protokół sekcyjny

napisał/a: marzena795 2010-01-25 12:58
Apneumatosis pulmonum completa.
Sanguis liquida - signum mortis subitae.
Ecchymoses punctatae dispersae subpleurales et subepicardiales.
Cyanosis cerebri.
Venostasis recens omnium organorum.
Neonatus non vivo natus maceratus / maceratio I / II / maturus sine vitiorum congenitorum.
napisał/a: dimedicus 2010-01-25 13:45
Pełna niedodma wrodzona płuc
Pośmiertny opad(wylew) krwi
Punktowe rozlane wybroczyny podpłucne i podsierdziowe
Sinica mózgu
Ogólna zastoina organów
Naturalny noworodek bez życia w stanie maceracji,dojrzały bez wad zew.
napisał/a: marzena795 2010-01-25 14:50
Nie bardzo rozumiem powód urodzenia martwego dziecka w 40 tyg. ciąży o wadze 3400g. Proszę o bliższe informacje co mogło być przyczyną , bo ja nic z tego nie rozumiem. Dziękuję
napisał/a: dimedicus 2010-01-25 15:07
Niewydolność układu oddechowego,wada wrodzona.
napisał/a: marzena795 2010-01-25 20:41
Nie wiem jak mam rozumieć " niedodma wrodzona płuc" jeżeli byłam pod kontrolą lekarską przez całe 9 m-cy. Tydzień przed porodem byłam na wizycie kontrolnej gdzie tętno dziecka było "super" moje ciśnienie też w porządku. Czy taka wada nie jest widoczna na badaniu USG? Termin porodu miałam ustalony na 27 listopada jednak lekarz zmienił termin na 5 grudnia, który wskazywało USG. Dnia 5 grudnia rano nie czułam ruchów dziecka. Po przyjeździe do szpitala lekarz stwierdził zgon.Przyjmując mnie na oddział stwierdzono 40 tydzień ciąży, na wypisie ze szpitala napisano 41 tydz. a na dokumencie wystawionym do USC napisano 42 tydz. Więc jak to było? W protokole sekcyjnym w miejscu opis mikroskopowy napisano: "kości czaszki i opony mózgowe całe, mózgowie symetryczne,komory wolne,drogi oddechowe drożne,płuca o prawidłowym podziale na płaty toną we wodzie, serce kuliste o średnicy 4 cm, mięsień zwykłej grubości, przewód pokarmowy drożny, wątroba, śledziona wiśniowej barwy,pęcherzyk żółciowy i trzustka zwykłej budowy, nerki,macica, przydatki, grasica, tarczyca i nadnercza symetryczne- wszystko bez zmian ogniskowych. Zwłoki noworodka o cechach dojrzałości, bez cech wad wrodzonych."
napisał/a: dimedicus 2010-01-25 21:38
Proszę wybaczyć ale w tej sprawie proszę się zwrócić do swojego lekarza( dlaczego występują różnice w ocenie który tc czy innych niejasności) jak było,ja nie wiem,(nie znam całości)ja się opieram na wyniku autopsji.A ta stwierdza niewydolność ukł.oddechowego i związane z tym niedotlenienie mózgu(na co wskazuje również sinica mózgu)
napisał/a: marzena795 2010-01-25 22:30
Mam jeszcze jedno pytanie czy dziecko mogło zachłysnąć się wodami płodowymi, ponieważ był już czas porodu a ja nie miałam bóli i skurczy porodowych i z tego powodu nastąpił zgon(chciałam nadmienić, iż dziecko nie było owinięte pępowiną i węzła na pępowinie też nie było).Dziękuję za odpowiedzi
napisał/a: dimedicus 2010-01-25 22:42
marzena795 napisal(a):czy dziecko mogło zachłysnąć się wodami płodowymi
Zdecydowanie nie.
napisał/a: marzena795 2010-01-26 10:18
Dręczy mnie jeszcze jedno pytanie, czy ta wrodzona niewydolność układu oddechowego jest widoczna na przeprowadzanym badaniu USG.