przewlekłe bóle stawów - 24 lata

napisał/a: hecate 2013-08-25 01:14
Witam,

po 4 latach braku diagnozy postanowiłam opisać swój problem na forum. To moje objawy i dodatkowe uwagi, obserwacje:

- Od około 4 latach dokuczają mi symetryczne bóle stawów: ramiona, łokcie, kolana, czasem biodra (w kolejności: od najbardziej dokuczliwych). Ból zawsze jest symetryczny i podobny do tego występującego przy grypie. To nie jest ból mechaniczny, taki jak przy urazach. Stawy nie puchną, nie ma zaczerwienień ani żadnych zewnętrznych nieprawidłowości. Bóle występują w różnych odstępach czasowych - czasem dokuczają mi kilka tygodni po czym na kilka tygodni znikają bądź słabną, czasem co kilka dni boli, na kilka przestaje. Ból BARDZO nasila się po małej ilości snu oraz po alkoholu na drugi dzień (nawet jeśli nie mam typowego kaca i wypiłam niedużo; mniej boli po winie, dużo bardziej po piwie, nawet jednym, dwóch). Bóle nasilają się kiedy jestem przeziębiona, kiedy boli mnie gardło oraz (o dziwo) kiedy występują stany zapalne dróg moczowych/rodnych. UWAGA: Po antybiotyku Zinnat ból znika na kilka miesięcy! Brałam go w ciągu tych 4 lat kilka razy na drogi moczowe i zawsze efekt był ten sam.

Dodatkowe informacje (nie wiem na ile istotne, ale chcę uwzględnić wszystko, co mogłoby pomóc w diagnozie):

- Przed pojawieniem się tych bóli, wykryto u mnie chondromalację II stopnia w jednym kolanie. Kolano bolało przy zginaniu, poruszaniu - tak trafiłam do lekarza. Przez rok byłam leczona farmakologicznie. Obecnie kolano mi nie dokucza, mam w domu stacjonarny rowerek, który mi bardzo pomaga oraz lampę Zepter ze spolaryzowanym światłem laserowym. Bólu mechanicznego w kolanie nie czuję od dawna, ale przyznam się, że dawno nie byłam na kontroli.

- Dwa razy zdarzyło się, że spuchły mi stawy w palcach u rąk, były bardzo powiększone i sztywne, ale pracowałam wtedy w wiatrołapie w okresie zimowym i byłam bardzo przemarznięta. Sytuacja powtórzyła się rok później w takich samych okolicznościach. Wszystkie objawy ustąpiły po moczeniu w wodzie z solą iwonicką (zalecenie lekarza).

- Zdarzają mi się bolesne "kłucia", "ukłucia" w przeróżnych miejscach, częściach ciała, które ustępują przy regularnym zażywaniu magnezu i potasu. To samo jest z drętwieniem, mrowieniem, skurczami, drganiem mięśni.

- Rok temu wykryto u mnie chlamydię trachomatis (IgG
napisał/a: Peter 2013-08-27 15:08
W mojej ocenie jest to reaktywne zapalenie stawów. Oczywiście, to tylko przypuszczenie. Swoje podejrzenie opieram na objawach (nasilających się w trudnych warunkach atmosferycznych, przy infekcjach).
Proponuję:
1. Dieta - bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, ograniczająca białe pieczywo, mięso czerwone.
2. Ograniczenie alkoholu - ten wzmaga procesy zapalne. Tylko proszę nie zrozumieć, że traktuję panią jako często używającą alkohol :)
3. Suplementy zawierające magnez, wapń, cynk, selen oraz witaminy z gr. B i C
4. I najważniejsze - kaps. Lyprinol - początkowo 2 razy dziennie po 2 kapsułki przez 3 tyg, następnie po 1 kapsułce 2 razy dziennie.
5. Zadbać o odporność - immunoglukan, Preventic extra plus
Jeśli się pani do tego ściśle zastosuje, poprawa winna być znacząco zauważalna. Ogólnie to najwyższy czas zadbać o siebie, bo jeśli już pojawiają się oznaki chondromalacji w wieku 24 lat, to nie rokuje to różowo na przyszłość.
I jeszcze na koniec mała dygresja - warto zbadać się jeszcze ewentualnie serolog. w kierunku toksoplazmozy. I sprawdzić, czy badanie w kierunki boreliozy było wykonane met. Elisa, czy Western blot.
Pozdr. Peter
napisał/a: kris777 2013-09-09 21:34
Witaj hecate ..

