proszę o konsultacje( leukopenia przewlekła)

napisał/a: JOAŚKA 2009-12-06 16:10
Trafiłam do hematologa, gdyż wyniki dadań krwi, potwierdzane kilkakrotnie mnie zaniepokoiły. Diagnoza - leukopenia przewlekła do obserwacji, bez leczenia. Jestem u hematologa co 3- 4 mc, i tak od przeszło roku. Co wizyta to jestem skierowana na jakieś badanie z krwi, i tak miałam zrobione: TSH 3 generacja w normie, Alat, Aspat, Bilirubina w normie, Zelazo w normie, przeciwciała anty HCV ujemny, antygen HBs ujemny, CRP 0,10 a norma max to 0,50.
Zrobiłam sama troche badań, gryż nie zostałam na nie skierowana, gdyż od jakiś paru miesięcy pojawiły się dodatkowe objawy: mocne wypadanie włosów, stan podgorączkowy między 37,1-37,5, który trwa do dzisiaj, gorycz w ustach, czasami krew w usach, po nocy brązowa splucina, zmiany na paznokciach, co dziwne tylko u stóp; poprzeczne lekkie rowki. Pani hematolog wspomniała , iż możliwe,że to choroba autoimmunologiczna.
Zrobiłam sobie USG tarczycy, węzłów chłonnych, jamy brusznej, rentgen pluc, wszystko ok. Badanie z krwi na wit. B12, wynik 217 , norma 174-878, wspomnę,iz ponad mc brałam przed tym badaniem tabletki na włosy, w których w składzie była wit b12.
Badanie moczu było ok. oprócz ciężaru 1,009, gdzie norma 1,015-1,030, oraz nablonki płaskie d.liczne, pasma sluzu d.liczne.
Badanie serca ekg, echo wyszło ok, a uczucie czasami szybkiego uderzenia w klatce piersiowej skomentowano , że to na tle nerwowym.
Zauważyłam , iż zasypiajac na plecach wybudzam sie z uczuciem braku powietrza ( za mały wdech??), nie ma tego przy leżeniu na boku.Wydaje mi się,iz to na tle nerwowym, bowiem od czasu jak zaczeły mi wypadać włosy stałam się kłębkiem nerwów.
Zcierpię to wszystko, tylko te włosy,,,nie chce być łysa. Próbowałam , wszystkiego wcierek, tabletek na włosy, płynów, i paru dematologów.
Może to ważne, ale od 3 lat pojawia się u mnie uczulenie na słońce, co wakacje...wysypka na początku tylko na dekoldzie, teraz na plecach i ramionach, dłoniach. Wskazania od dermatologa, beta - karoten, wapno i krem 50 przeciw promieniom słonecznym.
Trafiłam nawet do onkologa, chyba w desperacji, który stwierdził, iż jak tak dalej będe chodzić do hematologa to tak moge do śmierci, i że mam gnębić panią hematolog o biopsje szpiku.Nie powiem , że sie nie przestraszyłam.
Prosze o rade, w jakim kierunku zrobić badanie, by ustalić co mi jest, może można już teraz postawić diagnozę? JOANNA (LAT 32)
napisał/a: dimedicus 2009-12-06 16:45
Onkolog ma rację,jest konieczna biopsja dla postawienia wstępnej diagnozy, dlaczego wstępnej?dlatego,ze może nie potwierdzić choroby nowotworowej czyli białaczki i będzie konieczność w badaniach różnicowych rozważyć:choroby organów wew.jak wątroba czy śledziona,nadciśnienie wrotne oraz bardzo prozaiczne jak nerwica czy niedożywienie.Tak,ze koniecznie należy wykonać biopsje szpiku.
napisał/a: JOAŚKA 2010-01-15 19:03
niestety skierowania na biopsje szpiku nie moge sie doprosić. Skierowano mnie do reumatologa, który ma podejrzenie w kierunku Tocznia. Cały czas nadal mam stan podgorączkowy. Nie bolą mnie stawy, ani nie puchną, ale przeciwciała ANA są dodatnie, dlatego te podejrzenie tocznia. przepisano mi naproxen, więc biorę. Wcześniej inny lekarz( OD CHORÓB WEWNĘTRZNYCH) przepisał mi kwas foliowy, bo podejrzewał ze mam coś w rodzaju złego wchłaniania przez śluzówki żołądka, i był ciekawy czy czasem włosy przestana mi wypadać po tym kwasie. Faktycznie przestaly po tyg. brania całkowicie wypadać. Krew poprawi ła mi się znacznie( leukocyty- 4,1 W NORMIE!!!) ale nie wiem czy to przez ten kwas. Mimo to reumatolog stewierdził ze może to być toczeń. Czytałam że dodatnie ANA mogą świadczyć o różnych chorobach, i trzeba by było zrobić kolejne badania aby wykluczyć te "inne " choroby. NIestety nie zostałam na nie skierowana, tylko mam brać ten naproxen. Czy to aby napewno Toczeń?
napisał/a: dimedicus 2010-01-18 23:29
Nie można ocenić na podstawie tego co zostało podane, za mało informacji,to że Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) muszą wskazywać na toczeń(jest,to tylko jeden z objawów wskazujących)
napisał/a: dominika2505 2010-02-05 21:54
Można pogłębić diagnostykę i wykazać konkretny rodzaj przeciwciał, bo same ANA są przesiewowe i jeśli wystąpiły dodatnie to robi się w tym celu ANA2. Wtedy znając konkretny rodzaj przeciwciał można zawężyć diagnostykę do określonej choroby. Jeśli chodzi o tocznia to jest też badanie na obecność antykoagulantu tocznia (LA).
napisał/a: bagnik 2010-02-23 21:10
Mam podobny problem. Dwa lata chodzę do pani hematolog. Co rusz sprawdzane mam wyniki WBC (mniej więcej tak wyglądają: 2.3-3.5). Ostatnio miałam zrobioną biopsję szpiku - podobno nic tam nie ma niepokojącego. Dziś test hydrokortyzonowy - też dobry??? Z 2.7, po pięciu godzinach wzrosły wyniki do 7.0 - pierwszy raz w normie od co najmniej 2-óch lat. Próbowałam się dowiedzieć co to oznacza, ale było ciężko i nadal się zastanawiam co to oznacza (byłabym wdzięczna za wyjaśnienie)?
Czy potrzebne są jeszcze jakieś badania?

