prosze o przetłumaczenie wyniku z łaciny

napisał/a: Asaltar 2010-02-20 21:33
Bardzo proszę o przetłumaczenie wyniku cellulae carcinomatosae po badaniu cytologi plwociny z płuc, w zasadzie wiem że ozn. to komórki rakowe ale lekarz stwierdził że to jest rak złośliwy płuca zalecił badanie tomografii komp.takie badanie wykonano u mojego taty i on jest załamany że to jest rak złośliwy czy po takim badaniu można jednoznacznie określić o złośliwości raka?
napisał/a: Vieri 2010-02-20 23:15
Witam,

Wynik brzmi zgodnie z przypuszczeniem komórki nowotworowe.
Badanie TK klatki piersiowej pozwala ustalić miejsce w którym obecne są zmiany celem dalszej diagnostyki, zwykle bardziej inwazyjnej.
Podczas oceny badania TK na podstawie niektórych przesłanek można ustalić prawdopodobną charakterystykę nowotworu, jednak po pierwsze nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe, po drugie taka ocena nie jest dokładna, opiera się wyłącznie na analizie struktury i obrysu zmiany.
Przypuszczam, że badanie TK ma określić położenie zmian celem dalszej diagnostyki lub leczenia a nie określić charakter.

Pozdrawiam
napisał/a: Asaltar 2010-02-21 19:01
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Badanie jest w czwartek i wtedy się okaże co będziemy robić dalej.
Mam jeszcze jedno pytanie jakie badania można zrobić dodatkowo aby poznać jakie są to zmiany jaki rodzaj konkretnie nowotworu.
pozdrawiam:)
napisał/a: Vieri 2010-02-22 12:50
Witam,

Na podstawie badania TK określić można położenie zmian, wtedy ewentualnie w grę wchodzi diagnostyka inwazyjna (np. biopsja transtorakalna, VATS, mediastinoskopia w zależności od umiejscowienia). Niektórzy zalecają od razu operowanie małych, pojedynczych zmian.

Pozdrawiam