przepuklina rozworu przełykowego

napisał/a: Iwonkaaaaaa 2007-08-30 18:53
Witam!
Mam pytanie a raczej kilka pytań. Chciałabym się dowiedzieć na czym polegają badania: phmetria oraz manometria, oraz ile trwa leczenie farmakologiczne przepukliny rozworu przełykowego wraz z nadżerką(4mm), dostałam leki: Renazol oraz Gasprid.
Pozdrawiam:) i z góry dziękuje za odpowiedz:)
napisał/a: fidel7 2007-08-30 20:20
napisal(a):
TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Przez nos wprowadza się pacjentowi elektrodę służącą do pomiaru stężenia jonów wodorowych (pH), której końcówka zostaje ustalona 5 cm powyżej zwieracza przełyku. Zmiany odczynu w przełyku są rejestrowane przez mały, przenośny rejestrator połączony z elektrodą. Zapis ten po skończonym badaniu jest analizowany przez komputer.
Badanie pH-metryczne może być prowadzone w systemie stacjonarnym tj. krótkoterminowym, w którym stosuje się metody prowokacyjne, aby wywołać refluks żołądkowo-przełykowy (zarzucanie treści z żołądka do przełyku). Inny sposób polega na całodobowej rejestracji odczynu w przełyku.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Badanie pH - metryczne pozwala ocenić zmiany pH (stężenia jonów wodorowych) w przełyku. W 24-godzinej pH - metrii możliwe jest prześledzenie zmian pH w przełyku podczas zwykłych codziennych czynności pacjenta. W ten sposób można zidentyfikować wiele czynników środowiska naturalnego wywołującego refluks żołądkowo-przełykowy (zarzucanie treści żołądkowej do przełyku). W przyszłości może to posłużyć do eliminacji czynników wyzwalających refluks. 24-godzinna pH - metria przełyku jest najlepszym sposobem potwierdzenia lub wykluczenia choroby refluksowej przełyku i określenia jej zaawansowania. Jest także jednym z podstawowych badań w diagnostyce tej choroby. Przeprowadzenie tego badania umożliwia dobór odpowiedniego leku i ocenę skuteczności zastosowanego leczenia. Ma to istotne znaczenie, ponieważ u 30% pacjentów nie wykazujących cech zapalenia przełyku w oparciu o badanie endoskopowe występuje zarzucanie żołądkowo-przełykowe. Natomiast u 10%, u których rozpoznano zapalenie przełyku, nie ma zarzucania treści do przełyku. Poza tym nie istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy rozpoznaniem przepukliny rozworu przełykowego a chorobą refluksową przełyku.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

* Ustalenie rozpoznania, ocena zaawansowania choroby refluksowej przełyku i ocena wyników jej leczenia.
* Niewyjaśnione dolegliwości zamostkowe.
* Podejrzenie choroby refluksowej u dzieci z nawracającymi infekcjami gardła lub oskrzeli (choroba refluksowa pod tzw. maską infekcji układu oddechowego).
* Przed planowanym leczeniem operacyjnym z powodu choroby refluksowej.


Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

BADANIA POPRZEDZAJĄCE
Wskazane jest wykonanie uprzednio badań laboratoryjnych krwi (morfologia, aktywność transaminaz, stężenie glukozy i kreatyniny) badania EKG, panendoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego z pobraniem wycinka z przełyku na badanie histopatologiczne i badania USG jamy brzusznej.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Nie ma specjalnych zaleceń poza odstawieniem niektórych leków na dwa dni przed badaniem (w niektórych przypadkach nawet do 7 dni przed badaniem). Do leków tych należą m.in. Ranigast, Famotydyna, Altramet, Sucralfat, środki alkalizujące, Metoklopramid, Spasmophen, Vegantalgin, Scopolan, Eufilina, Propranolol i inne tzw. beta blokery, Dopegyt, Prazosyna, Cordafen, Isoptin, Nitrogliceryna, Mononit, Sorbonit.