Niestety muszę stwierdzić iż mam prawie te same objawy co ty i to już b.długi czas ....w szczególności bóle stawowe bez obrzęków.Zaliczyłem już parę a dokładnie dwa szpitale Ustroń / Sosnowiec ....bez większego sukcesu tak w diagnozie jak choćby polepszeniu samopoczucia... po prostu dołek na całego. Wiem że jest mnóstwo chorób które trzeba wykluczyć ale ....już ręce opadają. Mogę powiedzieć iż ja próbowałem diagnozować się w kierunku chorób reumatoidalnych ...co chyba powinno być logiczne .Jednak po licznych lekturach wiem iż są takie schorzenia z tej dziedziny które b. trudno wykryć nawet przez specjalistów.
Np. toczeń / zesztywniające zapalenie kręgosłupa / choroba Stilla / łuszczycowe zapalenie stawów / ...które mogą być a niektóre z nich po prostu są tzw. seronegatywne czyli nie dające żadnych wyników w badaniach laboratoryjnych
Lekarz w takich przypadkach podejmuje leczenie ...na tzw. "nosa" i z objawów klinicznych które przedstawia pacjent. W leczeniu niestety przeważnie stosuje się sterydy.
Ból stawów może występować przy wszystkich zakażeniach bakteryjnych ...tzw reaktywne zapalenie stawów j.w opisał Peter
ale ja np też nie mogłem nic zdiagnozować . Borelioza wyszła negatywnie niestety badanie tylko Elisa ...ale PCR czyli tzw DNA bakterii też negatywne.Mam często wzdęcia więc poszedłem w kierunku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego przy tej chorobie nieleczonej długi czas występują bule stawów i żeby to zatrzymać stosuje się przeważnie lek sulfosalazynę. Czytając nawet ulotkę tego leku pisze że jeśli nic nie pomaga na bóle stawowe a jest podejrzenie reumatoidalnego zapalenia stawów to trzeba brać ten lek. Jednak u mnie Kolonoskopia / gastroskopia wyszła OK ...choć brzuch dość często mi dokucza a żaden lekarz nie przepisze leku bez ewidentnych objawów.
Ja na razie jeszcze się nie poddaję i staram zdiagnozować ....mam nadzieję że i tobie się uda

Ps. powiem tak jeśli porobię ostatnie badania które mam jeszcze na myśli ...a które mogą powodować w/w objawy i skonsultuję się jeszcze z moim reumatologiem co do niektórych objawów odrzucając np. chorobę Stilla. To spróbuje jeszcze diagnozy i leczenia boreliozy u specjalisty z tej dziedziny. Po konsultacji e-malowej wiem że nie ma 100% towej metody wykrycia borelii.
I w takim wypadku jeśli objawy są ewidentne można zastosować tzw metodę ILADS ...czyli wieloantybiotykową .
A niestety tak jak u ciebie tak i u mnie zaobserwowalem że czasem po antybiotyku jest mi lepiej i bule przechodzą na jakiś czas.Ale standardowe leczenie 1 lub 2 tygodniowe w tym przypadku jest niewystarczające !
Mam nadzieję że mi się w końcu uda pokonać ....tą choler....ą chorobę


pozdrawiam!
napisał/a: kris777 2013-10-25 21:00
Już chyba wiem co mi jest .....tak na 80% wykryłem powód swoich dolegliwości .... a chyba twoich także !. Kluczowa tu jest twoja i niestety moja alergia. Tak ....ja też jestem 100% alergikiem uczulonym na co drugą roślinę / roztocza / sierść psa kota i chol...ra wie co jeszcze Jak potwierdzę na 100% to opiszę moje "boje" w dojściu do moich wniosków. Mogę powiedzieć że ...w pewnym sensie jest to reaktywne zapalenie stawów ( i nie tylko stawów ) ale podawane wcześniej metody zaradcze w tym przypadku NA PEWNO nie zadziałają i nie pomogą! Niestety jest to także duże wyzwanie na przyszłość ....zmiana wielu nawyków itd
pozdrawiam!
napisał/a: joannanr1 2013-10-31 11:16
Ja zrobiłabym na waszym miejscu dla pewności test LUAT
http://www.wielkoszynski.webity.pl/zakres-c59bwiadczen/borelioza/antygeny-kretkowe-w-moczu/

