Przyczyny wysokiej bilirubiny

napisał/a: 909090 2008-12-03 16:51
Witam. W badaniach wykryto mi poziom bilirubiny 3,1 . norma to 0,2-1,2 . Czy to znaczy ze mam na 100% wlasnie ten zespol gilberta czy mozliwe ze ta wysoka bilirubina jest spowodowana np. dorzewaniem, lub pasożytami lub jeszcze czymś innym ? Lekaż mi powiedzial ze prawdopowodnie jest to Z.G. Pradopodobnie tzn ze pewnie sa inne przyczyny , a wiecie jakie ?

pzdr
djfafa
napisał/a: djfafa 2008-12-03 16:53
Tłusta dieta, leki, alkohol. Przyczyn może być wiele.
napisał/a: roxito11 2008-12-07 16:39
Wysoki poziom bilirubiny prowadzi do rozwoju żółtaczki, ale aby ustalić jej przyczyny należy wykonać dodatkowe badania. Zbyt wysoki poziom bilirubiny może świadczyć o nadmiernym jej wytwarzaniu (zazwyczaj z powodu hemolizy krwinek czerwonych czyli wzmożonego niszczenia tych krwinek) lub o tym, że wątroba nie jest zdolna do odpowiedniego usuwania bilirubiny we właściwym czasie z powodu niedrożności przewodu żółciowego, chorób wątroby, takich jak marskość lub ostre zapalenie czy chorób dziedzicznych związanych z metabolizmem bilirubiny.
djfafa
napisał/a: djfafa 2008-12-07 17:34
roxito11 napisal(a):Wysoki poziom bilirubiny prowadzi do rozwoju żółtaczki, ale aby ustalić jej przyczyny należy wykonać dodatkowe badania. Zbyt wysoki poziom bilirubiny może świadczyć o nadmiernym jej wytwarzaniu (zazwyczaj z powodu hemolizy krwinek czerwonych czyli wzmożonego niszczenia tych krwinek) lub o tym, że wątroba nie jest zdolna do odpowiedniego usuwania bilirubiny we właściwym czasie z powodu niedrożności przewodu żółciowego, chorób wątroby, takich jak marskość lub ostre zapalenie czy chorób dziedzicznych związanych z metabolizmem bilirubiny.


Pod warunkiem, że wykluczy się zespół Gilberta.
napisał/a: roxito11 2008-12-07 19:35
no tak, napisałam tylko inne możliwości...
napisał/a: 909090 2008-12-07 21:43
roxito11 napisal(a):Wysoki poziom bilirubiny prowadzi do rozwoju żółtaczki, ale aby ustalić jej przyczyny należy wykonać dodatkowe badania. Zbyt wysoki poziom bilirubiny może świadczyć o nadmiernym jej wytwarzaniu (zazwyczaj z powodu hemolizy krwinek czerwonych czyli wzmożonego niszczenia tych krwinek) lub o tym, że wątroba nie jest zdolna do odpowiedniego usuwania bilirubiny we właściwym czasie z powodu niedrożności przewodu żółciowego, chorób wątroby, takich jak marskość lub ostre zapalenie czy chorób dziedzicznych związanych z metabolizmem bilirubiny.


A jezeli to nie jest zespol gilberta tylko przez watrobe to mozna ją wyleczyc? Bo ja bilirubiny nie mam dziedzicznej. Tak ja zauwazylem w wieku 15 lat. Mowia ze to moze byc pozostalosc po zoltaczce moge miec ten wyzszy poziom bilirubiny. A wiec czy da sie oczyscic krew ? Czy sa takie zabiegi prowadzone?
djfafa
napisał/a: djfafa 2008-12-08 07:18
Ale jakie zabiegi?
Musisz przestrzegać diety, nie przeginać z alkoholem i od czasu do czasu zrobić sobie kurację wzmacniającą wątrobę lekami typu Hepatil czy Liv 52.
napisał/a: fidel7 2008-12-28 11:26
roxito11 napisal(a):z powodu niedrożności przewodu żółciowego, chorób wątroby, takich jak marskość lub ostre zapalenie czy chorób dziedzicznych związanych z metabolizmem bilirubiny.

Marskość akurat nie jest oddzielną sobie chorobą, jest bowiem ona wynikiem wszystkich wymienionych stanów takich jak:
toksyczne uszkodzenie wątroby jak np przez alkohol, przez cholesastyczne postacie, oraz uszkodzenia miąższowe głównie przez wirusy HBS, HCV. Tak więc marskość jest zawsze konsekwencją powyższych dolegliwości, sama z siebie nie może powstać bez działania czynnika uszkadzającego.
A jeśli chodzi o Zespół gilberta to na podstawie białkówek oczu czy są one mniej czy bardziej żółte stwierdzić się nie da. Zawsze powinno się wykonać testy HBsAg oraz anty-HCV, wtedy jest pewność że nosicielstwo jest w pełni wykluczone które może powodować także lekkie skoki bilirubiny bez objawów uszkodzenia wątroby (ALAT/ASPAT) w normie.
napisał/a: style 2012-04-04 21:08
Witam
chciałbym abyście ocenili czy mam zespoł Gilberta na podstawie badań krwi

anty HCV (chodzi o HIV?) - nieobecne
AST 25,0
ALT 32,0
HBS ag 0,00

Biliburina na pierwszym badaniu wyszła 2.09, następnie przez tydzień brałem luminal + liv52 + dieta płatkowo-jogurtowa
Ale na drugim jeszcze większy wynik czyli 2,33..
Czy jest szansa kiedykolwiek na zbicie tego do normy < 1,0 ?

Druga rzecz: robiłem badania w innym miejscu i w międzyczasie najmniejszy wynik wyszedł 1,24. Dzień po wyniki 2,33 poszedłem również do innego miejsca a wynik okazał się 1,42. Czy jest to spowodowane metodami badań ?