OPIS BADANIA

Ryc.2-19 Schemat badania
pH-metrycznego przełyku
Zgodnie z przyjętymi zasadami najpierw wykonuje się badanie manometryczne (ustalenie miejsca, w którym dochodzi do zmiany ciśnienia - ujemnego na dodatnie w stosunku do ciśnienia atmosferycznego - jest dobrym sposobem lokalizacji dolnego zwieracza przełyku). Badający zakłada przez nos badanego sondę połączoną z pH - metrem, a jej końcówkę zatrzymuje około 5 cm powyżej dolnego zwieracza przełyku pacjenta (Ryc.2-19). Pacjent wykonuje swoje codzienne czynności. Przy całodobowym badaniu pacjent prowadzi notatki dotyczące aktywności ruchowej, przyjmowanych posiłków i odczuwanych dolegliwości z dokładnym zaznaczeniem czasu. Po 24 godzinach zgłasza się ponownie w celu odłączenia urządzenia pH-metrycznego.
Wynik badania przekazywany jest w formie opisu.

CZAS
Badanie trwa około 24 godzin

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE
Przed badaniem
# Ostatnio przyjmowane leki.
# Zaburzenia w oddychaniu przez nos, stwierdzenie polipów nosa.
# Ciąża.
# Cukrzyca.
# Sklerodermia lub rozpoznanie u pacjenta innej choroby tkanki łącznej (kolagenozy).
# Zabiegi na przełyku lub żołądku.
# Palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu.
W czasie badania

* Należy zapisywać czas i okoliczności wystąpienia dolegliwości, z powodu których przeprowadzane jest badanie (rodzaj spożywanych posiłków, rodzaj aktywności ruchowej, towarzyszące emocje).


JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
Nie ma specjalnych zaleceń.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
Brak praktycznie powikłań. Może czasem wystąpić krwawienie z nosa, które zwykle samoistnie ustępuje.
Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.
MANOMETRIA - to wysokospecjalistyczne badanie diagnostyczne, stosowane w gastroenterologii, polegająca na wprowadzeniu przez nos do żołądka wielokanałowego cewnika, który umożliwia pomiar ciśnienia (napęcia) na wysokości górnego i dolnego zwieracza przełyku oraz w obrębie mięśniówki przełyku.

Napięcie w obrębie zwieraczy mierzy się w trakcie powolnego wycofywania cewnika, natomiast w obrębie przełyku - w tracie połykanie małych porcji wody.

Badanie jest wykorzystywane w diagnostyce dysfagii, zaburzeń motoryki przełyku i pozasercowego bólu w klatce piersiowej.


pH metria jest badanime mało przyjemnym, ale do wytrzymania ponoc nie ma przy tym odruchów wymiotnych. A o manometrii bardzo mało słyszałem.
A jakie masz objawy przepukliny?Bo Przepuklina nie zawsze znaczy reflux?
napisał/a: Iwonkaaaaaa 2007-08-30 20:37
Po pierwsze :D bardzo dziękuje za odpowiedź, sama nie potrafiłam znaleźć na czym polegają te badania, nie wiem może to ze stresu wywołanego nieprzyjemnym badaniem - gastroskopią :|
Objawy to:
- zgaga
- bóle w nadbrzuszu - uporczywe i b.częste
- czasem duszności
- bóle zamostkowe, piekące/ ból w klatce piersiowej

Boje się tej phmetrii i manometrii, jeżeli ma być tak okropne jak gastroskopia (bardzo źle ją zniosłam:( - nie przesadzam:]) ale jeśli te badania mają mi pomóc jakoś się zmuszę...

