Protokół autoimmunologiczny przy hashi i węglowodany

napisał/a: molj 2016-03-04 11:23
Cześć,
Zaczęłam protokół ale mam pewne wątpliwości. Widzę, że nie ma w nim jak uzupełnić chociaż tych 100 gram węglowodanów. Nawet do 50 gram nie dociągnę (zakładając, że nie powinnam przekraczać 20 gram fruktozy). Nie przejmowałabym się tak gdyby nie to, że brak węglowodanów wzmaga niedoczynność.

napisal(a):Nagłe zmniejszenie podaży węglowodanów powoduje, że zamiast konwersji T4 w T3, ma miejsce konwersja w odwrotne T3 (rT3), która jest typowym mechanizmem oszczędzania energii w stresowych chwilach. To tak jakby nasz organizm wchodził w stan hibernacji. Żaden lekarz w Polsce nie będzie w stanie zdiagnozować takiego stanu, ponieważ rT3 nie widnieje ani w laboratoriach diagnostycznych, ani w świadomości lekarzy.
Niewielu z nich wie też jak ważne są węglowodany dla prawidłowej pracy tarczycy. RT3 blokuje receptory tarczycy i działanie aktywnego T3. Ilość T3 spada również podczas postu i diet niskokalorycznych, zwłaszcza u kobiet. Podniesienie kalorii poprzez białko i tłuszcz nie przynosi efektów, dieta bogata w węglowodany z kolei daje stopniowy wzrost T3. W przypadku tarczycy nie mówimy o optymalnej podaży rzędu 150 gram, tylko raczej bardziej o przedziale 200-300 gram. I wszystkim osobom z niedoczynnością tarczycy radziłabym zwiększenie węglowodanów do ok. 200 gram i redukcję tłuszczy, przy stałej podaży białka. W diecie niskowęglowodanoanowej lub ketogenicznej T3 spada bardzo szybko i jest to analogiczne ze wzrostem rT3.


Trochę mnie to niepokoi bo i tak ostatnio miałam bardzo kiepską przemianę. Myślałam, że protokół ją wspomoże, a tu takie wiadomości. Jak więc zrobić protokół mając hashimoto? Poświęcić się przez miesiąc, a na dalszy etap już wprowadzić np.komosę ryżową? Albo zignorować to? Czy kluczem jest może słowo "nagłe" na początku cytatu i powinnam np. przez miesiąc stopniowo zmniejszać węglowodany i zwiększać tłuszcze? Z tekstu raczej wynika, że nie. Protokół jest polecany dla hashi więc nie rozumiem jak ludzie sobie z tym radzą. Planowałam minimum 2 miesiące protokołu, jeśli będzie ok to 3.
Czy ktoś potrafi rozwiać moje wątpliwości?
napisał/a: soaring 2016-03-08 22:05
Ale dlaczego warzywami i owocami nie jesteś w stanie uzbierać węgli?
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-03-09 06:03
Podaj źródło cytatu, albo temat poleci.
I pytanie dlaczego skoro gdzieś polecają jakieś protokoły nie pytasz u nich, tylko u nas? My nie praktykujemy diet drastycznie nisko-węglowodanowych.