Proteza szkieletowa górna.

napisał/a: kruq 2012-11-16 12:37
Witam. Mam pytanie odnośnie protezy górnej szkieletowej. Z uwagi na zniszczone zęby będzie wykonana proteza szkieletowa, która ma obejmować prawie wszystkie zęby na górze. Po lewej stronie zęby 8,7 oraz 5 i być może 4 są mocne i miały by posłużyć do montażu klamer/zatrzasków. Pytanie jest takie, czy tak rozległa proteza mocowana klamrami na kilku zębach, które znajdują się tylko po jednej stronie wytrzyma trzymanie całej protezy, oraz czy w takim przypadku resztki zęba czy zębów, korzeni po drugiej stronie mogą posłużyć jako filar lub wzmocnienie dla tych klamer ??? Pytanie jest bardzo dla mnie ważne.
napisał/a: żabeczka 2012-11-28 22:46
a jakie masz w ogóle zęby na górze?
napisał/a: kruq 2012-11-29 05:49
8,7, 5,4 korzeń 1,2, dalej ząb który dodatkowo posłużyć może jako korona... i to na tyle. Taki jest efekt prawie trzyletniego chodzenia do stomatologa na NFZ. Gdy się do stomatologa zgłosiłem, zęby miałem w nie aż tak złym stanie. Pani Howis z Wieluńskiej Poradni Stomatologicznej mieszczącej się przy ul Sieradzka 56, chciała zrobić chyba wszystkie naraz. Każdego przestrzegam przed darmowymi stomatologami. Dziś mi nikt nie wierzy, że mi stomatolog popsuł zęby. Myślałem nawet jej wytoczyć sprawę, ale nie wiem czy to ma jakiś sens.
napisał/a: żabeczka 2012-11-29 06:41
po lewej8,7,5,4, korzeń 1 i korzeń 2, a ten który ma być koroną to po lewej czy prawej jest? jaki to ząb, 4,5 czy raczej 6,7?
jeżeli proteza ma się opierać jedynie na lewej stronie to istnieje ryzyko, że będzie działać jak dźwignia i w długim okresie może działać wyważająco na zęby, jeśli zaś oparta jest po prawej stronie na choćby jednym zębie(najlepiej trzonowym-bo są najmocniejsze) to znacznie poprawia całą sytuację. Generalnie rzecz ujmując proteza szkieletowa jest lepszym rozwiązaniem niż alternatywna proteza płytowa, po pierwsze lepiej się trzyma, po drugie w bardziej naturalny sposób są przenoszone siły żucia(znaczy że siły żucia obciążają zęby, a nie kość błonę śluzową-jak w prot. płytowej) Niemniej jednak proteza(niezależnie jaka) zawsze obciąża trochę zęby, ale jak masz takie braki uzębienia to trzeba coś z tym zrobić i już. Jeśli nie masz na czym oprzeć protezy po stronie prawej to może rozważ wszczepienie implantu. W razie wątpliwości możesz zawsze pójść do innego gabinetu i poprosić o konsultację, wtedy zapytasz co myśli inny lekarz o szkielecie u Ciebie.
Jeśli chodzi o leczenie na NFZ to niestety bardzo kuleje... w większości przypadków lekarz po prostu ma związane ręce, bo na NFZ to można co najwyżej ząb usunąć... dodajmy do tego ewentualne niedomagania personelu (które zdarzają się też w prywatnej opiece zdrowotnej-i to nie tylko w stomatologii) i efekt jest opłakany. Bardzo mi przykro, że Cię to spotkało.
pozdrawiam i mam nadzieję że chociaż trochę pomogłam:)
napisał/a: kruq 2012-11-29 11:37
górne lewe; 8,7,5,4 mocne nigdy nie leczone, dalej prawe górne korzenie 1,2, oraz 3 w postaci częściowego zęba. Korzenie o których mowa z tego co wiem wymagają przeleczenia. Obecnie jestem po ekstrakcjach, i oczekuje na wygojenie ran. z tego co wiem korona ma być na 3, a w korzeniu którymś ćwiek, te cztery mocne zęby o ile się nie mylę będą wykorzystane na zaczepy.
napisał/a: żabeczka 2012-11-29 13:04
leczenie kanałowe 1,2,3 nie jest skomplikowane(zazwyczaj), jeśli masz nieć ćwieki w 1,2 to pewnie i jakas odbudowa(np korona)więc podejrzewam że też mogą być wykorzystane do zaczepienia protezy, ząb 3 to bardzo mocny ząb więc zaczep na nim jest uzasadniony, jeśli dalej już nic nie masz do wykorzystania po prawej stronie to może warto rozważyć implant w okolicach 6.