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za odpowiedź:)
napisał/a: fidel7 2007-08-30 21:07
Nie wiem jak z manometrią, ale spokojnie phMetria nie jest porównywalna z gastroskopią. Jest niebolesna tylko lekko nieprzyjemna kiedy sonda idzie pzrez nos. Dlatego nie martw sie najgorsze za tobą;) Jak jush zrobisz badania powiedz jakie odczucia. A odbijało cis ie czesto? Bo mi sie odbija nawet jak zrobie łyka wody.
napisał/a: Iwonkaaaaaa 2007-08-30 21:20
cały czas prawie mi się odbija ale nie że tak po "chamsku", tylko lekko ale ogólnie denerwujące uczucie:( jutro zadzwonię do szpitala, ciekawe ile na termin będę czekać.Jak będę po na pewno napiszę:)
Pozdrawiam:)
napisał/a: fidel7 2007-08-30 21:31
Ojej tzn ze jak mi sie odbija to mogę mieć przepuklinę? Bo nie mam zgagi i zadnych bólów w podbrzuszu? Chyba ze od tego sie zaczyna
napisał/a: Iwonkaaaaaa 2007-08-30 23:08
Nie sądze, żeby odbijanie się było sygnałem o przepuklinie. Z tego co wiem podobno przepukliny czasem w ogolnie nie czuc i nie ma zadnych objawow i mozna zyc normalnie, ja mialam pecha i objawy sie pojawily:D ale jakby co sadze ze to pewnie od czegos co jesz mozliwe ze ci sie odbija:) jezeli cie to niepokoi to idz do lekarza:)

