Przewlekły problem z gardłem

napisał/a: mcarlom 2014-04-03 19:33
Witam,

Chciałbym skonsultować z Wami mój problem, z którym borykam się już ponad 4 lata.
Polega on na tym, że moje gardło jest cały czas podrażnione, a po tylnej ścianie spływa gęsta wydzielina, która powoduje chrypkę i czasem lekki kaszel.
Dodatkowo jeden migdałek jest powiększony, nos jest wysuszony i zatkany, co sprawia, że trudno mi się oddycha.
Wszystko zaczęło się wraz z rozpoczęciem pracy "na słuchawkach" w call center. Była to praca głosem po kilka godzin dziennie, więc sądziłem, że jest to swego rodzaju "choroba zawodowa", głos przemęczony, gardło wyschnięte więc leczyłem się raczej doraźnie. Ponad dwa lata temu zmieniłem pracę, wykonuje może 2-3 krótkie telefony dziennie, zupełnie inny charakter pracy, ale problem niestety pozostał. Robiłem badania, tarczyca jest ok, RTG zatok nic nie wykazało, zrobiłem też testy alergiczne, które pokazały sile uczulenie na roztocza. Brałem Zyrtec ale raczej nieregularnie, maksymalnie po 1-2 miesiące, więc trudno mi powiedzieć czy jest skuteczny. Ok rok temu przydarzył mi się epizod z refluksem. Dostałem bólu w okolicach splotu słonecznego, który promieniował aż do pleców, pojawiał się też ból przy przełykaniu. Udałem się oczywiście do lekarza, który zrobił podstawowe badania (m. in. helicobacter - brak) przypisał mi Controloc 40 i po trzech dniach objawy ustąpiły, później zdarzała mi się jeszcze czasem zgaga, ale raczej niezbyt uciążliwa, a od ponad pół roku właściwie mam z tym spokój. Ostatnio wyczytałem, że mój problem może być związany właśnie z refluksem. Powiedziałem o moich podejrzeniach lekarzowi rodzinnemu, który zalecił próbnie Controloc 40 i zasugerował konsultację laryngologiczną. Laryngolog nie wykluczył możliwości refluksu, jako, że gardło i przełyk jest podrażnione, ale zwrócił też uwagę na krzywą przegrodę nosową, alergie oraz zlecił wymaz z gardła i dalsze zażywanie Controlocu. Dostałem też sól do płukania, sól morską do nosa i Rinopanteinę. Wymaz już zrobiłem, grzybów nie ma, jedne co wyszczególniono to: Obecna flora fizjologiczna: Streptococcus z grupy viridans, Neisseria sp., ale z tego co wyczytałem to nie powinno stanowić problemu. W tej chwili kończę już Controloc (28 tabletek), uważam na to co jem, zrezygnowałem ze słodyczy, kawy, cytrusów, ciężkich tłustych potraw, nie palę, alkohol piję sporadycznie. Jak dotąd raczej się nie poprawiło, raz jest lepiej raz jest gorzej, nie potrafię stwierdzić jakie czynniki mógłby nasilać objawy. Jedyne co zauważyłem to to, że w pracy kiedy jest mocno odkręcona klimatyzacja cały nos mi wysycha i wtedy jest gorzej. Jedyne co mi trochę pomaga to właśnie woda morska i Rinopanteina, po zaaplikowaniu czuję jakby zatoki się odblokowywały i mogę "odetchnąć pełną piersią", wydzielina znika lub jest jej bardzo mało, przez to znika też chrypka, ale efekt to maksymalnie kilka godzin.
W przyszłym tygodniu idę znowu do laryngologa, ale sam już nie wiem co o tym wszystkim myśleć. Czy warto dalej przyjmować Controloc i ewentualnie skonsultować się jeszcze z gastrologiem czy może lepiej udać się do alergologa, spróbować okiełznać alergię i może przemyśleć prostowanie przegrody nosowej?
Przepraszam, że tak długo, ale jestem ciekawy Waszych opinii.

Pozdrawiam serdecznie,
Robert
napisał/a: joannanr1 2014-04-03 21:56
Miałeś badane zatoki?
napisał/a: radek07 2014-04-03 22:16
Masz zdjęcie rtg na płycie?
napisał/a: mcarlom 2014-04-03 22:19
Hej, tak jak pisałem wyżej, jakiś rok temu robiłem RTG, ale wyszło, że niby wszystko w porządku. Dawniej przydarzały mi się zapalenia, szczególnie w okresie wiosna i jesień. Czasem wydaje mi się, że czuję jakby ucisk w nosie.
napisał/a: mcarlom 2014-04-03 22:22
Zdjęcia niestety nie posiadam.
napisał/a: radek07 2014-04-03 22:41
Według mnie cały problem tkwi w zatokach i jamie nosowej; spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, uczucie suchości i zatykanie się jamy nosowej, są objawami które świadczą o problemie z zatokami i jamą nosową. Jakie masz jeszcze objawy odnośnie samego nosa; czujesz się lepiej podczas biegania, czujesz się gorzej będąc w ciepłym pomieszczeniu, czujesz się gorzej będąc zmęczonym?

Najlepiej jest wykonać tomografię komputerową, na której będzie widoczny przekrój twarzy, skoro problem trwa już 4 lata to wydaje mi się, że nie ma na co czekać. Może to być wina krzywej przegrody a może jest tam jakieś schorzenie; można tu podejrzewać parę schorzeń, na tomografii wszystko by było widoczne; nie wydaję mi się aby to była wina refluksu, bakterii albo alergii. Tomografia wykluczyłaby pewne rzeczy.
napisał/a: mcarlom 2014-04-03 23:05
Co do samego nosa to generalnie jest w nim sucho prawie cały czas, kataru właściwie nie ma, czasem pojawiają się skrzepy. Z tego co widziałem jest on w środku często jakby poraniony. W trakcie wysiłku jest chyba lepiej, podobnie pod prysznicem. Po stosowaniu wody morskiej uświadomiłem sobie, że normalnie jak oddycham to jakby zatoki przynosowe w ogóle się nie napowietrzały, kiedy wszystko się odtyka komfort oddychania jest nieporównywalny. Normalnie zawsze, któraś dziurka jest zablokowana, myślę, że nie byłbym w stanie oddychać tylko jedną.
napisał/a: radek07 2014-04-03 23:10
Jak wygląda sytuacja podczas leżenia; czy któraś strona nosa się zatyka i odtyka podczas leżenia na danym boku? Zauważyłeś coś w rodzaju obrzęku twarzy?
napisał/a: mcarlom 2014-04-03 23:19
Wydaje mi sie, ze przy lezeniu na prawym boku odtyka sie lewa dziurka i na odwrot. Czasem czuje ucisk nosa na wysokosci dolnych powiek i jakby mrowienie w okolicach, ale chyba nie obrzek.
napisał/a: radek07 2014-04-03 23:23
Jeśli będziesz się widzieć z laryngologiem zapytaj o tomografię. Wydaję mi się że w tym przypadku jest ona konieczna.
napisał/a: mcarlom 2014-04-03 23:30
Dzieki, tak zrobie. Pozdrawiam serdecznie.