Przedawkowanie paracetamolu

napisał/a: blazej30 2011-03-19 11:21
Witam,

Jestem przeziębiony i ok. 1,5h temu nieświadomie przedawkowałem paracetamol, biorąc 2 tabletki Paracetamolu 500mg i 2 Gripexy, po 325mg czyli łącznie 1650mg paracetamolu jednorazowo. Mam 14 lat i ważę 73kg, więc to dawka ok. 22mg\kg masy ciała. Czy mogę być spokojny?
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-19 11:44
http://commed.pl/post393521.html?hilit=panadol#p393521
napisał/a: blazej30 2011-03-19 11:48
Tam jest trochę inna sytuacja, chłopak starszy i szczuplejszy. Proszę o indywidualną analizę.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-19 11:51
Indywidualnie to musiałbym być twoją wątrobą aby dokładnie napisać, a ponieważ nią nie jestem mogę tylko napisać że prawdopodobieństwo jest bardzo małe. Ale oczywiście możesz zadzwonić np. na pogotowie i zapytać lekarza dyżurnego co o tym sądzi.
napisał/a: blazej30 2011-03-19 11:54
Nigdy nie miałem problemów z wątrobą. Zapomniałem napisać, że ok. godziny po zażyciu leków, wypiłem filiżankę kawy(1 łyżeczka rozpuszczalnej Jacobs), a teraz się doczytałem, że to wzmacnia działanie paracetamolu. Może mieć to jakiś wpływ na moją sytuację?

I co mógłbym zrobić, aby uninąć ewentualnych objawów niepożądanych? Oraz czym mogłoby się objawić zatrucie taką dawką, bo w sieci można znaleźć tylko takie informacje w przypadkach zażycia dużych dawek, w dodatku w odstępach.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-19 12:07
Nic nie możesz zrobić poza czekaniem.
napisał/a: blazej30 2011-03-19 12:08
To ewentualnie kiedy i co może się stać?
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-19 12:26
Jeżeli zaczniesz źle sie czuć, będziesz wymiotował, będzie bolał Cię brzuch, zaczniesz mieć wizje jak po alkoholu (choć w Twoim wieku powinieneś nie wiedzieć jak to jest, ale wiemy jak jest czasami :) ) to wtedy konieczna jest konsultacja lekarska w innym przypadku szanse że coś złego zrobił Ci paracetamol są niewielkie.
napisał/a: blazej30 2011-03-19 12:28
Czyli póki co mam czekać, tak? A kiedy mogę się spodziewać tych objawów(obecnie minęło ponad 2,5h od łyknięcia)?
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-19 15:03
W ciągu 24 godzin.
napisał/a: Andzrej 2011-03-19 19:11
"Glutation umożliwia usuwanie z ustroju związków azotowych i chlorowcopochodnych toksyn. Na przykład często zażywany lek przeciwbólowy paracetamol jest metabolizowany do hepatotoksycznego (hepar – wątroba, hepatotoksyna – substancja toksyczna dla wątroby, substancja uszkadzająca wątrobę) N-acetylo-para-benzochinonu. Toksyna ta jest przyłączana w wątrobie do glutationu. Nadmierne lub długotrwałe podawanie tej grupy leków (paracetamol, czyli 4’hydroksyacetanilid), przy równoczesnej małej podaży metioniny w pokarmie - powoduje zużycie glutationu zawartego w ustroju, co z kolei jest przyczyną uszkodzenia (martwicy) wątroby. Dlatego konieczne jest podawanie wraz z paracetamolem metioniny. Metionina jest wykorzystywana do syntezy glutationu."
cytat ze strony:
[code:2272y8gf]http://www.rozanski.ch/metionina.htm[/code:2272y8gf]
Kiedyś metioninę można było kupić w preparacie Methiovit, teraz jest do kupienia na portalach internetowych i za granicą.
napisał/a: blazej30 2011-03-20 09:08
Powiem tak, minęły 24 godziny. Raz na jakiś czas zakłuje mnie a to w po lewej stronie brzucha, a to po prawej, bywa też po obu stronach klatki piersiowej, lecz ten ból jest dość lekki i nie utrzymuje się dłużej niż minutę. I jest mi trochę niedobrze, tzn. nudności i co chwilę(5-15min) że tak powiem "bekam". Ale to wszystko może być chyba spowodowane tym przeziębieniem, wczoraj temperatura na wieczór dobiła mi do 39,8 st. C. Co o tym wszystkim myślicie?