proszę o pomoc w interpretacji rtg zatok

napisał/a: Carolina47 2015-04-30 01:15
Witam,
załączam zdjęcie rtg zatok, bardzo proszę o niezależną interpretację. Do wizyty u lekarza zostało sporo czasu, a bardzo się stresuję owalnym zarysem "czegoś" prawej zatoki szczękowej. proszę o pomoc.

http://zapodaj.net/33f57723279d7.jpg.html
napisał/a: Peter 2015-04-30 08:24
Oceny rtg dokonuje specjalista. Powinien być opis zdjęcia. Oceny dokonuje się też analizując opisywane przez pacjenta objawy. Z samego zdjęcia można jedynie wywnioskować, że może to być torbiel.
napisał/a: Carolina47 2015-04-30 09:44
Opis dostałam dopiero dziś a w opisie polip dolnej ściany zatoki szczękowej, reszta zatok bez zmian. I tu moje kolejne pytanie czy na podstawie samego rtg radiolog był w stanie stwierdzić, że to polip a nie nic bardziej niebezpiecznego? Jeżeli byłby to polip, to jakie leczenie przewiduje się w polipie wielkości 20x25mm?
Jeśli chodzi o objawy to zglosiłam sie do laryngologa podczas kolejnej już infekcji zatok, jednak pomiędzy infekcjami czuję zatkany nos, spływanie po gardle przezroczystej wydzieliny oraz świąd i swąd nosa. Towarzyszą mi również bóle głowy różnej maści w różnych lokalizacjach, często miewam też coś w rodzaju migreny.
Obawiam się, że to nowotwór zatoki, tyle się teraz o tym słyszy. Jak wygląda zdjęcie rtg ze zmianami nowotworowymi?
W posiewie z nosa nie wyhodowano żadnych bakterii.
Będę wdzięćzna za pomoc.
napisał/a: Peter 2015-05-04 10:31
Dokładnie, to polip lub torbiel. W takim przypadku niestety pozostaje leczenie operacyjne. Co do podejrzenia nowotworu - jak dla mnie nie ma podstaw, obraz rtg nie sugeruje, by był to nowotwór. On wygląda jednak inaczej.
napisał/a: Carolina47 2015-05-04 19:34
Dziękuję za informację.
Mam jeszcze kilka pytań, bowiem byłam dziś z wynikami u laryngologa, który potwierdził diagnozę, jednak bez skierowania na tomograf zaproponował usunięcie operacyjne, wysyłając od razu na szczepienie przeciw WZW. Po szczepieniu mam wrócić celem umówienia wizyty. Czy to normalna praktyka, aby na podstawie samego rtg skierować na operację? Uważasz, że powinnam skonsultować się z innym lekarzem zanim się zdecyduję? Domniemam, że lekarz zaproponował leczenie opercyjne a nie endoskopowe, bo na pytanie ile będzie trwał pobyt w szpitalu, otrzymałam odpowiedź, iż do 3 dni. Czy badanie endoskopowe nie byłoby lepsze? W końcu to młodsza metoda usuwania torbieli z zatok. Będę bardzo wdzięczna za Pana punkt widzenia.
napisał/a: Peter 2015-05-05 08:24
Zmiana jest dość duża. Ja nie jestem laryngologiem ze specjalnością chirurgia, więc nie wiem, czy istnieje techniczna możliwość usunięcia endoskopowo tej zmiany. Trzeba porozmawiać otwarcie z lekarzem, jeśli masz wątpliwości, zawsze można skonsultować to z innym specjalistą.
Co do samego zdjęcia rtg - moim zdaniem można podjąć taką decyzję, gdyż obraz nie budzi większych wątpliwości co do diagnozy.