Proszę o pomoc w interpretacji wyników.

napisał/a: MsKatriss 2015-05-27 10:22
Witam serdecznie! wczoraj wróciłam mega zła i rozczarowana z trzeciej już wizyty u mojej endokrynolog,
Moje wyniki USG tarczycy:
wymiary i objętość prawego płata: 15 mm x 10 mm x 39 mm → 2.925 ml
wymiary i objętość lewego płata: 13 mm x 13 mm x 47 mm → 3.9715 ml
objętość całej tarczycy: 6.8965 ml (Norma 13-18)
Cieśń wąska. Miąższ tarczycy jednorodny, normoechogeniczny, bez zmian ogniskowych o nieco wzmożonym rysunku naczyniowym, widocznym w opcji
doppler. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone.
TSH 5,120 (0,27-4,2)
anty-TPO; 15,07 (
napisał/a: MsKatriss 2015-05-27 10:38
Dalsza część zdjęć, podanych przeze mnie w opisie wiadomości badań...
napisał/a: soaring 2015-06-01 22:19
tarczycę masz rzeczywiście malutką, ale czy to subkliniczna postać niedoczynności czy niedoczynność - nie odpowiemy bez badań wolnych hormonów. do czasu powtórnych badań ja bym się skusiła na suplementację jodu, bo ani przeciwciała, ani opis usg nie wskazują na autoagresję. masz rację, że pewności nie ma, bo może się pani rzetelnie opisać nie chciało, a inny lekarz dopatrzyłby się echostruktury jak w hashi, ale to gdybanie.
badania lh i fsh nie są przydatne, bo pod katem PCO robi się je w 3-5 dniu cyklu. wykonane w 10 dniu są nieinterpretowalne.
podwyższone androstendion czy dość wysokie dheas wskazują, że winne są androgeny, ale nie rozstrzygają, czy przyczyną nadmiernego owłosienia mogą być nadnercza czy jajniki, ale temat trzeba drążyć (raczej nie z tą panią).
niezbyt dobra krzywa glukozy i insuliny może skłaniać ku jajnikom, ale ja mam np. mieszaną przyczynę delikatnych zaburzeń androgenowych, więc być może Ty też.
krzywa nie za dobra, co na ten moment oznacza tylko tyle, że warto wdrożyć dietę solidnie niskowęglowodanową. choć niektórzy endo zleciliby i metforminę przy takich wynikach. ale dieta plus przyprawy zwiększające wrażliwość insulinową (kurkuma, cynamon) powinny wystarczyć.
napisał/a: MsKatriss 2015-06-02 10:31
Dziękuję ślicznie za dotychczasową odpowiedź, jeśli zrobię kolejne badania podzielę się nimi tutaj i mam nadzieję, że również będę mogła liczyć na Twoje wsparcie.. ;) A co myślisz o zleconym samym FT3 razem z TSH, bez oznaczenia FT4..? czy ma to sens..? I jakie badania byś mogła mi w dotychczasowo zobrazowanej sytuacji polecić? Z góry dziękuję za pomoc!!! :))
napisał/a: soaring 2015-06-03 09:23
dorzuć ft4 odpłatnie, koszt nieduży, a obraz będzie pełny.
jasne, odzywaj się. gdybym nie odpisywała zbyt długo to przypomnij się na PW.
napisał/a: MsKatriss 2015-06-03 09:35
Dzięki piękne.. ;)) Wiesz też myślałam właśnie by odpłatnie je dorzucić i chyba tak zrobię... no ale do wizyty jeszcze sporo czasu, a badanie mam zrobić trzy tygodnie przed wizytą, bo na oznaczenie 17-OH progesteronu, się długo czeka, dlatego i tak pewnie odezwę się gdzieś dopiero przed 16 lipca.. A jeszcze o jedno zapytam, jeśli Wiesz może, w jakim dniu cyklu powinnam wykonać badanie 17-OH progesteronu..? I czy dzień cyklu wpływa na wynik...? :*

Pozdrawiam! ;)
napisał/a: soaring 2015-06-03 22:47
najlepiej między 3 a 5 d.c.

