Przegroda nosowa

napisał/a: ~Anonymous 2009-05-11 16:06
Witam!!
byłem u laryngologa z moimi migdałami i przy okazji zajzał mi w nos bo mi sie zatyka od jakiegos czasu i stwierdził ze mam skrzywiona jakas przegrode w nosie i że trzeba by usunać jakaś chrzastke w nosie :(

czy ktośz was miał taki zabieg robiony ?? Czy mam sei na to zdecydować ?? Co o tym myslicie ??
Czy dzieki temu bede rzadziej chorował na gardło ??
napisał/a: Paulla 2009-05-11 19:39
JARECZKO napisal(a):
czy ktośz was miał taki zabieg robiony ??
Czy dzieki temu bede rzadziej chorował na gardło ??


Zapalenie gardła może być m.in. spowodowane spływająca do gardła wydzieliną.
Nigdy nie miałam robionego takiego zabiegu gdyż u mnie skrzywienie przegrody nosowej w bardzo małym stopniu upośledza oddychanie praktycznie nie zauważam tego "upośledzenia".
Pytasz czy wykonać zabieg. To zależy od tego jak często zapadasz na ból gardła, zapalenie zatoki i ucha środkowego.

Cytat napisal(a): Na infekcje gardła bardziej narażone są osoby z upośledzoną drożnością nosa, mające, np. skrzywioną przegrodę nosową, polipy nosa lub alergię. Tacy ludzie oddychają ustami, a nieoczyszczone i niepodgrzane w nosie powietrze wysusza śluzówkę gardła, otwierając wrota infekcji.
Bardzo niewielka część ludzi ma idealnie prostą przegrodę nosa. U większości jest ona nieco skrzywiona i zwykle występują na niej tak zwane ostrogi. Taki stan uważany jest za prawidłowy, dokąd nie występują zaburzenia w procesie oddychania. Dopiero pojawienie się znacznego stopnia upośledzenia drożności nosa, a także zwiększona zapadalność na zapalenia zatok i zapalenia ucha środkowego stanowią o uznaniu stanu za patologiczny przegrody.