Przeciwciała przeciwtarczycowe i przeciwjądrowe

napisał/a: gosek1 2014-04-05 18:21
Witam,
Wiem, że podobnych wątków jest wiele, ale każdy ma inne wyniki badań i ciężko je odnieść do mojej sytuacji. A mianowicie:
Zrobiłam niedawno badania tarczycy oto wyniki:

Hormon tyreotropowy - TSH 4,38 uU/ml (0,27 - 4,2)
P.ciała przeciwtarczycowe mikrosomalne - ATPO < 5,0 IU/ml ( < 34,0)
Tyroksyna wolna - fT4 12,05 pmol/l (12 - 22)

Następnie wykonano u mnie usg tarczycy, oto wynik:
Płat lewy 14x15x28mm V-3.0ml Płat prawy 13x14x16mm V-1.5ml Cieśń 2.3mm Gruczoł tarczowy niepowiększony o niejednolicie obniżonej echostrukturze. W obu płatach , liczniejsze w lewym nieostre drobne ogniska ubogoechowe a od strony cieśni izoechogenne o średnicy do 2.5mm. Przepływy miąższowe nieco wzmożone. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone.

I kolejne badanie krwi:
Fosfor - surowica 2,93 mg/dl ( 2,7 - 4,5)
Hormon tyreotropowy - TSH 2,12 uU/ml (0,27 - 4,2)
P.ciała przeciw tyreoglobulinie - ATG 288,1 IU/ml (< 115)
Trójjodotyronina wolna - fT3 4,12 pmol/l (3,1 - 6,8)
Tyroksyna wolna - fT4 13,37 pmol/l (12 - 22)
Wapń całkowity - surowica 2,26 mmol/l (2,20 - 2,75 )

Wykryto u mnie również przeciwciała przeciwjądrowe (w związku z dziwną niezdiagnozowana jak dotąd chorobą stawów) i wynik jest następujący:

P.ciała przeciwjądrowe ANA 2 dodatni (wartość referencyjna miano < 1: 100)
Komentarz P-ciała p/jądrowe i p/cytoplazmatyczne (ANA2): STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:1000 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty. Badanie wykonano metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF). Metodą Immunoblotu NIE STWIERDZONO obecności przeciwciał przeciw rozpuszczalnym antygenom jądrowym (SS-A, SS-B, nRNP, Sm, PM-Scl, Scl-70, Jo-1). Interpretacja wyniku badania uzależniona jest od całości obrazu klinicznego pacjenta.
Moje pytanie jest następujące: Czy z tarczycą jest wszystko w porządku? Oraz czy przeciwciała przeciwjądrowe mają jakiś związek z tymi przeciwciałami przeciwtarczycowymi? Będę wdzięczna, jeżeli ktoś znajdzie czas aby mi odpowiedzieć