Przyspieszone przepływy krwi w tętnicach szyjnych...?

napisał/a: Corvax 2016-07-02 16:06
Witam,

Mam prośbę o sugestie o czym mogą świadczyć zwiększone prędkości przepływu krwi w tętnicach szyjnych wspólnych? Dotyczy obu stron.

W zeszły weekend miałem taką przygodę, że po dość intensywnym seksie zaczęła mnie lekko boleć głowa w okolicy prawej skroni. Po chwili pojawiło się jakby mniej ostre widzenie w prawym oku. Testując to widzenie zasłaniałem sobie naprzemiennie jedno oko, aby ocenić różnicę. Poczułem wtedy drętwienie i jakby brak czucia lewego policzka (albo dłoni). TO było w chwili gdy zaczynała się wielka burza, więc pewnie ciśnienie spadało okurat. Za jakieś 40 minut, idąc po prostej nawierzchni przestałem mieć władzę w lewej nodze i dość poważnie upadłem. Z pół minuty nie mogłem się podnieść, ponieważ ta lewa noga jakby nie chciała się mnie słuchać. W końcu wstałem i już było wszystko ok.

Neurolog nie stwierdził nieprawidłowości w typowym badaniu odruchów. Jedynie, że mam dość niskie ciśnienie 110/70. Raczej wiązał to z problemami z krążeniem niż neurologicznymi. TK głowy też niczego nie wykazało nadzwyczajnego. USG dopplera tętnic szyjnych też pokazało, ze wszystko jest w porządku, brak blaszek miażdżycowych, pogrubienia ścian itp. Jedyna ciekawostka to te zwiększone przepływy, w okolicach 120-130 cm/s. W sąsiednich tętnicach już po ok 40 cm/s. Czy to o czymś świadczy?

Dodam tylko, że uważam się za osobę w dobrej kondycji fizycznej. Nie mam nadwagi (187 cm, 87 kg, 37 lat). Od kilkunastu miesięcy regularnie ćwiczę 3-4 razy w tygodniu po 1-1,5h. CHyba nigdy wcześniej w swoim życiu nie byłem w takiej formie. Tym bardziej taki epizod mnie mocno zaskoczył. Ktos ma może jakieś pomysły?
napisał/a: Anna35 2016-09-04 16:28
Nie wiadomo jaka prędkość była mierzona w tym badaniu - czy szczytowa?
Jeżeli w wyniku jest napisane, że jest zwiększona prędkość przepływu - to tak jest. Wtedy oznacza to zwężenie tętnic. W tętnicach zwężonych prędkość przepływu krwi jest większa. Często będzie opisane też zwężenie światła tętnicy.

Co to oznacza: najczęściej miażdżycę, rzadko wady wrodzone. Jeżeli neurolog mówi o problemach z krążeniem - tym zajmuje się kardiolog. Wizyta wskazana, jeżeli napisano, że przepływy są zwiększone, a nie wynika to z prób samodzielnej interpretacji. Jeżeli napisano "w normie" nie ma powodów do niepokoju - przynajmniej wynikiem tego badania.
napisał/a: Corvax 2016-09-04 19:13
Dzięki za odpowiedź!
Chyba jednak problem jest nieco inny, ponieważ rzeczywiście napisano wprost, że przepływy są przyspieszone. Jednocześnie jednak napisano, że nie ma zwężenia tętnic ani oznak miażdzycy.
NA wszelki wypadek poniżej dokąłdny opis wyniku badania:


