Przerost przegrody międzykomorowej

napisał/a: KaSSK 2012-08-30 20:17
WItam serdecznie,
Byłam ostatnio na badaniu echokardiograficznym (echo serca) w związku z wysokim pulsem (95-105). Badanie wykazało, że przegroda międzykomorowa ma grubość w rozkurczu 14mm (norma do 11), jakieś dodatkowe ES. Przedni płatek zastawki jest wydłużony z ugięciem do lewego przedsionka. Czy takie wyniki badania zwiastują coś złego czy jest to normalne?
napisał/a: Miss_Piggy 2012-08-30 21:05
Czy ma Pani jakieś choroby towarzyszące? Intensywnie Pani ćwiczy? Bierze jakieś leki?
napisał/a: KaSSK 2012-08-30 21:53
Oprócz tabletek antykoncepcyjnych nie zażywam żadnych innych środków. Nie ćwiczę intensywnie. O żadnych innych chorobach nic nie wiem (poza alergią ale tylko na pyłki i winogrona). Czasem miewam tylko bóle w klatce piersiowej, przy których nie mogę nabrać powietrza, zdarza się również uczucie jakby "wywrócenia" serca, nie umiem tego inaczej nazwać...
napisał/a: Miss_Piggy 2012-08-31 08:14
Pani przerost jest niewielki. Czy cierpi Pani na nadciśnienie tętnicze? W przypadku nieleczonego nadciśnienia często dochodzi do przerostu przegrody międzykomorowej. Co do tego wypadającego płatka to przyczyny mogą być przeróżne: skłonności genetyczne, niedoczynność tarczycy, uszkodzenie aparatu podzastawkowego. Pisze Pani, że ma objawy kłucia, "wywrócenia serca". Objawowy (ale nie każdy) zespół wypadania płatka zastawki mitralnej wymaga leczenia, dlatego powinna Pani udać się do kardiologa. Co Pani powiedział lekarz robiący badanie?
napisał/a: KaSSK 2012-08-31 16:01
Lekarz powiedział, że powinnam udać się do rejonowego lekarza, który przepisze mi leki na to podwyższone tętno. Okres oczekiwania w moim mieście na wizyte wynosi co najmniej 8 miesięcy więc pójdę prywatnie. Genetyczne skłonności pewnie posiadam, dziadek zmarł na zawał, a wcześniej pół życia leczył się na nadciśnienie, babcia z drugiej strony również leczy nadciśnienie. Nie mam pojęcia czy mam nadciśnienie bo raczej go nie mierzę, jednak często mam zatkane uszy i to chyba jest objaw tak? Mam dopiero 20 lat.
napisał/a: Miss_Piggy 2012-08-31 16:05
Może być to jeden z objawów, już w tak młodym wieku można mieć nadciśnienie, właśnie większość przypadkow nadciśnienia zaczyna się przed 30 r.ż. tylko jest później wykrywane ze względu na to, że nikt nie posądza w młodości, że może go to schorzenie dotknąć.
napisał/a: KaSSK 2012-08-31 16:20
Czyli czeka mnie wizyta i zobaczymy... Dziękuję bardzo za pomoc :)
napisał/a: KaSSK 2012-09-01 19:59
A jeszcze zapytam. Czasem miewam krwawienia z nosa, nie są jakieś super obfite ale nieraz bywa, że przez tydzien lub dłużej codziennie leci mi krew z nosa, a potem sie uspokaja i przez długi czas nie ma takiego zdarzenia. Czy to może mieć związek ze sobą?
napisał/a: Miss_Piggy 2012-09-01 20:50
Przy nadciśnieniu może występować krwawienie z nosa. Ale możliwe też, że masz jakieś niedobory. Może Pani pić wapń z witaminą C.