W każdym razie nie powiem Ci konkretnie czy proteza szkielet. jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, bo do pełnej diagnostyki potrzebne są zdjęcia i badanie, sprawdzenie jak wygląda kość i błona śluzowa:) jedno jest pewne: proteza szkieletowa jest lepsza od protezy z podniebieniem, ale jej zastosowanie uzależnione jest od warunków w Twojej jamie ustnej
jeśli masz jakieś wątpliwości co do planu leczenia to dopytaj swojego lekarza albo idź na konsultację do innego gabinetu
pozdrawiam
napisał/a: kruq 2012-11-29 19:00
Niestety, budżet jest ograniczony, a stomatolog odradził mi szkieletową. W moim przypadku to nie może zostać zastosowane. Będzie z podniebieniem, ale w takim stopniu do którego to możliwe, podniebienie będzie nieco nadcięte. Implanty odpadają, z uwagi na koszt. Czyli proteza w miejscu korzeni będzie miała ćwieki, które wejdą w korzenie ? Czy najpierw wykonane i wprawione będą zęby w korzeniach a dopiero później na to przyjdzie proteza ? Co znaczy "odbudowa" ?
napisał/a: żabeczka 2012-11-29 22:03
ok czyli będzie z podniebieniem... w takim razie pewnie będzie tak: wygląda to trochę tak jak zwykła zatrzaska do ubrania, w korzeniu zęba montuje się metalowy "bolec" zakończony kulką(taką jak zatrzaska)wystającą trochę nad dziąsło, w odpowiednim miejscu w protezie jest dołek (taki jak druga część zatrzaski) i jak zakładasz taką protezę to ją "zatrzaskujesz" na te "zatrzaski" i stabilnie siedzi:) nie potrafię bardziej obrazowo;) musiałabym narysować, mam nadzieję że zakumałeś:)
Zęby będą wtedy w protezie.
A pisząc odbudowa, to miałam na myśli koronkę-ale to była wersja do szkieletu a nie protezy z podniebieniem:)
napisał/a: kruq 2012-11-29 23:16
Ok, a czy te cztery zęby po lewej stronie będą musiały być szlifowane pod "haczyki" tudzież zatrzaski ??? Miałem założony mostek na przód do którego trzeba było szlifować, a jak jest w tym przypadku ?
napisał/a: żabeczka 2012-11-30 09:31
raczej nie, myślę że będziesz miał takie haczyki z cienkiego drucika, do tego nie szlifuje się zębów. Chyba, że Twój dentysta będzie chciał zrobić na którymś z tych zębów po lewej taki sam zatrzask, ale wtedy musiałby przeleczyć kanałowo taki ząb i ściąć go do dziąsła. Oczywiście takie zatrzaski zdecydowanie lepiej utrzymują protezę niż haczyki z drutu-bez porównania, ale należy rozważyć czy nie szkoda zęba(nie wiem jak bardzo masz zniszczone zęby po lewej, znaczy czy mają dużo plomb i czy te plomby są malutkie czy raczej wielkie,że prawie cały ząb z plomby jest)-trzeba znaleźć najlepszy kompromis.
Zapytaj swojego dentystę co zaplanował po lewej stronie, jeśli Ci się nie spodoba bo uznasz że to za bardzo niszczy ząb możesz zapytać o inne rozwiązanie. Jak długo nosiłeś most z przodu?-to tak z ciekawości, interesuje mnie ile czasu się takie rzeczy utrzymują
ps. dziękuję za pochwałę, cieszę się że pomogłam:)