tak sobie myślę, że te Twoje problemy i wyniki mogą być wynikiem zaburzeń jajnikowo-insulinowych, choć nadnercza oczywiście też trzeba sprawdzić.
nie pytałam Cię wcześniej - jakie masz BMI?
napisał/a: MsKatriss 2015-06-04 12:39
aha dzięki śliczne.. BMI mam ok. 21.. także jak najbardziej chyba ok. przy wzroście ok.157cm. waga waha się między 50kg-52kg., objawów tycia przy niedoczynności raczej nie mam, ale tak samo jak i moja mama, tylko, że Ona raczej napewno ma Hashi, tylko oczywiście od tej endo się tego nie dowiedziała, ale Ona w przeciwieństwie do mnie ma bardzo podwyższone przeciwciała, TSH początkowe 12, po letroxie, spadło do ok.6 z kawałkiem, ale ostatnie badanie krwi było robione ok 2miesięcy temu, do tego mała zjedzona tarczyca, trochę większa niż moja 7.... ml. do tego raczej nie groźny guzek i ogólny opis wskazujący właśnie na Hashi autoimmunolog., więc odpukać, narazie na szczęście nie mamy objawów tycia, choć inne występują, u mnie nawet już dobrych kilka lat, ale nie wiem czy są one z niedoczynnością związane... mam nadzieję, że jednak ta obecna endo. wpadnie w końcu na właściwy kierunek... ale nie bardzo w to wierzę skoro, krzywą oceniła jako dobrą i zamknęła temat, a opis usg, małą tarczycę, nierównych rozmiarów, (brak przeciwciał) jednoznacznie oceniała jako ''taką moją urodę''... a co TSH 5 z kawałkiem...? dobrze, że przypomniałam o tym, to wtedy zaskoczona otworzyła kartę, by to sprawdzić i dopisała jeszcze zbadanie FT3 razem z TSH.. a w przypadku mamy, Jej jedyna diagnostyka skończyła się na samej tarczycy, bez oznaczenia do tej pory FT3, a co z krzywą... itd..? Gdybym nie była na Nią w tej chwili skazana, to uciekłabym gdzie pieprz rośnie... ;P heh... ;D no, ale terminy są odległe, a w mojej miejscowości brak dobrych Endokrynologów, co prawda jestem zapisana na lipiec również z mamą do innej przychodni i endo, ale musimy pójść po kolejne skierowania, a też wątpię by ten lekarz był inny, bo żadnych opinii w necie dobrych nie widziałam... ale trzeba poprostu pójść na wizytę i to sprawdzić, ja nie biorę jeszcze żadnych leków, wiec chyba wogóle nie wspomnę o dotychczasowych badaniach i wiedzy, opowiem o swoich objawach i zobaczę na jakie badania i schorzenia wpadnie... ;)
napisał/a: MsKatriss 2015-06-15 10:18
w piątek zrobiłam już badania krwi w trzecim dniu cyklu, tego samego dnia odebrałam wyniki TSH, FT3 i dokupionego FT4, na 17-OH progesteronu muszę poczekać 10 dni.

Wyniki, po miesięcznym odstawieniu glutenu, nabiału i ograniczeniu strączek i psianek, bez brania żadnych leków wyglądają następująco:

TSH: 3,770 (0,27-4,2)
FT3: 3,40 (2-4,4) - 58.33%
FT4: 1,23 (0,93-1,7) - 38.96%

lekarz pewnie gdy zobaczy wyniki, to potwierdzi i powtórzy pewnie swoje stwierdzenie ''że taka jest moja uroda'' i podejrzewam, że zakończy temat tarczycy... bo przecież wyniki mieszczą się niby na papierku w ustalonej normie.. więc..? hehmm... ?

Soaring, kochana co myślisz o tych wynikach..? ;)
napisał/a: germani82 2015-06-15 14:09
Witam. Proszę o pomoc. Od ponad 1,5 miesiąca leczę się na niedoczynność tarczycy. Jestem trochę dziwnym przypadkiem, ponieważ przy tej chorobie strasznie chudłem, a nie jak większość tyłem. Przy wzroście 190 cm ważę 81 kg. Fakt, uprawiam aktywny tryb życia, nie jem mięsa, dbam o to, co jem :)
Gdy zrobiłem badania TSH - lekarka się zdziwiła, ponieważ wynik wyszedł: 23,1. Następnie FT3 - 3.48 pg/ml (norma: 2,02-4,43), FT4 -II -0,832 (norma: 0,93-1,71) Przepisała mi Euthyrox N 12,5 i od tego momentu się zaczęła bolączka w postaci biegunek, złego samopoczucia, bólu brzucha, bóle w prawym boku- do tego stopnia, że nie mogłem nic podnieść. Jedyny plus, to brak zmęczenia. W związku z powyższym, wybrałem się do prywatnego endokrynologa. Kazała odstawić lek- być może nie toleruję laktozy ( ale mleko i inne produkty mlekopochodne dotychczas normalnie piłem i nic mi nie było). Zrobiłem USG tarczycy i jamy brzusznej - na tarczycy 2 guzki (skierowanie na biopsję) oraz 2 torbiele na prawej nerce. W zamian powyższego leku, dostałem Letrox 50 - również połówkę leku, faktycznie po tym leku czułem się dobrze -ale tylko w takim sensie, że nie odczuwałem w dzień zmęczenia, jednakże co mnie niepokoiło, to fakt, że od 1 dawki leku, miałem bóle brzucha, miałem uczucie, jakbym miał coś na żołądku, po każdym kęsie czegokolwiek miałem brzuch jak balon, zbierały się gazy, ale biegunek nie było. Miałem nawet wrażenie, że zbierała mi się woda w organiźmie. Niestety przedwczoraj odstawiłem również letrox i od wczoraj - nie mam żadnych dolegliwości. Bóle brzucha, wzdęcia minęły. Co robić w danej sytuacji? Czy możliwym jest, że jestem uczulony również i na letrox?

