Proszę o opinię eksperta - zatoki

napisał/a: ewusku 2014-03-31 10:54
Witam,
mój problem z zatokami chyba okazuje się być większy niż sądziłam. Wiele lat temu pierwszy raz zachorowałam (bez gorączki, w zasadzie dokuczały mi tylko bóle zębów), na rtg wyszły zawalone całkiem, dostałam zastrzyki w tyłek - przeszło. Od tamtej pory od czasu do czasu odczuwałam te zatoki w mniejszym lub większym stopniu, ale zawsze jakoś rozchodziło się po kościach. W tym roku - masakra. Jakieś 2 m-ce temu - regularny ból szczęki prawej, przytykanie prawej dziurki i zatykanie prawego ucha (pierwszy raz w życiu taki objaw), poza tym jakieś dziwne historie w gardle - jakby niby cośtam się działo (uczucie zapalenia), ale jednak bez bólu (ale trzeba dodać, że również zdiagnozowano u mnie wole hashimoto niedawno, więc...), rtg - zacieniona zatoka prawa (i tyle opisu) + laryngolog stwierdził krzywą przegrodę, dostałam antybiotyk (Doxycyclinum 100 - 10 tabl, brałam 8 dni łącznie), tafen, mucosolvan - po kilku dniach - cudowne ozdrowienie, łącznie z tym dziwnym gardłem o dziwo. Był może z tydzień, może ze 2 tygodnie spokoju - objawy zaczęły wracać powoli bardziej od strony ucha - jakieś kłucia, przytykanie delikatne. Poszłam tym razem do rodzinnego (chyba błąd), dostałam amoksiklav 2x1 przez 7 dni - najpierw niby lepiej lepiej, a w pewnym momencie pogorszenie ze strony zatoki prawej znowu. Ucho mi się obecnie nie przytyka (może baaardzo leciutko, mniej niż wcześniej na pewno), ale cośtam pobolewa (nie jakoś strasznie, ale coś tam ćmi), zatoka prawa szczękowa boli jak wściekła (tzn zęby, aż pulsuje), lekko przytkana dziurka prawa. No i znowu to takie dziwne gardło, któremu niby nic nie jest, ale jednak coś czuję, głównie po stronie prawej. Kataru szczególnego nie mam (rano muszę się trochę wysmarkać albo po ciepłym posiłku, ale to tak jak normalnie zawsze miałam). Gorączki brak. Tak jest od tygodnia, od kiedy skończyłam amoksiklav. Aha i chyba też ważny objaw - od wielu miesięcy walczyłam z zaczerwienionymi oczami, zawsze gałka jest zaczerwieniona od spodu, od dołu i od strony nosa, częściej oko lewe, ale różnie to bywało w gruncie rzeczy. Nie to że codziennie, ale od czasu do czasu np. 2 x w tygodniu. Od strony okulistycznej stwierdzono tylko suche oko (nosiłam soczewki wiele lat). Odstawiłam soczewki i wszelkie sypkie kosmetyki od nowego roku. Jak brałam ten pierwszy antybiotyk - problem zniknął. Teraz znowu powrócił chyba ze zdwojoną siłą. Robiłam 2 razy posiew z oka i żadnych bakterii tam nie było. Poza tym nie mam żadnych wydzielin itp z tych oczu. I teraz najważniejsze. Byłam u kolejnego laryngologa, zlecił tomografię niestety prywatnie musiałam za nią beknąć, ale zrobiłam - wynik:

Nieznaczne zgrubienia śluzówki w zachyłku zębodołowym prawej zatoki szczękowej.
W lewej zatoce szczękowej, w łączności ze ścianą górną, widoczna jest polipowata zmiana o wym. 16x8mm - torbiel retencyjna? polip? (mój dopisek: do wycięcia??)
W sitowiu przednim lewym widoczny jest kostniak wielkości do 6 mm (i znowu - do wycięcia??)
Poza tym zatoki przynosowe prawidłowo powietrzne.
Lewoboczne skrzywienie przegrody nosowej.
Asymetria małżowin nosowych dolnych i środkowych (większe po stronie prawej).
Kompleksy ujściowo-przewodowe drożne.
Obrysy kostne zatok bez cech destrukcji.

Czy mogłabym prosić ekspertów o opinię nt moich objawów i wyników?
Pozdrawiam
Ewa
napisał/a: ewusku 2014-03-31 14:32
Jakoś nie umiem edytować postu więc piszę jako odpowiedź jeszcze jeden objaw oczny, który mam od paru miesięcy tj. wieczorami głównie, gdy przybiorę przed telewizorem pozycję horyzontalną to często widzę "łunę" na ekranie, tak jakby nieco mi się rozmazywał obraz w dół. Jest to przemijające po chwili jak przybiorę normalną pozycję i popatrzę gdzieś indziej. Czasami jest na jednym oku, czasami na drugim, czasami na obu jednocześnie (gdy zasłaniam jedno oko to to zjawisko nadal występuje, więc nie jest to kwestia złego "ustawienia" samych gałek ocznych z powodu ucisku z czachy, tylko raczej myślałam o filmie łzowym albo o samej rogówce, ale może zatoki też mają w tym swój udział). Znalazłam też gdzieś na stronach objaw puchnięcia powiek - więc mi nie puchną, tylko te gały czerwone wiecznie.
napisał/a: AniaW23 2019-02-09 10:45
Witam. Mam bardzo podobne objawy i wyniki TK zatok. Czy udało się coś ustalić konkretnego?
napisał/a: AniaW23 2019-02-09 10:49
Minęło dużo czasu, ale może tu Pani jeszcze zagląda. Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.