Przepuklina rozworu przełykowego II stopnia

napisał/a: paulaa7 2013-10-29 21:38
Witam, postaram sie przedstawić wszystko krótko.
Mam 22 lata, ostatnio codziennie towarzyszyło mi uczucie mdłości, od razu po zjedzenie pokarmu oraz z samego rana. Do tego mam wrażliwy na dotyk żołądek - przy badaniu u internisty delikatny nacisk na środek brzucha wywoływał juz delikatny ból i dyskomfort. Dostałam skierowanie na gastroskopię. Wszystko wyszlo dobrze (błona śluzowa itd), oprócz jednej rzeczy:
w inwersji przepuklina rozworu przełykowego II stopnia.

Przeczytałam sporo artykułów na ten temat i wszystko zaczęło sie układać w jedną całość.

Pół roku temu zaczełam narzekać na kłujące bóle pod sercem, zrobiono EKG, teraz rozumiem, że to od żołądka.
Nie występuje u mnie zgaga - żadne pieczenie w przełyku ani podchodzenie treści żołądka do przełyku, nie piecze mnie za mostkiem, nie cierpię na brak apetytu itd. Tylko raz czułam jak jedzenie po przełknięciu utyka mi w brzuchu - uczucie zatkania, tak jakby wszystko układało sie jedno na drugim coraz wyżej i utrudniało przepływ np. śliny.
Jedyne dolegliwości jakie odczuwam to:
+ ból na środku brzucha (poniżej mostka), głównie przy lekkim nacisku w tym miejscu
+ nudności, głównie po jedzeniu
+ odbijania także po jedzeniu

Dostałam już leki: nolpaza, gastrotuss i gaelcid. Usłyszałam, ze mam zrezygnowac ze słodyczy i potraw smażonych.

W internecie natomiast znalazłam bardzo rozbudowane tabele co moge jeść, a co nie. I to właśnie mnie przeraziło.
Po nolpazie czuje sie duzo lepiej. Zniknęły nudności, jedyne co mi teraz dolega to odbijania po jedzeniu. Wczoraj natomiast pozwoliłam sobie na kawę latte i już miałam cały dzień z głowy, bo wróciły nudności.

Mam pytanie odnośnie diety i przepukliny ogólnie. Czy istnieje szansa, ze wylecze to bez interwencji chirurgicznej? I czy juz do końca życia musze zrezygnować z rzeczy, których nie je sie przy chorobie refluksowej? Zwykłego pomidora, ogórka... kakao, herbata itd????? Czy może moje objawy nie są aż tak "zaawansowane", że nie musze trzymać tak restrykcyjnej diety?