Proszę o radę!

napisał/a: kajla21 2014-10-10 16:47
od kilku lat borykam się z objawami nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy.
migreny, nadmierna potliwość, napady gorąca, sucha skóra, wypadające wlosy, senność, przemęczenie, problemy z koncentracją, problemy z przełykaniem itd
kiedy robie tsh, ft3 czy ft4 zawsze wychodzi w granicach normy i lekarze odsyłają mnie z kwitkiem twierdzac ze jestem zdrowa.
TSH w czerwcu wynik 1,72 przy normie 0,27-4,20, dzisiejsze TSH już tylko 0.90
ft3 2,84, ft4 1,30
zrobiłam dodatkowo anty TPO wynik < 5 oraz anty TG wynik < 10
wykonałam także usg tarczycy gdzie prawy płat ma 3,7ml a lewy 3.9ml normoechogenna.
Jak myślicie powinnam udać się do endokrynologa czy po prostu taka moja "uroda" i sama wmawiam sobie chorobę?
napisał/a: soaring 2014-10-10 19:00
a jakie masz normy dla wolnych frakcji hormonów?
przy tak małej tarczycy może się zdarzać, że okresowo nie daje rady i wówczas odczuwasz objawy niedoczynności. objawy na które się uskarżasz mogą być też spowodowane innymi schorzeniami, więc trudno winić tarczycę. wyniki są dobre, więc nie sądzę, by jakikolwiek lekarz dał się namówić na hormon. zresztą jeśli zaczęłabyś go brać, to pewnie z rok dochodziłabyś do docelowej, dużej dawki i byłabyś skazana na niego do końca życia.
więc póki wyniki są dobre, może spróbuj jednak zacząć od suplementacji jodu i diety z ograniczeniem warzyw krzyżowych, bez nabiału, z unikaniem produktów mącznych i wysokowęglowodanowych. za to dużo białka (tarczyca potrzebuje do produkcji tyroksyny), imbiru, czy chilli, itp. działających dodatkowo rozgrzewająco.
masz jakieś inne badania z ostatniego roku? ile masz lat?
napisał/a: kajla21 2014-10-10 21:12
Normy dla ft3 to 2.10-3.8 a dla ft4 0.82-1.63. Naprawdę fatalnie się ostatnio czuje, zwłaszcza te migreny, dochodzą do tego szumy uszne i skoki cisnienia jako ze ta tarczyca taka mala to winę zwalalam na nia, może też dlatego że słyszałam że wyniki mogą być ok a mimo wszystko można mieć nadczynność lub niedoczynność. No i jeszcze te tsh w czerwcu 1.72 a teraz tylko 0.9. Mam 28 lat.
napisał/a: soaring 2014-10-11 20:51
Ale takie tsh jest super wynikiem a nie powodem do zmartwienia. Niskie masz natomiast ft3 - dobrze byłoby sprawdzić wątrobę i nerki, bo konwersja t4 do t3 głównie w tych narządach przebiega.