Przewlekłe zapalenie trzustki

napisał/a: ~Anonymous 2015-10-18 13:25
Witam, mąż ma zdiagnozowane przewlekłe zapalenie trzustki. W badaniu endoskopowym wyszło: żołądek w górnej części trzonu na krzywiźnie większej i ścianie tylnej znacznie pogrubiałe, obrzękniętne fałdy bł śluzowej (zastój?), część przedodźwienikowa skrócona, odźwiernik drożny, zniekształcony, opuszka dwunastnicy uciśnieta z zewnątrz, gastroskopia odwrócona - przepuklina roztworu przełykowego. W USG jamy brzusznej wyszło: trzustka niepowiększona, niejednorodna w trzonie z torbielą o wym 24x20mm z hiperechogeniczna zmianą (guzem?) o wymiarach 15x12c10mm.
Dodam jeszcze że dość niepokoją mnie wyniki CRP - 24.09 wynosiło 254, następnie 26.09 spadło do 89, 1.10 wynosiło już 5,5 a 12.10 wynik wyszedł 06. Czy takie wartości wskazują na jakieś groźne powikłania? I bardzo niepokoi mnie ten guz, czy to może być zmiana rakowa świadcząca o tym iż dodatkowo w tym przewlekłym zapaleniu trzustki rozwija sie rak?
Jakie są rokowania w takiej diagnostyce?
Dziękuje za pomoc.
napisał/a: Durum 2015-10-19 12:01
Na podstawie podanych opisów i wyników nie można jednoznacznie postawić diagnozy,tym bardziej,że samo postawienie diagnozy przy PZT(przewlekłe zapalenie trzustki) jest trochę utrudnione i wymagające
dodatkowych badań,ważne są też objawy jakie występują przy PZT,tym bardziej że mamy dodatkowo do czynienia z torbielą,którą trudno oceniać jakiego jest rodzaju a często ocena może być dokonana w czasie operacji.Nie zawsze jest wskazana biopsja.Taka torbiel nie musi być zmiana nowotworową ale może być.
Spadające CRP może być wykładnikiem stanu zapalnego trzustki i może wskazywać na zmiany.Uważam za wskazane wykonać badanie TK wraz z EUS dla pełniejszej diagnostyki a wówczas będzie możliwe ustalenie dalszego toku
leczenia.Podana zmiana wskazuje na zmianę litą a więc guzowatą,bardzo wątpliwe aby była to zmiana pozapalna(taka w obrazie może też wyjść jako hyperechogeniczna.
Mniejszym problemem w tym przypadku jest przepuklina roztworu przełykowego
napisał/a: ~Anonymous 2015-10-19 16:54
Dziekuję za odpowieź, zamierzamy własnie wykonać TK (było takie zalecenie na wyniku USC). Będziemy to dokładnie diagnozować. A jeszcze mam takie pytanie - jesli ten guz okaże się zmianą rakową to jakie są rokowanie w takiej chorobie, bo po przeglądnięciu statystyk jestem przerażona gdyż większośc informacji mówi o tym że rak trzustki jest śmiertelny. Jak to wygląda faktycznie w życiu?
napisał/a: Durum 2015-10-19 18:28
Statystyki nie są zadowalające ale o tym już jak widzę Pani wie.
Wiele zależy od badań i kwalifikacji zmiany a bez tej nie można oceniać rokowań.Jak będą dokładniejsze badania,ocenię co dalej.
napisał/a: ~Anonymous 2015-10-19 18:58
dziękuje za informację
napisał/a: ~Anonymous 2015-10-20 22:15
Witam, mam jeszcze takie pytanie czy przy diagnostyce guza w trzustce powinno się zrobić tomografię komputerową czy raczej rezonans? Bo w zaleceniu po USG jest TK, ale jak szukałam informacji to bardziej zalecają rezonans? Które badanie jest przy trzustce dokładniejsze? Bardzo prosże o jakąś radę.
napisał/a: Durum 2015-10-21 20:30
Jak już wyżej zaznaczyłem
napisal(a):Uważam za wskazane wykonać badanie TK wraz z EUS dla pełniejszej diagnostyki
napisał/a: ~Anonymous 2015-10-27 19:42
Witam, mąż jest już po TK (niestety na razie bez EUS - terminy na wykonanie są dośc odległe niestety). Poniżej zamiezsczam opis TK, jesli mogłabym prosić o interpretację co do tego guza, czy to jednak coć pozapalnego?????



