Proszę o ocenę tomografii zatok

napisał/a: anem77 2014-05-29 19:29
Od 2 lat mecze sie z zapaleniem zatok. Mieszkam w Norwegii i tez tutaj mialem robiona tomografie, a dokladniej juz dwie. Wg Norwegow nie nadaje sie do operacji, poniewaz przegroda jest tylko troche skrzywiona. Wg nich jestem zdrowy

Moje objawy to:
- wiecznie splywajaca wydzielina, zwykle przezroczysta, co jakis czas zolta, zielona. Widzielina prawie nie mozliwa do wydmuchania przez nos, cale dnia spedzam na odpluwaniu
- Przez 90% dnia problem z jedna czescia nosa, najczesciej lewa, rzadzej prawa. Jednak nie ma dnia, zeby moj nos dzialal dobrze.
- uczucie wysokiego cisnienia w nosie


Mam jakas lekka alergie pokramowa nie wiadomo na co :/
I refluks, jednak nie mam wiekszych problemow z zoladkiem. Nie mam zgagi, a cafoanie pokarmu w ciagu dnia nie wystepuje.
Wg gastrologa nie refluks jest przyczyna choroby zatok. jednak nie mialem robione PHmetrii.


Linki do tomografii:

http://www.mojalbum.com.pl/Album=QBLM43AI bez kontrastu
http://www.mojalbum.com.pl/Album=WP36XZKC z kontrastem
napisał/a: radek07 2014-05-29 21:30
Tomografia z kontrastem była robiona jako druga?
Czy problem z zatokami zaczął się po przyjeździe do Norwegii?
Czy nos zatyka się całkowicie?
Czy zatyka się bardziej podczas zmęczenia?
Czy zauważasz opuchliznę na twarzy?
Gdzie pracujesz, czym się zajmujesz, w jakim otoczeniu pracujesz?
napisał/a: anem77 2014-05-30 21:01
1. Byla robiona jako pierwsza. Sorry za wstawienei w zlej kolejnosci.
2. Zaczal sie po roku od rozpoczecia nowej pracy. Z tym, ze cale zycie przy tym samym pracuje.
3. Nie zatyka sie calkowicie. Ale np. teraz lewa strona dziala na 100%, a lewa na 50% po plukanie woda z sola. Moge sie polozyc na lewa strone teraz i po chiwli to sie zmieni.
4. Nie zauwazam zbyt wielkiego wplywy zmeczenia na stan zatok.
5. Brak opuchlizny, ale czasami mam takie zarumienione policzki po oczami.
6. Pracuje przy produkcji wedlin. Temp. miedzy 8-12C, brak jakis przewiewow, w chlodni (4C) jestem moze z 5 minut dziennie.
napisał/a: radek07 2014-05-31 11:04
W momencie kiedy nos się przytyka odczuwasz w nim suchość??
napisał/a: anem77 2014-06-03 18:50
Nie odczuwam suchosci.
napisał/a: radek07 2014-06-03 18:54
Ilu widziałeś laryngologów i co dokładnie powiedzieli po sprawdzeniu tomografii i po zajrzeniu do twojego nosa??
napisał/a: anem77 2014-06-04 14:57
W Norwegii nie wiedza nic.
Dwoch lekarzy w PL stwiedzilo, ze to refluks, a jeden, ze moj nos nadaje sie do operacji.
Z tym, ze tylko jeden z nich widzial tomografie i stwierdzil refluks. Wszysycy zauwazyli podraznione gardlo. (podraznienie moze byc od refluksu jak i zatok, wiec...)
Przyjmowalem pantoprazolum przez pare miesiecy, ale poprawy brak.

Zle reaguje na alkohol, tzn podczas picia jest spoko, ale na drugi dzien problemy z zatokami sa zauwazalnie wieksze. Dlatego starm sie ograniczac, ale ciezko sobie odmowic, wyjscia na piwo z dwa razy w miesiacu. Tymbardziej teraz, gdy jets cieplo.
napisał/a: radek07 2014-06-04 15:07
Radziłbym się przejść do jeszcze dwóch laryngologów, najlepiej by było wykonać badanie endoskopowe.
Według mnie twoje dolegliwości są wywołane jakąś alergią. Zmieniłeś miejsce zamieszkania; może gdzieś w otoczeniu coś Cię uczula.
Próbowałeś płukać nos czystą, przegotowaną wodą?
napisał/a: anem77 2014-09-07 19:37
Mieszkanie zmienilem, zeby sprawdzic czy w starym mnie cos uczulalo, ale nic sie nei zmainilo. A jak wyglada moja przegroda, wiem, ze jest lekko skrzywionia, ale czy wystarczajaco, zeby sobie zafundoac operacje? To nie taka droga sprawa, a jesli sa choc jakies szanse na to, ze bede lepiej funkcjonowal...
napisał/a: radek07 2014-09-07 20:03
Ilu lekarzy widziałeś przez ostatnie parę miesięcy?
Może powinieneś zrobić wymazy, testy alergiczne i dobrać odpowiednie leki.
napisał/a: anem77 2014-09-07 21:24
Czyli sugerujes, zeby nie robic operacji? Malo, bo trace do nich zaufanie, podaja mi tylko jakies leki, a nic konkretnego sie nie dzieje. Zero sugesti co wykonac itd.

Mialem wymaz z jezyka, wymaz odksztuszanej wydzieliniy i nic. Alergolog powiedzial, ze to raczej nie alergia.

Ostatnio bylem u laryngologa, ktory rok temu powiedzil mi, zebym sie zastanowil nad operacja przegrody. Treaz do niego wchodze, on patrzy w moj nos i mowi, ze oparacja tutaj nic nie pomoze, bo to jest niezyt naczyniowo-ruchowy.

Zastanawiam mnie jednak to, ze zawsze problem wystepuje z jedna strona nosa. Akurat teraz mam przytkana prawa strone nosa, a lewa dziala normalnie, pewnie niedlugo jak sie poloze spac, to mi sie pozmenia.
napisał/a: radek07 2014-09-07 22:01
Twoja przegroda nosowa nadaje się do operacji, ale nie można być pewnym, że to ona jest odpowiedzialna za wszystkie objawy.
Pisałeś, że pracujesz przy wędlinach; wdychasz podczas pracy jakieś opary, jeśli tak to jakie związki mogą zawierać dane opary?
Możliwe, że w twoim miejscu pracy jest coś co Cie uczula. Jeśli faktycznie masz do czynienia z alergią to twoja skrzywiona przegroda może powodować nasilenie się jej objawów.
Nie masz żadnego wyniku tomografii komputerowej wykonanego przed pojawieniem się całego problemu?