"W badaniu USG doppler tętnice szyjne wspólne, wewnętrzne i zewnętrzne obustronnie drożne, z zachowanymi przepływami dogłowowymi. W ocenie morfologicznej: Kompleksy IMT w CCA obustronnie niepogrubione do ok. 0,7mm w CCAR i do ok. 0,6mm w CCAL. Uwidocznione odcinki naczyń bez cech pogrubienia ścian, bez zmian miażdżycowych, bez cech uchwytnych zwężeń. W ocenie spektralnej: Przyspieszenie prędkości przepływu w CCA obustronnie - po stronie prawej do ok. 122cm/s, po stronie lewej do ok.129cm/s. Bez cech uchwytnych zwężeń. Poza tym przepływy o prawidłowych spektrach i wartościach ESV i EDV. Tętnice kręgowe obustronnie drożne, z przepływem dogłowowym, podobnej średnicy, z Vmax do ok. 41cm/s."
napisał/a: Anna35 2016-09-05 21:06
Proponuję wizytę u kardiologa. Ja w wyniku miałam napisane niższe wartości i zinterpretowane jako w normie. Najlepiej iść do tego lekarza, który zlecał to badanie, zaś jeżeli je sama zrobiłaś, to pójść prywatnie do kardiologa, niech to zinterpretuje, ponieważ wada może tkwić poza tętnicami szyjnymi. Możliwe, źe zleci inne badania, ale nie licz na to korzystając z wizyty lekarza na ubezpieczenie (darmowo) - mają limity.
napisał/a: Andzrej 2016-09-11 20:28
Sprawdź poziom glukozy po wysiłku.
napisał/a: Corvax 2016-09-11 20:55
Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Tak też kombinuję. Jestem umówiony do dobrego kardiologa ale dopiero za miesiąc :/. Nie tyle w kwestii tych przepływów co ze strachu jak się sytuacja rozwija z neurologiem, po tym moim incydencie, który opisałem na samym początku. Przy okazji angiografii MR tętnic wewnątrzczaszkowych (wyszła bez żadnych zmian) w badaniu przeglądowym wykryli mi kilka "nieprawidłowych ognisk" w mózgu. Także jestem przerażony i miotam się wewnętrznie między wizją nowotworu, SM czy jeszcze czegoś równie paskudnego. Zastanawiam się czy ten incydent mógł wynikać z powodów krążeniowych i powstało jakieś niedokrwienie i zmiana w mózgu? TO by jeszcze była w miarę "przyjemna" diagnoza.
Póki co czekam na pełny MR z kontrastem. W międzyczasie w medycynie pracy zrobili mi EKG i wyszło z jakimś odchyleniem od normy. Zapamiętałem coś o podniesionym punkcie J, tyle ze to chyba nie świadczy o niczym nadzwyczajnym.

Byłbym wdzięczny za nieco wiecej info na temat tego poziomu glukozy na po wysiłku. Jaki to moze mieć związek z przepływami? Na czczo mam cukier w normie ale w rodzinie cukrzyca więc może jakoś głębiej to trzeba zbadać...?
napisał/a: Anna35 2016-09-12 19:31
Ze zmianami ogniskowymi koniecznie do neurologa lub neurochirurga - koniecznie niech obejrzy płytę. Jeżeli nie obejrzy - umów neurochirurga - oznacza, że Cię olał lub się nie zna.

Jeżeli w rezonansie widać zmiany to znaczy, że coś się dzieje i jesteś już blisko postawienia właściwej diagnozy. Zapewne zleci kilka badań laboratoryjnych - od siebie polecam zrobić tanie badanie: przeciwciała przeciwjądrowe ANA z typem świecenia. Jeżeli wyjdą dodatnie (po jedynce liczba większa niż 20)- wtedy panel ENA. To powinno przyspieszyć diagnozę.

Uniesienie odcinka ST w punkcie J+60 - ile mm? Jeżeli to opisali wskazuje na chorobę niedokrwienną. Najlepiej przepisz całe rozpoznanie z EKG. Zapis badania jest własnością pacjenta i powinieneś to mieć. Jeżeli masz uniesienie ST to niewykluczone, że zmiany w mózgu są też na tle niedokrwiennym (udarowym).

Przypływy w takiej sytuacji też wskazują na miażdżycę i to prawdopodobnie już zaawansowaną (zmiany w mózgu, ST, przepływy - sporo tego). Jaki poziom cholesterolu całkowitego, LDL, trójglicerydów i homocysteiny?
napisał/a: Corvax 2016-09-12 20:21
Dzięki Anna35!

Jakoś nie widzi mi się ta miażdzyca. Może żyję w jakimś wielkim błędzie ale jestem przekonany, że naprawdę dobrze się prowadzę. Trzymam dietę, regularnie trenuję 4 razy w tygodniu po ok 1 godzinę. PRzy wzroście 187 ważę 87-90 kg i nigdy nie było inaczej. Stres w pracy raczej umiarkowany. Cholesterol mam 176, trójglicerydy nie pamiętam konkretnej liczby ale zdecydowanie w normie. W dopplerze tętnic szyjnych wprost napisane, że brak zmian miażdzycowych. Angiografia MR tętnic wewnątrzczaszkowych też bez żadnych zastrzeżeń. Wiek 37 lat. Skąd tu miażdzyca?
Zastanawiam się jednak czy może wadliwa praca serca nie spowodowała powstania jakiejś skrzepliny, która mi przytkała chwilowo naczynie w mózgu i wywołała przejściowy incydent niedokrwienny i stąd te zmiany w mózgu?