Stan po OZT i drenażu torbieli pozapalnej. Nie dostarczono poprzednich badań do porównania.
W grzbietowej części trzonu trzustki widoczna jest zmiana torbielowata o wym. 35x13mm. Zmiana ma rombowaty kształt, dobrze widoczną, wzmacniającą się torebkę. w jej tylnej części widoczny jest obszar o wyższej gęstości o wym. ok. 15x8mm. Gęstość tego obszaru w fazie natywnej wynosi 26HU, w fazie tętniczej 34HU, w miąższowej 32HU. Obraz nie jest specyficzny, ale bardziej przypomina gęstszą zawartość w torbieli niż zmianę rozrostową - proponuję dalszą ocenę w MR.
Pozostałe części trzustki jednorodne, bez zmian ogniskowych. Zarysy głowy i części trzonu są ostre, zarysy ogona rozmyte, otoczone przez tkankę tłuszczową o podwyższonej gęstości. Zmiany w tkance tłuszczowej widoczne są też wokół podziału pnia trzewnego i we wnęce śledziony i najprawdopodobniej odpowiadają zmianom pozapalnym. Widoczne jest też podwyższenie gęstości powięzi przednerkowej lewej i tkanki tłuszczowej lewej rynienki przyokrężniczej.
Przewód trzustkowy nieposzerzony.
Wątroba niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe wewnątrz- i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez uwapnionych złogów.
Śledziona o prawidłowych wymiarach, bez zmian ogniskowych. Żyła śledzionowa drożna.
Nadnercza prawidłowej wielkości, bez zmian ogniskowych.
Obie nerki o prawidłowej lokalizacji, kształcie i wielkości, bez zastoju moczu, bez złogów uwapnionych, bez zmian ogniskowych.
Węzły chłonne trzewne i zaotrzewnowe niepowiększone.
Duże naczynia jamy brzusznej w normie. Pozostałe narządy jamy brzusznej bez uchwytnych nieprawidłowości.
Nie wykazano wolnego płynu w jamie otrzewnowej w zakresie objętym badaniem.

Dziekuję za pomoc. Mam jeszcze pytanie jakie w świetle tych wyników powinien mąz robić badania. W poniedziałek ma wizytę u lekarza, ale coś niestety lekarze sa niechętni dawać skierowania sami z siebie, trzeba poprostu wyprosić. O co powinniśmy prosić żeby diagnostyka była pełna i przede wszystkim skuteczna.
napisał/a: Durum 2015-10-28 10:54
Ocena gęstości radiologicznej wg skali Hounsfielda nie wskazuje na zmiany typu nowotworowego.
napisał/a: ~Anonymous 2015-10-28 14:31
Bardzo ucieszyła mnie ta wiadomość. To co nalezy teraz robić? Czy to wymaga jakiejś dalszej diagnostyki? I ewentualnie czy trzeba to np okresowo poddawać specjalistycznym badaniom typu TK? Czy jest jakś szansa,że to sie samo wchłonie?
I czy próbować w tej sytuacji wykonać to badanie EUS, czy jest już zbędne?

Dziekuję za pomoc.
napisał/a: Durum 2015-11-01 21:43
Oczywiście badania kontrolne będą wskazane,na początek za 3 m-ce.Zalecam również dla pewności,jednak wykonanie EUS.
napisał/a: ~Anonymous 2015-11-02 08:19
Dziękuję za pomoc, będę próbować działać w tym kierunku.