Psychoterapia

napisał/a: leniwiec 2010-10-12 18:54
Czy psychoterapia jest dobrą metodą na wyjście z uzależnienia? Czy wszystkie uzależnienia można próbować leczyć tą metodą. W Krakowie, gdzie mieszkam, psychoterapia jest bardzo dostępna. Psychoterapia w Krakowie, jest tak dostępna, że można wybrać sobie jedną z metod, np Gestalt. W Krakowie są gabinety, specjalizujące się na przykład w metodzie Gestalt. W mniejszych miejscowościach, pewnie nie ma takiego wyboru - co wtedy?
napisał/a: elPaciente 2010-12-14 23:58
Psychoterapia jest bardzo dobrą metodą na leczenie uzależnień. W zależności od skali problemu, może stanowić alternatywę dla farmakoterapii lub stanowić jej uzupełnienie.
Istnieje kilka nurtów psychoterapii i też w zależności od rodzaju problemu powinien być zastosowany odpowiedni. Np. psychoanalityk raczej nie pomoże Ci rzucić palenia a behawiorysta nie uświadomi kompleksów z dzieciństwa, chociaż współcześnie stosuje się podejście eklektyczne, czyli czerpiące ze wszystkich nurtów.
Podajesz przykład terapii Gestalt, jest to podejście humanistyczno-egzystencjalne, gdzie kluczowy jest kontakt z pacjentem.
Psychoterapia może również przydać się gdy nie mamy zaburzeń, np. do zwiększenia poziomu asertywności, ulepszenia relacji międzyludzkich, uświadomienia sobie wielu zjawisk itd.
Pamiętaj, że psychoterapeuta musi mieć dyplom Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (łatwiej zdać;) lub Polskiego Towarzystwa Psychologicznego wraz z uprawnieniami do wykonywania zawodu.
Jakby co to pisz ;)
napisał/a: pio221 2010-12-16 23:07
Powiem tak.znam temat od środka
i wiem że najlepszą metodą jest ,psychoteraipia i farmakologia ...
może i ambitna psychoterapia brzmi dumnie ...ale co po tym jak po odstawieniu czegoś ...siedzisz przymulony w domu z deprechą często i każda minuta wydaje się godziną
...dobra jest farmakologia i do tego jeszcze takie leki które pobudzą fajnie do życia
Najważniejsze jest żeby czas od ostatniego zażycia substancji płynął jak najdalej ...im dalej tym niej ciągnie
napisał/a: leniwiec 2010-12-20 13:30
Z tego co rozumiem, pewne formy psychoterapii nadają się lepiej (niż inne) do pomocy w pewnych konkretnych obszarach. Przytoczyłem gestalt, bo jakoś mnie zainteresował. Znalazłem taki opis:

napisal(a):O psychoterapii Gestalt

Psychoterapia humanistyczno-egzystencjonalna, do której zalicza się Gestalt nazywana jest trzecią siłą w psychologii. Powstała w opozycji do psychoanalizy i behawioryzmu. Celem terapii Gestalt jest umożliwienie Klientowi zrozumienia siebie, zaprzyjaźnienia się ze sobą i innymi ludźmi , radzenia sobie w życiu i czerpania z niego jak największej satysfakcji. Terapeuta tworzy warunki, w których Klient może w aktywny sposób badać samego siebie, w teraźniejszości, w „TU i TERAZ”. Pod wpływem bogactwa takiego doświadczania pojawia się możliwość poszerzenia świadomości w sferach intelektualnej, uczuciowej, zmysłowej i cielesnej. W atmosferze życzliwości i szacunku dla Klienta, dla jego sposobu przeżywania siebie i świata, przy wsparciu i zrozumieniu terapeuty.

Wg Rogersa twórcy terapii humanistycznej, do których zalicza się również Gestalt, terapeuta występuje jako akuszerka zjawisk w procesie zmiany u klienta: „Wprowadzam samego siebie w relację terapeutyczną zakładając, że moja sympatia, zaufanie i zrozumienie innych wewnętrznych światów osoby będzie prowadzić do ważnego procesu stawania się. Nie zaczynam relacji jako lekarz,[...] ale jako osoba, rozpoczynająca osobistą relację”.

Nurt Gestalt zakłada, że człowiek posiada cały potencjał do zaspokajania swoich potrzeb i do kierowania swoim zachowaniem. Im bardziej człowiek jest świadomy tego co robi, myśli i czuje tym bardziej jest wolny. Jest to też droga do poczucia się w pełni szczęśliwym. Integruje każdego człowieka w indywidualną, niezwykłą całość.

Podstawowe założenia etyczne Kodeksu Etyki Zawodowej terapeuty Gestalt:

Każde istnienie ludzkie jest dla nas równie cenne.

Szanujemy unikalność, indywidualność i godność jednostki.

Odnosimy się z szacunkiem do różnic rasowych, etnicznych, pochodzenia, płci, orientacji lub preferencji seksualnych, niepełnosprawności, wieku, religii, języka, statusu społecznego lub ekonomicznego oraz potrzeb duchowych.

Uznajemy prawo do niezależności i samostanowienia każdej osoby wchodzącej w relacje interpersonalną.


źródło: psychoterapiawkrakowie pl


Czy metoda ta spotykana jest w przypadkach leczenia uzależnień?
napisał/a: jmichalska 2011-09-15 12:58
ja chodzę na psychoterapię. zaczynałam od bezpłątnych ośrodków, ale wizyty musiałam czasami umawiać na za 2-3 tygodnie. efekty były zerowe. czułam się okropnie po każdym spotkaniu, tak jest na początku, a ponieważ na kolejną terapię musiałam czekać tak długo, było coraz gorzej. teraz chodzę do ośrodka polana i jestem bardzo zadowolona. terapeuta powiedział, że lepiej będzie jeśli zapiszę się na terapię grupową i faktycznie jest lepiej. ten wcześniejszy terapeuta nic takiego mi nie mówił. terapia grupowa otwiera mi oczy na wiele nowych zagadnień, czuję się coraz lepiej. pozdrawiam wszystkich!