Pomyślałabym też o celiakii , może powodować bóle stawów.
napisał/a: kris777 2013-10-31 16:58
Dzięki @joannanr1 za podpowiedź ! ...jak pisałem wcześniej jeśli odrzucę kilka innych tropów to na pewno
przeprowadzę ten test. Co do celiaki to już wcześniej myślalem o tym schorzeniu vel chorobie określanej jako trzewną.
Robiłem badania ( standardowe testy ) w klasach Igg Igm ...już nawet nie pamiętam tych nazw oczywiście badania wyszły ujemne. Jednak już o dziwo podczas pobierania materiału laborantka (jak widać było z racji wieku o dużym stażu pracy i doświadczeniu) zerkając na mnie z "politowaniem" wspomniała że często wyniki nie wychodzą poprawne.Dała mi tym do zrozumienia iż spotkała się wiele razy iż badanie wychodzą ujemne a choroba niestety była ...podobnie jak z boreliozą także trudną do zdiagnozowania. Z informacji nie tylko internetowych w tym przypadku konieczna jest biopsja jelita w kierunku w/w choroby. Tak aby na 100% ją potwierdzić lub wyeliminować. No nic chyba całe życie będę szukał mojego prześladowcy widocznie ktoś musi mieć przerąbane
Ale mam jednak mały sukces który może ...lecz nie musi wskazywać np. na celiakie lub inne choroby powodujące min. bule brzucha /jelit wzdęcia itp....których także często doświadczam.
Wspomniałem wcześniej iż możemy mieć podobny problem z przedmówczynią o podobnych dolegliwościach. Zastanowiła mnie podobna przypadłość czyli alergia i to w naszym przypadku dość uogólniona. Zrobiłem kilka testów na tzw. alergię pokarmową. Wynik jest następujący : alergia pokarmowa I stopnia na : banan / gluten / jęczmień / owies /pszenica /żyto / ziarno słonecznika/ E412 tzw.- Guar Guma (zagęstnik używany jako dodatek / konserwant do różnych produktów )
alergia pokarmowa II stopnia na: mleko krowie
alergia pokarmowa IV stopnia na: jajo kurze
Przypomnę iż im wyższy stopień to alergia bardziej niebezpieczna np: IV
Jak widać gluten to prawie wszystkie zboża ! .... i jeśli alergia pokarmowa jest główną przyczyną moich dolegliwości to łatwo teraz nie będzie bo wiadomo niszczyła mnie przez całe życie. A powrót do normalnego samopoczucia będzie bardzo długi i wymagający poświęcenia. Bo jak widać dieta bez jaj , mleka , chleba .....albo nawet bez niby głupiego dodatku E412 który jest nawet w chlebie bezglutenowym ! wymaga niewiarygodnych kombinacji
Wiem niektórzy powiedzą że to głupie nie wiedzieć iż się jest uczulony na jakieś produkty przez tak długi czas. Ja sam jestem w szoku !.... jednak wyjaśnienia specjalisty są proste. Alergia pokarmowa nazywana trzeciego stopnia ujawnia się a dokładniej objawy następują dopiero od 8 do 72 godzin od zjedzenia produktu ! a jakie najczęściej wywołują objawy. Wklejam tu cytat może komuś się przyda :
..................................................................................................................................
Alergia pokarmowa typu III jest przyczyną wielu przewlekłych dolegliwości:

przewlekłe problemy żołądkowo-jelitowe (choroba Leśniowskiego-Crohna, biegunki, wzdęcia, zaparcia, zespół jelita drażliwego, mdłości, uczucie pełności, odbijanie);
problemy skóry (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, sucha skóra, trądzik, świąd skóry);
wysokie ciśnienie krwi;
migrena, bóle głowy, zawroty głowy;
problemy z nadwagą;
ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej);
syndrom ciągłego uczucia zmęczenia, wyczerpanie;
cukrzyca typu II;
fibromialgia;
choroby reumatyczne;
choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa, sztywność poranna;
bóle mięśni, bóle stawów;
spuchnięte powieki, zaczerwienienie oczu, łzawienie oczu, skoki nastrojów, depresje, nadaktywność, agresje, stany lękowe, osłabienie koncentracji.
........................................................................................................................
Na dzień dzisiejszy staram się choćby w 80% omijać uczulające mnie składniki. Co dalej..... myślę o ponownej kolonoskopi z wykluczeniem pewnych schorzeń / chorób (celiakia / wrzodziejące zapal. jelita / brak przyswajalności wit.B12 też powodujące bóle kostno stawowe - które czasem występuje samoistnie lub jest objawem w/w chorób jelitowych ) czyli oczywiści czeka mnie ponowna kolonoskopia + biopsja jelita ...ale mam nadzieję że to cholerne badanie będzie ostatnie
Krąg podejrzanych chorób naprawdę zacisnąłem na tyle ile mogłem i na ile w dniu dzisiejszym nauka pozwala. Na ostatek pozostanie borelioza ....ale mam wrażenie że będąc przez cale życie alergikiem i mając czasami naprawdę duże z tym trudności ! .......w tym przede wszystkim muszę upatrywać swoich dolegliwości . Czyli źle działający układ autoimmunologiczny.
Pozdrawiam !
napisał/a: joannanr1 2013-10-31 19:17
Dokładnie tak jest , że u dorosłych często badania krwi w celu wykluczenia celiakii wychodzą fałszywie ujemne.Rozstrzygające jest badanie wycinków z jelita cienkiego podczas gastroskopii.Natomiast jeśli chodzi o kolonoskopię ważne jest pobranie wycinków do badania hist-pat nawet jeżeli makroskopowo nie ma żadnych zmian.Badałeś całkowite IgE i IgA?
napisał/a: kris777 2013-10-31 20:31
Znalazłem badania tzw ELIZA
P/c p. transglutaminazie tkankowej (anty-tGT)
przeciwciała w kl. IgA : 0.14 ....czyli ujemne
P/c p. endomysium (EmA) IgA
wynik odrazu pisze : ujemny
zakres referencyjny miano poniżej 1:10
To raczej są badania właśnie na celiakię o ile sobie przypominam

