przykurcz mięśnia achillesa

napisał/a: mag5 2007-09-14 21:10
witam, chciałabym się dowiedzieć na czym polega przykurcz mięśnia achillesa, czym się objawia, jak powinno się owe schorzenie leczyć i przede wszystkim jakie są tego skutki. Czy powoduje to niemożność chodzenia nawet przy aktywnej rehabilitacji? Czy jest to do wyleczenia?
napisał/a: NimfaBlotna 2007-09-17 00:57
mag napisal(a):witam, chciałabym się dowiedzieć na czym polega przykurcz mięśnia achillesa, czym się objawia, jak powinno się owe schorzenie leczyć i przede wszystkim jakie są tego skutki. Czy powoduje to niemożność chodzenia nawet przy aktywnej rehabilitacji? Czy jest to do wyleczenia?


byc moze chodzi ci o przykurcz sciegna Achillesa. To sciegno biegnie z tylu lydki - przyczepia sie do piety i napina miesien trojglowy lydki (ten glowny miesien z tylu lydki).
Przykurcz to skrocenie dlugosci miesnia, sciegna, albo obu na raz.
Objawy zaleza od zaawansowania, a takze od pierwotnej przyczyny. Moga nimi byc np bol, albo problemy z chodzeniem (osobie z przykurczonym Achillesem ciezko bedzie poprawnie stawiac stope - czyli na piecie podczas fazy kontaktu piety z podlozem). Czasami stopa ustawia sie w tzw "ustawieniu konskim" (czyli nie mozna przyciagnac palcow go gory "na siebie"
Dobor leczenia zalezy od wielu rzeczy, w tym przyczyny problemu, stopnia zaawansowania, etc. Mozna stosowac rozciaganie reczne i cwiczenia (fizjoterapia), orteze, albo leczenie operacyjne. Jesli problem jest neurologiczny (np zwiekszone napiecie miesni jak w MPD), to mozna zastosowac botox. Wszystko zalezy. Napisz cos wiecej o naturze tego problemu.
napisał/a: mag5 2007-09-17 15:34
witam. tak, chodzi o przykurcz ścięgna achillesa w obu stopach połączony z neuropatią ruchowo czuciową. chłopak ma 14 lat, dopiero rok temu zdiagnozowano chorobę. przechodzi teraz intensywną rehabilitacje, ćwiczenia oraz elektrostymulacje. problem uwidocznił się kiedy dorastał i bardzo urósł. przy chodzeniu źle stawia stopę (od palców) i zauważyłam również problem w przyciąganiu placów do góry "ustawienie końskie". owe schorzenie ma od urodzenia, neuropatia jest dziedziczna, w rodzinie wiele osób miało to samo lecz raczej niezauważalne problemy z chodzeniem i bez przykurczu ścięgien. chłopak ćwiczy na wf'ie i raczej nie widział w tym problemu, mimo wszystko widać, że teraz bardziej uwidoczniło się złe stawianie stopy. czy nawet przy intensywnej rehabilitacji jest możliwość że przykurcz będzie postępował i że będzie mu się coraz gorzej chodziło? czy dobrym pomysłem jest jakiś sprzet do ćwiczeń w domu, np rowerek? z góry dziękuję za odpowiedz
napisał/a: NimfaBlotna 2007-09-17 18:54
w sumie to ciezko cos powiedziec nie widzac pacjenta i nie "czujac" tego przykurczu. Trudno tez okreslic jakas konkretna prognoze. Jesli przykurcz jest utrwalony, to fizjoteapia niewiele da. No ale skoro chlopak przechodzi teraz przez intensywna rehabilitacje, to warto poczekac i zobaczyc jakie beda efekty.
Moze warto by tez sprobowac postarac sie o orteze na noc z regulowanym zakresem wyprostu, ale to tez zalezy od tego jak utrwalony jest ten przykurcz.
napisał/a: magda110 2008-06-06 21:41
mam synka 19 miesiecznego z porazeniem muzgowym mamy nie dlugo zabieg na podciecie sciegien nie wiem czy moj synek jest zamaly na taki zabieg czy trzeba jusz podciac czy mamy jeszcze poczekac prosze o odpowiedz bo niewiem co robic
napisał/a: mey74 2009-01-10 11:00
Witam.mam ten sam problem moja 5 letnia corka ma przykurcz achillesa w obydwoch nozkach .ma skierowanie na rehabilitacje .chcialabym sie dowiedziec czy rehabilitacja jej pomoze i bedzie normalnie chodzic.
napisał/a: dabek1960 2009-01-23 20:58
Witam... Mam 17 lat i osobiście miałem w wieku 15 lat wydłużane ścięgna achillesa... Przykurcz powstał na wskutek wypadku samochodowego w którym byłem poszkodowanym. Przez ok. 7 lat przykurcz występował i ograniczał mnie do normalnego chodzenia. Teraz po zabiegu jest mi o wiele lepiej, lecz wiem że lekceważąc sobie to przykurcz może się nawrócić, dlatego ćwiczę mięśnie oraz co pół roku jeżdżę na rehabilitację do szpitala. Również co pół roku jeżdżę na kontrolę do lekarza, który sprawdza czy nastąpiły jakieś zmiany i kieruje mnie na rehabilitację. Wydaje mi się że jeżeli człowiek chce to ten przykurcz może zlikwidować tylko że trzeba przyłożyć się do pracy nad sobą.
napisał/a: mey74 2009-03-27 12:08
Witam.Moja corka jest po 3 miesiecznej rehabilitacji i teraz ma zlecona druga ale dodatkowo masz jeszcze botox chcialabym sie dowiedziec jakie botox ma zastosowanie w przypadku achillesa?