Przewlekłe zapalenie zatok?

napisał/a: norberto922 2015-12-27 22:49
Witam,
od września zdarzyło się, że dosyć często chorowałem - około 3 infekcji górnych dróg oddechowych i teraz 4, przypisywałem to przeciążaniu organizmu przez mało snu i ekspozycje na różne temperatury, przemęczenie (za dużo sportu) i dużo nauki + wszyscy z otoczenia chorzy (zawsze znalazła się osoba, która chorowała i była blisko mnie).

Kilka dni temu znów zachorowałem, lecz jako że teraz jest trochę czasu, to mogłem się baczniej sobie przyjrzeć. Od baaaardzo długiego czasu (będzie z 2-3 lata) bardzo często po przebudzeniu na tylnej ścianie gardła znajduje się żółtawa wydzielina, wcześniej przypisywałem to do alergii, lecz ja objawów alergii już od kilku dobrych lat nie mam. W trakcie infekcji się to nasilało, a obecnie było tego bardzo dużo, ewidentnie "ciągneło" się z wyższych pięter gardła. Często towarzyszy mi ból okolicy oczu, jakby zza oczodołów i uczucie rozpierania u nasady nosa, zmieniające swój charakter przy poruszaniu głową. Przy czytaniu czegoś, jak się pochylam tak znacznie, to mówiąc dosłownie cieknie mi z nosa wodnista wydzielina. Obecnie nie mam kataru jako takiego, jednak coś czuję, że jest zatkane w tym nosie, czuję ból w okolicy czoła, taki rozpierający, głos mam nieco zmieniony, jak to asystentka powiedziała - nosuję i do tego co jakiś czas sucho kaszlę (z rana odkrztuszam).
Kiedyś miałem problem z zatokami, jak byłem młodszy, lecz nigdy jakoś specjalnie nie miałem tego leczonego. Bolało, leki przeciwzapalne, przestało boleć i po sprawie.

Postanowiłem się wziąć za sprawę i spróbować pozbyć się problemu. Pierwsza sprawa - czy jest to obraz przewlekłego zapalenia zatok? Korzystając z literatury wydedukowałem, że tak, lecz fajnie byłoby to usłyszeć od kogoś, kto się lepiej zna.
Dalsza kwestia - leczenie. Na studiach słyszałem o stosowaniu leków obkurczających błonę śluzową nosa i inhalacjach z leków mukolitycznych. W tych drugich problem jest z dostępnością, bo z tego co wiem są na receptę.

Czy schemat, który chcę włączyć ma sens? - oxymetazolina + inhalacje z soli emskiej i z olbas oil + ACC + aspiryna

W jakim ułożeniu głowy drenaż zatok czołowych jest najlepszy?

Proszę o rady :)
napisał/a: radek07 2016-02-24 11:42
Czy problem trwa nadal?