Oczywiście u neurologa już byłem na 3 wizytach. Oglądał płytkę i nawet mi tę zmianę pokazał. Po każdej wizycie dostaje kolejne badania do zrobienia. TEraz czekam już na pełny MR z kontrastem. Umówiłem się też do bardzo dobrego kardiologa ale niestety terminy ma strasznie odległe pomimo wizyty prywatnej. Miesiąc jeszcze muszę poczekać, ale z tego co słyszałem od razu w czasie wizyty robi EKG i echo serca. Pewnie już będę wiedział co wyszło w MR to mu też pokażę. Może ktoś mi podpowie to jakieś badania z krwi samodzielnie zrobię i mu zaniosę, żeby przyspieszyć trochę.

EKG mi robili jedynie kontrolnie do medycyny pracy. Nikt nie opisywał. Orzecznik powiedział o tym punkcie J i zasugerował echo serca. Z tego co widziałem to uniesienie ok 2 mm na EKG.
napisał/a: Anna35 2016-09-12 20:41
Na pewno warto zrobić PODSTAWOWE badania. Czyli morfologię, CRP, APTT, D-Dimery, poziom elektrolitów (niski potas może dawać podobne wyniki w EKG, ale raczej obniżenie). Przez elektrolity rozumiem: potas, sód, magnez i wapń we krwi. Ze względu na ogniska w mózgu: wspomniane ANA (przeciwciała przeciwjądrowe). Można wykonać też badanie ogólne moczu, tylko przed pobraniem poczytać jak je poprawnie pobrać.

Rozumiem, że te 2mm to w opisie a nie na oko, bo to trzeba wiedzieć, gdzie i jak mierzyć. 2mm jest raczej diagnostyczne i nie jest normą ani w przypadku uniesionego odcinka ST ani w przypadku zespołu wczesnej repolaryzacji (nieprecyzyjne dane - brak szczegółowego opisu co dokładnie znaleziono). Obydwie rzeczy prowadzą do różnych chorób (ryzyka).

Tu trochę dla rozwiania mitów - przykład wysportowani ludzie. Obecnie trafiają się ZAWAŁY nawet w wieku 18 lat i mniej. Dlatego ważna jest diagnostyka. Skąd u młodego czlowieka zmiany ogniskowe w mózgu? Też dziwne.
Trochę lektury - nie wszystko dotyczyć może Ciebie, więc nie panikuj, ale też nie lekceważ. http://www.newsweek.pl/polska/smierc-na-boisku,91024,1,1.html

napisal(a):Kamila Skolimowska, mistrzyni olimpijska w rzucie młotem, zmarła podczas treningu. Doszło u niej do zatoru tętnicy płucnej i zawału serca. Miała 27 lat.
napisał/a: Corvax 2016-09-12 20:51
Ok, to dzięki ponownie :)
Dorzucę tylko, bo jeszcze parę badań miałem. Mocz w normie. Dokłądnie mnie poinstruowano co i jak. Żadnych odchyleń. Morfologia niemal w normie. Obniżony minimalnie pozmiom białych krwinek (3,33) oraz neutrocytów (43%). Myślę, że to wynik przebytego z tydzień wcześniej przeziębienia, które trochę się ciągnęło i zakończyło się antybiotykiem. OB w normie (chyba 3), CRP nie robili.
Co do reszty to poczytam i na pewno kwestię badań przemyślę.

A na marginesie, gdyby się miało okazać, że to jakas mieżdzyca to chyba zacznę pić, palić i się zapuszczać, bo do tej pory dbam o siebie bardzo. Dieta, sport, profilaktyka, badania kontrolne. No kurcze, jeśli miałbym mieć wyniki jak grubas żywiący się golonką z piwem to byłby jakiś niesmaczny zart :)
napisał/a: Anna35 2016-09-12 23:45
To już twoja sprawa co zrobisz. Warto zrobić APTT i D-Dimery jak wyżej - czyli układ krzepnięcia. Może tu jest źródło problemu, jeżeli nie był niedawno badany przed odkryciem tych zmian.