przetoka nad martwym zębem

napisał/a: dzikie.jajko 2009-01-27 00:38
Witam,
Zrobiła mi sie przetoka nad martwym zębem leczonym kanałowo.Mam pytanie.Czy taka przetoka definitywnie oznajmia ,że zakażenie poszło od wierzchołka zeba?Czy są inne możliwości ze pojawiła mi sie przetoka nad martwym zębem?
napisał/a: wander1 2009-01-27 15:52
Oznacza to ze przy wierzcholku toczy sie proces ropny, ktory szuka ujscia. Stad powstala przetoka. Nalezy zab ponownie przeleczyc lub usunac.
napisał/a: dzikie.jajko 2009-01-27 20:20
wander napisal(a):Oznacza to ze przy wierzcholku toczy sie proces ropny, ktory szuka ujscia. Stad powstala przetoka. Nalezy zab ponownie przeleczyc lub usunac.


jakies 1.5 roku temu zrobila mi sie przetoka na martwym zebem pozniej zniknela zagoiła się.Teraz sie znowu pojawiła ale nad innym martwym zębem.Moje pytanie czy jest możliwość ze przetoka znika samoistnie i przez kolejne lata nic sie nie dzieje?
napisał/a: wander1 2009-01-28 10:09
Przetoka moze zniknac ale to nie oznacza ze nic sie nie dzieje. Jesli sie pojawila sugeruje to stan zapalny w kosci, ktory sam sie nie zagoi, moze najwyzej przejsc w stan przewlekly. Przetoka to zaostrzenie stanu przewleklego.
napisał/a: dzikie.jajko 2009-01-31 00:24
czyli przetoka znika a ropa(bakterie) cały czas sa obecne w ktoryms z martwych zebow.Wiec pantogram powinien to pokazać.Wkrótce zrobie pantogram.Jednak interesuje mnie nastepujacy fakt:Zeby wyleczone kanały wypełnione ,dlaczego organizm nie usunie sam ogniska zapalnego?Tylko utrzymuje sie to latami,skoro przyczyna została usunieta(martwa miazga).Czy mógłby mi to ktoś wytłumaczyć?dzieki
Przetoka ,która pojawiła mi się pare dni temu znikła bez śladu po 2 dniach z lekkim pobolewającym bólem martwego zęba,Tak też było 1.5 roku temu.Dlaczego tak sie dzieje?
napisał/a: wander1 2009-01-31 16:46
Powowod moze byc wiele,zbyt wiele by je tu opisywac i najczesciej w roznych przypadkach rozne. Wiec nie ma co "mniemac". Zdjecie panto. moze pokazac zmiane ale nie musi. Nie ukazuje ono dobrze zebów od 3 do 3. Lepsze sa zdjecia miejscowe, celowane w przypadku przetoki wykonane z kontrastem (znacznikiem cw.gutaperkowym itp) aby ukazac ząb od którego pochodzi wysięk.
Leczenie kanałowe nie gwarantuje wyzdrowienia. Nawet jesli jest prawidlowo przeprowadzone moga sie dziac takie rzeczy jak u ciebie. Gdy kanal jest nie dopelniony lub nie szczelny itp takie zmiany sa powszechniejsze. Przetoka moze tez być od zęba bocznego niz ten co nam sie wydaje gdyz jej ułozenie nie bywa regularne.
napisał/a: dzikie.jajko 2009-07-04 22:47
Witam,
dentysta przeleczyl zab kanalowo ale cały czas jest przetoka juz dwa miesiace od leczenie kanalowego,zab mnie nie boli tylko cały czas znajduje sie biały nalot na dziąsle.
Czy ta przetoka zniknie w koncu? Po ilu miesiącach od leczenia kanałowego przetoka powinna zniknąć?