przekręcając tylko głowę z prawej na lewą stronę
w 3 h wstałem by skorzystać w WC

w 5 godzinie zjadłem na siedząco kolację razem z rodzinom, która mnie odwiedziła.
następnie położyłem się spać i na drugi dzień wypisano mnie do domu

Czuję się bardzo dobrze a jedyne co dokucza to uczucie jakby obciążenia pleców.
Jeśli Was kiedyś przewiało to znacie to uczucie.

NIE BÓJCIE SIĘ!!!
TO BARDZO WAŻNE BADANIE a bajki które inni opowiadają tylko odstraszają pacjentów.
Jeżeli wytrzymacie zastrzyk czy pobranie krwi to tym bardziej punkcję.

Pozdrawiam i 3mam kciuki
napisał/a: Spinner 2011-04-06 11:11
Ja leże w szpitalu na białaczkę mam 16 lat i robili mi punkcje lędźwiową i biodrową z 50 razy to wcale nie boli wystarczy że podadzą Dormicum i Morfine i jest git nie ma sie czego bać.
napisał/a: kcfizjo 2013-02-13 00:50
Czy kogoś po punkcji bolały plecy w odcinku lędźwiowym? Zastanawiam się czy to może być po badaniu czy może to kolejny objaw. Dodam że badanie miałam 2 tygodnie temu.
napisał/a: miss borelka 2013-04-10 21:40
Za pierwszym razem po punkcji bole kregoslupa ustapily po roku. Za drugim - mija rok, a schylic sie praktycznie nie moge przez ostry bol w odcinku ledzwiowym.