Ja ide spac bo jestem zmeczona:D xD

Pozdrawiam:D
napisał/a: Wiola28 2008-04-06 14:58
Witam. Mam 28 lat i od już co najmniej 7 cierpię na dolegliwości żołądkowe. Zaczęło się od zwykłych mdłości przez wymioty, biegunkę, okropne bule brzucha po każdym jedzeniu, aż w końcu doszłam do stanu gdzie już nie daję rady w codziennym życiu. Ciągłe mdłości, wymioty po każdym posiłku, ból w klatce piersiowej. Błagam niech mi ktoś pomoże i napisze co zrobić gdzie się udać by sie wyleczyć. Ostatnia gastroskopia wykazała: Przełyk o zbielałej błonie śluzowej w części nad wpustowej. Linia Z przesunięta o 3 mm. Cechy przepukliny rozworu przełykowego. Żołądek podatny na rozdmuchiwanie. Błona śluzowa obrzęknięta, zaczerwieniona. Odżwiernik zniekształcony o słabej kurczliwości. Byłam już u 3 lekarzy z tym wynikiem i jeden mi powiedział, że jestem histeryczką i nic mi nie jest, drugi przepisał tylko leki (Controlok i Gasprid) nie wyjaśniając wyników a trzeci kazał natychmiast przeprowadzić operację. Jestem przerażona, nie wiem co z tym zrobić do jakiego iść lekarza czy kliniki. błagam jeśli ktoś może proszę wyjaśnijcie mi o co w tym wszystkim chodzi.
napisał/a: dota1 2008-10-16 18:02
Witam,
moim problemem był wieczny ból gardła, bądź częste infekcje. Zawsze dużo śpiewałam więc mnie to martwiło. Ale od roku zaczęłam uczyć się śpiewu profesjonalnie. I od tego czasu miałam po prostu zdarte gardło! Chodziłam do lekarzy, ciągle zaczerwienione, albo nawet trudności w mówieniu (osłabiony głos). W końcu poszłam do foniatry. Zobaczyła "szparę w krtani". I jego diagnoza, że to być może od refluksu. Ale ja nigdy nie cierpiałam na tą chorobę, nie czułam żadnego pieczenia w przełyku jak wszędzie opisują... Dała mi lek, nie pamiętam juz nazwy, po miesiącu żadnej poprawy, za to duże problemy z wypróżnianiem.
W końcu niedawno zauważyłam, że czuję lekkie pieczenia w obrębie żoładka i ściskanie w gardle (mialam wiele sytuacji stresowych). I raz gdzieś przeczytałam że melisa dobrze działa na stres. Okazało się wtedy, że ból gardła przechodzi! Wtedy zaczęłam się zastanawiać, że jestem osobą bardzo szczupłą i moj nauczyciel musi stosować ćwiczenia aby rozciągnąc mi trochę przeponę. Zaczęłam się zastanawiać, czy wskutek tych ćwiczen (nieuniknionych w spiewie, wszak to praca przepony), nie dostałam przepukliny. Jak zgłosić się na badania, ktore opisujecie powyżej? Do foniatry/szpitala? Czy na ich podstawie uda się stwierdzić czy to przepuklina? Czy jest to do wyleczenia, w przypadku czynnego używania przepony, i dużego napięcia w jej obrębie?
Będę wdzięczna za porady.
napisał/a: ~Anonymous 2009-01-23 16:55
Witam
Mam przepukline roztworu przelykowego,
moje objawy to mdlosci,bole w klatce piersiowej,palenie w klatce piersiowej.
Po za tym mam nerwice.
Strasznie zle sie czuje,czy ktos wie cos na temat operacji przepukliny?
B prosze o odpowiedz
napisał/a: Siara_nh 2009-02-19 10:41
Witam, mam 23lata od ok 2 lat mam problemy z żołądkiem,na początku to było znowu źle,początkowo,jak wiecej zjadłem i popiłem piwa to myślałem ze mnie rozsadzi,wymiotowalem itp, po kilku takich razach miałem zrobioną gastroskopie, okazało sie że mam nadrzerki 4mm,przepukline rozworu przełykowego oraz refluks...no to zacząłem się leczyć,dieta,leki,dieta i tak przez rok,fakt nic mi sie takiego nie działo,aczkolwiek wysiadalem psychicznie(aż miałem objawy depresyjne,no masakra),zero zabawy bez alkoholu,ani nic takiego do jedzenia,bo bardzo zależało mi na tym zeby się wyleczyć...po zacząłem pozwalać sobie na pifko od casu do czasu coś dobrego do jedzenia...przez 3 miesiace było elegancko,uspokoiłem się psychicznie,żyłem dość normalnie...no i tak wszytsko fajnie aż po jakimś czasu,robiąc przy aucie cały dzień zaczął mnie boleć brzuch oraz jelita,od tamtej pory czyli juz jakieś 5 miesięcy,co jakiś czas boli mnie żołądek, na dodatek jelito czuje jakby uciskało(ale to przynajmniej tak nie boli) ale od tego bólo żołądka już nie można wystrzymac, jak pobolewa to jeszcze nie ma tragegi ale jak zacznie mosno boleć to nie idzie wytryzmać,nie wiem już co robić,lekarz twierdzi ze to dlatego ze żołądek się przemieszcza do przęłyku i go przepona ściska ale mowi ze tego lekami tak nie wylecze,a na operacje jestem za młody już nie wiem co mam zrobic a chce normalnie zyć,nie wiecie jak to jest z tą operacją, albo co moge zrobić bo już naprawde nie mam sił
czekam na jakieś podpowiedzi,
pozdrawiam
Darek
napisał/a: Małgośka1 2009-02-21 13:54
WItam..miesiąc temu dostałam okropnych boli brzucha wydawało mi sie ze brzuch mi pęknie ..bole były duze w prawej dolnej czesci..trafiłam do szpitala oczywiscie na wstepie powiedziano mi zee to wyrostek i ze postaraja sie to jakos osłabic zeby nie była konieczna operacja..i tak było po kilku kroplowkach na drugi dzien bol ustąpił i wyszłam do domu..kilka dni temu bole sie powtorzyły i znowu wylądowałam w szpitalu..teraz zrobiono mi gastroskopie i powiedziano ze mam przepukline rozworu przełykowego..co do operacji o ktorych tu piszeie kolega moj lekarz powiedział ze tego nie leczy sie operacyjnie tylko stosuje sie odpowiednie leki i oczywiscie diete..dieta jest masakryczna tak jak pisze kolega normalne zycie w tej kwesti sie konczy zero zeczy typu fast-food zero osstrych i kwasnych a nawet bardzo słodkich produktów...mam nadzieje ze jesli bede stosowała tą diete to bole sie nie powtorzą nie chce poraz kolejny sie tak meczyc;/ pozdrawiam..