Ps. ale... są jeszcze badania na tzw. celiakię ukrytą DNA. trochę drogie i nie wiem czy naprawdę warto je robić ?
Wykonuje je firma EUROIMMUN Polska .Są to geny: HLA-DQ2/DQ8 ...a samo badanie jest z krwi
napisał/a: joannanr1 2013-11-01 08:12
Tak , to są badania w kierunku celiakii.Badaniem genetycznym można jedynie całkowicie wykluczyć celiakię , potwierdzić się niestety nie da.Posiadając gen odpowiedzialny za występowanie celiakii , wcale nie trzeba zachorować.Jak dla mnie szkoda pieniędzy na to badanie.
napisał/a: kris777 2013-11-01 16:01
Dzięki za info ! .... na razie walczę ....czyli dalsze badania . Dam znać czy dobrze trafiłem / trafiliśmy
pozdrawiam!
napisał/a: joannanr1 2013-11-01 18:47
Porób badania i odezwij się , pozdrawiam:)
napisał/a: kris777 2014-05-26 16:06
Porobiłem parę badań ...cóż na razie mogę powiedzieć to........ co każdy pewnie wie o naszej służbie zdrowia i specjalistach z dziedziny medycyny ... publicznie raczej nie może tego powiedzieć.
Poszedłem jak zapowiadałem w kierunku wykrycia np. celiakii / chorób nadnerczy ( poziom kortyzolu) / braku przyswajalności wit b12 / itp ... czyli powtórzyłem jeszcze badanie gastroskopii z tzw wycinkami do badań histopatologicznych ( ale bez przekonania ot tak ... może coś wykryję ) i........... i co ...podczas badania jeszcze z rurą w gardle ...lekarz stwierdza iż na razie wycinków w kierunku np. celiakii itd nie pobierze ponieważ znalazł poważniejszy problem !
....hmmmyyyy myślę sobie ciekawe jaki jak rok temu miałem badanie i wszystko było OK ( zastrzegam jednak iż nie u tego samego specjalisty) ... . Lekarz oznajmia mi mianowicie iż mam 4 cm !!!! -ego wrzoda i to z jego okolic pobierze wycinki do badań . WOW... co mam powiedzieć zatkało mnie ..... Jestem prawie pewien iż tzw błąd w sztuce lekarskiej popełnił "medyk" który wykonywał wcześniejsze badanie i niestety ślepota przeoczył ten "szczegół" ....sory ....ale szlak człowieka trafia . Teraz wiadomo nikt nie przyzna się do błędu itd .... bo w końcu jak wszyscy lekarze ( popierający się na wzajem) mówią w ciągu roku tak wielki wrzód ...też może powstać choć gastrolog był bardzo zdziwiony i kilkukrotnie dopytywał się kiedy to badanie było robione. Tak tylko wcześniej jak wspominałem uskarżałem się na bóle brzucha ... i to pamiętam dokładnie w tym miejscu ! i dlatego przeprowadzałem pierwsze badania tak: kolonoskopii jak gastroskopii .
No nic ....wracam teraz do rzeczywistości i teraźniejszości ....czekam na wyniki (wycinki) ale powiem wam iż nie mam dobrego przeczucia ..... sami wiecie.... wieloletnie bule kostno stawowe + durzy wrzód ...nie wróżą niczego dobrego.
Co do ostatecznej diagnozy i przyczyn tych moich bóli ....muszę jeszcze poczekać . Ale może komuś przydadzą się te informacje.
pozdrawiam!