przetoka ropna

napisał/a: pochichrana 2012-02-21 16:07
witam mam taki o to problem.

Wczoraj dentysta stwierdizl u mnie przetoke ropna na dwójce.
Jest to zab, który nie był wczesniej nigdy leczony. Pare lat temu jednak zaczełam czuc dziwne odretwienie tego zeba, uczucie trwało pare dni, ale w zwiazku z tym ze u mnie z kasa krucho a ja chodze tylko prywatnie do dentysty zignorowalam sprawe. Pozniej okresowo zaczely sie tworzyc na dziasle bolesne pecherze, ktore po przekluciu puszczały rope i było ok. Tym razem ból zacżął sie w piątek i nie za bardzo chciał ustąpic wiec udałam się do mojego dentysty...

1 decyzja.. fotkujemy sie...

to co zobaczyłam na zdjeciu, nawet mnie ,osobe o stomatologi nie majacej zielonego pojecia, przeraziło.
Otoż w ząbku widoczne sa 2 czarne paski (chyba kanały nie /?) i od kozenia ogromny ciemny balon).

Dentsta powiedział że to przetoka ropna (inaczej torbiel ??) i ze grozi mi utrata tego zeba i "wykoszenie" dziasla + proeza.. lub ze on tego zeba wypelni i potem chirurg jakos mi to wytnie..

Mam takie pytanie bo zmiana jest naprawde ogromna, widoczna z zewnatrz, tak że przy nasisnieciu ja czuje bol juz pod nosem. Czy przy tak rozlegles zmianie nie okaze sie ze on usunie mi całe dziąslo i ten zabek nie bedzie mial się na czym trzymac ??

to jest 2 i nie za bardzo chce ja stracic tym bardziej ze mam dopiero 25 lat...

Kolejny problem to to ze okazalo sie ze tworza mi sie kolejne przetoki. 1 na zebie martwym, szóstce, która jest do wyrwania (ale tam ta przetoka jest malutka) .. i kolejny chyba na 5, zebie zdrowym, tez zmiana mala.

Doktor ogladajac moje zeby nie zauwazyl innych zmian, ale nie bardzo chcial zrobic mi zdjecia calosci, jednakze okazuje si ze mi sie te przetoki robia ni z tad ni z owad.

Boje sie ze mam ich wiecej na innych zabkach, które jeszcze nie daja o sobie znac... co zrobic ?? jak tego uniknac, staram sie dbac o zabki, myje 2 - 3 razy dziennie a mimo to mam juz 4 zabki leczone kanalowo (3 z winy poprzendiego dentysty) no teraz z tą dwójką to 5...
napisał/a: viki71 2012-02-22 17:52
Na Twoim miejscu zrobiłabym zdjęcie wszystkich zębów.Potem znalazła dentystę,który spróbowałby wyleczyć te torbiele pod korzeniami.Ja takiego znalazłam,chodziłam na zmiany opatrunków w korzeniu i udało sie pozbyc torbieli i uzupełnic korzenie.Chyba,że zęba nie da się już uratowac.Jesli masz tego więcej,czas zacząć to leczyc.Najwyrażniej stan zapalny roznosi się po całej szczęce.Ja pytałam stomatologa skad się to wzieło i o ile pamietam to z przeziebiena głowy,czyli nienoszenie czapki zimą i chore zatoki.