Przeciwciała

napisał/a: owinka 2012-06-27 17:47
Witam. około pół roku temu zdiagnozowano u mnie chorobę Hashimoto przy jednoczesnym występowanie niedoczynności (TSH ok 5 przy normach do 3,94). Diagnoza została postawiona na podstawie badania USG, przy czym przeciwciała przeciwtarczycowa (bodajże Any Tg i Anty TPO) były w normie. DO tej pory wydawało mi sie, że wyznacznikiem hashimoto muszą być podwyższone przeciwciała. Dowiedziałam się od swojego endokrynologa, że możliwe jest jednak występowanie w organizmie innych przeciwciał przeciwtarczycowych, które nie sa jeszcze powszechnie znane. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? Ciekawa sprawa.
Obecnie jestem na euthuroxie (75 mg). Ostatnie badanie jeszcze przy dawce 50 mg to TSH= 3,03. Najwazniejsze objawy takie jak zmęczenie, problemy z pamięcią i krążeniem ustąpiły, jednak najgorsze jest wypadanie wlosów które trwa już kilka lat i ten objaw nie ustępuje.
napisał/a: jezebel1 2012-06-27 19:18
faktycznie istnieje grupa osób u których nie stwierdza się klasycznych przeciwciał
natomiast tak czy owak cierpi Pani na niedoczynność i niezależnie od przyczyny leczy się ją suplementacją tyroksyny
widać że leczenie działa - ustąpiły objawy, parametry laboratoryjne się unormowały
jeżeli chce się Pani upewnić co jest przyczyną niedoczynności proponuję wykonać biopsję cienkoigłową tarczycy