proszę o poradę-kiedy szczepienie WZWB i MMR

napisał/a: Beatka100 2016-05-03 23:26
Mój synek urodził się 05.07.2015. Szczepiłam synka wg indywidualnego kalendarza szczepień. W szpitalu był szczepiony WZW i BCG. Następnie:
- 23.10.2015- Euvax i ACT-HIB
- 20.11.2015-Tripacel
- 30.12.2015-ACT-Hib i Polio IPV- Imovax
- 27.01.2016-Tripacel
- 18.03.2016 - ACT-hib i Imovax
- 15.04.2016-Tripacel
Dwóch przypadkach został przekroczony odstęp 4 tygodni, pierwszy raz to synek miał katar, następnie kaszel - niby od zebów, a następnie również jakaś infekcja - katar, kaszel- niby też od zębów.
Teraz na 13.05.2016 przypadałaby dawka na WZWB- tylko 15.05.2016 idziemy na przyjęcie komunijne, dlatego nie chciałabym, żeby synek był tak krótko po szczepieniu. Dlatego chciałabym go zaszczepić 11.05.2016, ale czy będzie OK, że zostanie 4 dni do komunii. Czy może lepiej zaszczepić go 09.05.2015, bo wówczas byłyby o 2 dni więcej od szczepienia, ale nie będzie zachowany minimum 4 tygodnie od szczepienia? Czy ten mój kalendarz szczepień był OK, ostatnia dawka Euvaxu buła 23.10.15, czyli upłynie 6,5 miesiąca do następnej szczepionki. Mam pytanie jeszcze odnośnie szczepionki MMR, której najbardziej się boję. Kiedy najlepiej zaszczepić nią synka, patrząc na to kiedy będzie miał ostatnie szczepienie z ww. Czy to, że te szczepionki kończą mu się później oznacza, że szczepionki na MMR też trzeba przesunąć , tylko pytanie na który miesiąc?Wyjeżdżamy z rodziną nad morze od 13.08.2016-27.08.2015, czy lepiej zaszczepić przed wyjazdem synka tą szczepionką czy dopiero po przyjeździe, ale to pewnie też odczekać jakić czas (jaki)?Chociaż dodam, iż obawiam się szczepić tą szczepionką we wrześniu, gdyż starsze dzieci wracają do szkoły i mogą już coś załapać. Czy kupić jakąś szczepionkę na MMR czy wziąć z ośrodka?Proszę bardzo o odpowiedź.
napisał/a: Beatka100 2016-05-05 11:02
Panie Peter proszę o poradę, kiedy powinnam zaszczepić. I czy ten kalendarz szczepień jest Ok, czy WZWB termin od poprzedniego szczepienia na WZWB jest OK?
napisał/a: Peter 2016-05-05 12:36
WZWB jest na teraz konieczne, bo już jest duży odstęp czasu od poprzedniej dawki. Należy to zrobić w maju, czy na początku, czy później, to już takiej różnicy nie robi.
MMR sugeruję przed wyjazdem. Dokładnie tak, we wrześniu już może pojawić się okres zachorowań i lepiej ten okres ominąć. Co do rodzaju szczepionki - sugerowałbym jednak tą z ośrodka.
napisał/a: Beatka100 2016-05-05 14:40
mogłabym go zatem zaszczepić 09.05.2016, jednak od poprzedniego szczepienia tj. tripacelem upłynie 3 tygodnie i 3 dni, nie będzie 4 tygodni, czy to będzie Ok? Proszę mi napisać, czy dużo jest przekroczony termin szczepienia, kiedy synek powinien być zaszczepiony, by było dobrze, czym to może teraz skutkować? Odnośnie MMR, ile po szczepieniu należałoby chuchać na synka, nigdzie z nim nie wyjeżdzać, czyli kiedy zaszczepić, patrząc, że wyjeżdżamy 13.08.2016 nad morze na 2 tygodnie?Panie Peter proszę jeszcze o odpowiedz, naprawdę chce zrobić wszystko dobrze, to takie ważne
napisał/a: Peter 2016-05-06 09:50
Proponuję później, w II połowie maja.
Pod koniec czerwca można MMR.
napisał/a: Beatka100 2016-05-06 13:27
zanim Pan mi odpisał, to umówiłam się z dzieckiem na szczepienie 09.05.2016, przestraszona tym, co Pan mi napisał, że to jest za długi okres od poprzedniego szczepienia, z jednej strony to robię wszystko ostrożnie, ale boję się, żeby też nie zaszkodzić, tj. że za późno dana szczepionka i nie będzie działać. Dlatego proszę Pana o ocenę kalendarza, czy daty tych wszystkich szczepień były OK?Czy Pan napisał 09.05. ze względu na to, że 3 tygodnie i 3 dni to za mały odstęp czasu, bo powinny być 4 tygodnie? A MMR jeszcze przed ukończeniem roku- synek skończy 04.07.2016? Myślałam go zaszczepić 05.08.2016, czyli tydzień do naszego wyjazdu. Pytanie czy taki okres tygodnia po szczepieniu "chuchania" wystarczy? I czy okres po szczepieniu tez jest taki ważny? Jeżeli tak, to jaki czas? Panie Peter bardzo proszę jeszcze o odpowiedź
napisał/a: Peter 2016-05-09 15:12
Daty pozostałych szczepień były ok. Jeśli dziecko zostanie zaszczepione 09.05, to też będzie ok. MMR proponuję wcześniej, tydzień przed wyjazdem to nie jest dobry pomysł.
napisał/a: Beatka100 2016-05-12 23:41
Panie Peter przepraszam, że Pana męczę, ale naprawdę boję się tych szczepień, zwłaszcza MMR, dlatego chcę postąpić jak najbardziej ostrożnie. Termin szczepienia chciałam wyznaczyć na 05.08.2016, gdyż pomyślałam, że powinien być jakiś odstęp większy od tych ostatnich szczepień. Pomyślałam sobie, że dzieci szczepione wg standardowych terminów ostatnie szczepienie przed MMR mają w 5 miesiącu, zatem organizm ich do MMR jest bez szczepień przez 7 miesięcy. A u mojego synka teraz dopiero skończyło się szczepienie- w wieku 10 miesięcy, zatem chciałam, żeby były chociaż 3 miesiące do MMR. Ale może to nie ma znaczenia? Proszę mi powiedzieć, jak to jest? Zawsze myślałam, że tak to jest, by dziecko było zdrowe w momencie szczepienia i np. tydzien po lepiej z nim nie wychodzić, bo organizm jest osłabiony i szybciej może coś załapać, tj. jakieś infekcje, ale że nie jest to już zagrożenie jakimiś neurologicznymi problemami tj. autyzmem. Ale tak nie jest? Proszę mi to wyjaśnić, bardzo proszę. Proszę mi powiedzieć jaki wg Pana powinien być okres "chuchania" po szczepieniu, czyli jaki jest bezpieczny okres po szczepieniu, w którym nie powinniśmy wyjeżdżać z synkiem?
napisał/a: Peter 2016-05-13 09:12
Beatka100 napisal(a):czyli jaki jest bezpieczny okres po szczepieniu, w którym nie powinniśmy wyjeżdżać z synkiem?

Ok. 3 tyg.