germani82 1 2015-06-15, 07:09


itam
Proszę o pomoc.
napisał/a: soaring 2015-06-15 22:48
MsKatriss napisal(a):w piątek zrobiłam już badania krwi w trzecim dniu cyklu, tego samego dnia odebrałam wyniki TSH, FT3 i dokupionego FT4, na 17-OH progesteronu muszę poczekać 10 dni.

Wyniki, po miesięcznym odstawieniu glutenu, nabiału i ograniczeniu strączek i psianek, bez brania żadnych leków wyglądają następująco:

TSH: 3,770 (0,27-4,2)
FT3: 3,40 (2-4,4) - 58.33%
FT4: 1,23 (0,93-1,7) - 38.96%

lekarz pewnie gdy zobaczy wyniki, to potwierdzi i powtórzy pewnie swoje stwierdzenie ''że taka jest moja uroda'' i podejrzewam, że zakończy temat tarczycy... bo przecież wyniki mieszczą się niby na papierku w ustalonej normie.. więc..? hehmm... ?

Soaring, kochana co myślisz o tych wynikach..? ;)


tsh ciut za wysokie jak na młodą kobietę, ale ja bym się broniła przed hormonem ile zdołasz, bo to nie są niestety magiczne pigułki. zwłaszcza, że raczej na problemy z owłosieniem narzekasz, a tarczyca nie jest im winna. nie obiecam Ci, że hashi nie masz, ale jest mało prawdopodobne, więc suplementuj jod i selen.
napisał/a: MsKatriss 2015-06-16 12:19
napisal(a):
tsh ciut za wysokie jak na młodą kobietę, ale ja bym się broniła przed hormonem ile zdołasz, bo to nie są niestety magiczne pigułki. zwłaszcza, że raczej na problemy z owłosieniem narzekasz, a tarczyca nie jest im winna. nie obiecam Ci, że hashi nie masz, ale jest mało prawdopodobne, więc suplementuj jod i selen.

Dzięki... :* TSH spadło z 5,120 przy diecie, więc podejrzewam, że jest ona pomocna i napewno będę się bronić od hormonu, bo widzę, że coś mi pomaga i działa bez brania leków!
Zastanawiam się czemu mam małą (zjedzoną) tarczycę, jeśli to nie autoagresja (Hashi), to być może tak jak piszesz wystarczyłoby jeszcze wsparcie się suplementacją..? oprócz oczywiście diety... bo aktualnie nic nie suplementuję, a TSH spada.. ;)

podobno TSH u zdrowej osoby ( i tym bardziej młodej) powinno mieścić się mniej więcej w zakresie 1.0-2.5, ale i tak najważniejsze jest samopoczucie pacjenta, a w przypadku osób chorych i brających hormony TSH powinno wynosić ok. 1.0...
szkoda, że większość lekarzy patrzy tylko na tradycyjne normy, nie zwracając uwagi na samopoczucie pacjenta i objawy... brak im zdecydowanie wiedzy i kompetencji, no ale co zrobić... trzeba samemu szukać odpowiedzi i dobrego specjalisty... ehh...

jeśli mogę jeszcze zapytać kochana, to czy umiesz coś powiedzieć o wolnych hormonach FT3 i FT4, czy to dobry wynik i stosunek procentowy..? Żałuję, że endo nie zleciła mi ich wcześniej przed dietą... miałabym pełniejszy obraz początkowy... a tak..