Prześwietlenie rtg w ciąży

napisał/a: bociek12 2010-03-18 11:45
Witam Panią bardzo proszę o odpowiedz na moj post. Otóz w styczniu poroniłam po 4 latach starania o dziecko, zrobilam wczoraj test okazalo sie ze jest pozytywny!! Ciesze się ale jestem w szoku, Boję się ponieważ 11.03 mialam wypadek samochodowy, co prawda nic sie takiego nie stalo, ale byl to na tyle powazny wypadek ze bylam w szpitalu i zrobiono mi serie prześwietlen: zuchwa, kregoslup szyjny, boczny i klatka piersiowa. Pytali sie czy jestem w ciazy ale nie przypuszczalam :( nie zalozyli mi płasza ochronnego. Byl to 4 tydzien, Teraz jest 5 z płodem wszystko ok bo bylam wczoraj na usg, do kontroli mam przyjsc za dwa tyg. Boje sie czy cos moze sie zlego stac z dzidziusiem?? Bardzo ale to bardzo proszę o odpowiedz
napisał/a: ivi.kiwi 2010-03-18 11:48
Anett gratulacje... :)
Mowilas lekarzowi, ze Cie przeswietlali? Co on na to?
napisał/a: bociek12 2010-03-18 14:23
Tak mowilam mojej ginekolog, pokazalm nawet klisze z pszeswietleniem ale mowila ze dobrze ze nie mialam przeswietlenia miednicy, i ze mam sie nie martwic, ze bedzie dobrze, ale ja chcialam spytac jakie to moze miec skutki jaki jest procent ze bedzie dobrze i czy ktos tez mial przeswietlenia i rodzil zdrowe dzieci? Bóg dał mi drugą szanse na życie po wypadku i kolejne małe życie w moim brzuszku... Co w takich sytuacjach sie robi? Jakie badania?
napisał/a: ivi.kiwi 2010-03-18 14:37
Skoro lekarz twierdzi, ze nie ma sie czym martwic, to napewno bedzie wszystko dobrze.. Nie stresuj sie bo to zaszkodzi maluszkowi.. Co do samego badanie RTG to nie wiem w jakim stopniu moze zaszkodzic.. Bedzie dobrze.. :)
napisał/a: wikam2 2010-03-18 19:42
Anettt wiesz pewnie tyle ile inni. Ogólnie nie powinno robić się prześwietleń kobietom w ciązy. Sczególnie w pierwszy trymestrze. Jesli juz istanieje taka koniecznośc powinny mieć specjalny fartuch ołowiany.
Szkodliwość dla dziecka jest zalezna od wielu czynników : miejsce prześwietlenia, dawki promieniowania...
Dziecko w takim przypadku może mieć (przy dłużej dawce propmieniwania)np. uszkodzony centralny układ nerwowy ...
Jednak! Nie znalazłam nigdy info od kobiety, której takie przeswietlenie zaszkodziło. Znalazłam za to mamy będące szczęśliwymi ponieważ były prześwietlane w ciązy a dzieci są zdrowiutkie :)))) Zresztą Twoja Pani doktor napewno jest mądzrejsza ode mnie i wie co mówi. Życzę wszystkiego dobrego!!!!! :)
napisał/a: bonsai1 2011-02-09 10:48
dziewczyny prosze o szybka odp.
dzis mam miec robiony rentgen zebow, ale boje sie bo tydzien temu mialam owulke,i jesli cudem zaszlam to czy tyg zecie plodowe nie zostanie naruszone rengenem???????? na test ciazowy za wczesnie,ale mialam jeszcze testy owulacyjne zrobilam z desperacji bo boje sie tego przeswietlenia, wyszly mi 2 kreski
dosc mocne i wyrazne,roznia sie moze o ton lub pol, czy moge podejrzewac ciaze? co z tym rentgenem czy odwolac wizyte??
napisał/a: ~Anonymous 2011-02-09 10:53
Bonsai, powiedz ze podejrzewasz iz mozesz byc w ciazy, powinni zalozyc Ci taki specjalny fartuch ochronny ;)
napisał/a: ~Anonymous 2011-02-09 10:54
bonsai napisal(a):dziewczyny prosze o szybka odp.
dzis mam miec robiony rentgen zebow, ale boje sie bo tydzien temu mialam owulke,i jesli cudem zaszlam to czy tyg zecie plodowe nie zostanie naruszone rengenem???????? na test ciazowy za wczesnie,ale mialam jeszcze testy owulacyjne zrobilam z desperacji bo boje sie tego przeswietlenia, wyszly mi 2 kreski
dosc mocne i wyrazne,roznia sie moze o ton lub pol, czy moge podejrzewac ciaze? co z tym rentgenem czy odwolac wizyte??

