Przedłużające się zapalenie ucha środkowego

napisał/a: jozef6 2007-11-09 18:31
Dzień dobry,

Pisze z pytaniem o zapalenie ucha środkowego. Około tydzień temu po przebytym przeziębieniu zaczęło mnie bardzo boleć ucho przy wszelakich ruchach głową. Dzień później było już tak źle, że nie mogłem już normalnie jeść. Po wizycie u laryngologa moje przypuszczenia się ziściły i tak jak myślałem - miałem zapalenie ucha środkowego. Dostałem ramoclav 625, cirrus i krople do nosa. Dzisiaj wziąłem ostatnią tabletkę i ból zupełnie minął - natomiast pozostał mi troszkę gorszy słuch w lewym uchu i uczucie pełności - coś jak powietrze. I tutaj mam pytanie, czy są to normalne objawy które minął w czasie czy nie wyleczyłem ucha do końca ? Objawy nasilają się i zupełnie mijają w zależności od pory dnia, ale mam wrażenie od paru dni, że troszkę gorzej słyszę.

Dziękuję za odpowiedz.
napisał/a: cez 2007-11-16 20:12
Jednym z elementów zapalenia ucha środkowego jest nagromadzenie płynu zapalnego,składającego się z przesięku tkankowego,bakterii,czy też wirusów,który wydzielając się,wytwarza ciśnienie w uchu środkowym. Antybiotykoterapia skutecznie eliminuje czynnik zapalny(bakterie),nie eliminuje jednak płynu,ten musis ię wchłonać.Trwa to przeważnie 1 do 2 tygodni od zakończnia antybiotykoterapii,czas zależny jest od rodzaju antybiotyku(pochodne penicylinowe niestety wydłuzają czas wchłania nia wysięku) Aby przyśpieszyć ten proces,warto zażywać np rutinoscorbin fortei jakiś lek p.alergiczny(np zyrtec 1tbl 1x1 lub claritine 1x1 .Natomiast należy pamiętać że w przebiegu zapalenia ucha śr może również dojść do uszkodzenia nerwu słuchowego i wtedy bezwzględnie należy konsultować pogarszanie słuchu z laryngologiem