ze co? tydzień temu miałaś owulkę, a dziś masz dwie mocne krechy ma teście owu? To chyba z tą owu coś Ci sie pomyliło i jesteś w okresie owulacyjnym??? Test owulacyjny nie wykrywa ciąży!
Jeżeli chodzi o rengen to zawsze możesz powiedzieć, że jest ryzyko ciąży i dostaniesz specjalny płaszcz. Pozdrawiam
napisał/a: bonsai1 2011-02-09 10:56
JeSSica007 napisal(a):
bonsai napisal(a):dziewczyny prosze o szybka odp.
dzis mam miec robiony rentgen zebow, ale boje sie bo tydzien temu mialam owulke,i jesli cudem zaszlam to czy tyg zecie plodowe nie zostanie naruszone rengenem???????? na test ciazowy za wczesnie,ale mialam jeszcze testy owulacyjne zrobilam z desperacji bo boje sie tego przeswietlenia, wyszly mi 2 kreski
dosc mocne i wyrazne,roznia sie moze o ton lub pol, czy moge podejrzewac ciaze? co z tym rentgenem czy odwolac wizyte??

ze co? tydzień temu miałaś owulkę, a dziś masz dwie mocne krechy ma teście owu? To chyba z tą owu coś Ci sie pomyliło i jesteś w okresie owulacyjnym??? Test owulacyjny nie wykrywa ciąży!
Jeżeli chodzi o rengen to zawsze możesz powiedzieć, że jest ryzyko ciąży i dostaniesz specjalny płaszcz. Pozdrawiam

nic mi sie nie pomylilo owulke mialam tydzien temu na usg, a wyczytalam ze skutkiem ubocznym testow owulacyjnych jest wczesne wykrycie ciazy
napisał/a: bonsai1 2011-02-09 11:00
Edunia50 napisal(a):Bonsai, powiedz ze podejrzewasz iz mozesz byc w ciazy, powinni zalozyc Ci taki specjalny fartuch ochronny ;)

dzieki edunia,wlasnie dzwonie do lekarza zapytac czy mozna..
napisał/a: ~Anonymous 2011-02-09 11:00
bonsai napisal(a):
JeSSica007 napisal(a):
bonsai napisal(a):dziewczyny prosze o szybka odp.
dzis mam miec robiony rentgen zebow, ale boje sie bo tydzien temu mialam owulke,i jesli cudem zaszlam to czy tyg zecie plodowe nie zostanie naruszone rengenem???????? na test ciazowy za wczesnie,ale mialam jeszcze testy owulacyjne zrobilam z desperacji bo boje sie tego przeswietlenia, wyszly mi 2 kreski
dosc mocne i wyrazne,roznia sie moze o ton lub pol, czy moge podejrzewac ciaze? co z tym rentgenem czy odwolac wizyte??

ze co? tydzień temu miałaś owulkę, a dziś masz dwie mocne krechy ma teście owu? To chyba z tą owu coś Ci sie pomyliło i jesteś w okresie owulacyjnym??? Test owulacyjny nie wykrywa ciąży!
Jeżeli chodzi o rengen to zawsze możesz powiedzieć, że jest ryzyko ciąży i dostaniesz specjalny płaszcz. Pozdrawiam

nic mi sie nie pomylilo owulke mialam tydzien temu na usg, a wyczytalam ze skutkiem ubocznym testow owulacyjnych jest wczesne wykrycie ciazy

i na usg miałaś potwierdzone pęknięcie pęcherzyka tak? No to ja nie słyszałam o tym, że testy owu wykrywają ciążę. Hmmm test owulacyjny wykrywa stężenie LH natomiast ciążowy HCG. No nie ważne. Zgłoś ryzyko ciąży i dostaniesz płaszcz.
napisał/a: bonsai1 2011-02-09 11:03
ciekawostka
Czy test owulacyjny wykrywa ciążę?
To pytanie pojawia się tak często, a inwencja twórcza testujących nie zna granic zatem słowa wyjaśnienia.

Test owulacyjny wykrywa ciążę
Dlaczego?
to jest tak naprawdę jego wada bo krzyżuje się z hormonem ciążowym HCG w niskich wartościach, ale konstruując test i jego czułość zakładaliśmy, że człek będzie testował w okolicy owulacji.

A teraz wstawka dla chemików, dlaczego tak jest
Otóż podjednostka Beta HCG wykazuje bardzo duże podobieństwo do LH. Jak duże, aż ciężko uwierzyć ale jest to 91 aminokwasów !!! w łańcuchu o długości 121 reszt aminokwasowych

Test krzyżuje się z HCG na poziomie 10 co oznacza, że przekroczenie tego poziomu powoduje pozytywny test owulacyjny (1-2 dni od zagnieżdżenia)
zrodlo http://kobiece.mojeforum.net/temat-vt100.html