O podobnym problemie pisałam, ponieważ również mam problem z włosami - na który zwróciła uwagę (prócz mnie) fryzjerka (włosy różnej długości,..., w każdym razie wyglądały jej źle, jak po chorobie). I problem z paznokciami - poprzeczne wyżłobienia na kciukach, czasami robi się wgłębie na lewym, moim laickim okiem wyglądają jak zdeformowane. Dla lekarza dermatologa wygłądało to na grzybicę, ale w badaniu nic nie znaleziono. Jednak dermatolog zlecił maść na zapalenie - bo: "tu jest zapalenie". Do tego dochodzi problem z cerą na twarzy - od około półtora miesiąca złuszcza się, co nie wygląda estetycznie. Poszłam do apteki dobrać krem do twarzy, kosmetyczka stwierdziła, że źle nawilżana i kupiłam odpowiedniejszy krem, ale problem (mimo poprawy) nie znikł.

Nie wiem, czy to wszystko ma ze sobą związek?
Bardziej niepokoi mnie leukopenia, nie wiem co zrobić. Chodzenie co 2 miesiące i patrzenie czy WBC się zmienia jest co najmniej frustrujące. Moja lekarka nie przedstawia mi planu czy hipotezy co do przyczyny leukopenii, czy sposobu dalszego postępowania.

Chcę zmienić lekarza, ale chciałabym się najpierw dowiedzieć, czy jeśli biopsja i test hydrokortyzonowy wyszły dobrze (USG dobre, kardiolog i neurolog wykluczony - zaczęło się od utraty przytomności, alergolog także), to czy jest sens dalej szukać? Czego jeszcze można szukać w mojej krwii/szpiku? Zapomniałam dodać, że od kilku lat mam katar. Wykluczyłam alergię, teraz mam skierowanie do laryngologa.
Proszę o jakąś informację. Pomoc.
napisał/a: dominika2505 2010-02-23 22:22
Zacznę teoretycznie. Przyczyną leukopenii może być:
1 - zaburzone wytwarzanie kwinek w szpiku
2 - upośledzone uwalnianie ze szpiku
3 - niewłaściwe rozmieszczenie we krwi
4 - przyśpieszone niszczenie i rozpad we krwi
Test hydrokortyzonowy wykazuje czy obecna jest tzw rezerwa szpikowa granulocytów. Jeśli jest w porządku wynik tego testu tzn, że odpadają dwie pierwsze przyczyny granulocytopenii.
Nieprawidłowe rozmieszczenie granulocytów można wykluczyć testem wysiłkowym lub wykonaniem morfologii po posiłku, gdzie uwalniana jest pula marginalna granulocytów.
Natomiast przyczyną przyśpieszonego niszczenia i rozpadu we krwi mogą być ostre zakażenia, reakcje alergiczne na leki i immunizacja.
Jakie masz wszystkie parametry morfologii, OB, czy wykluczono choroby autoimmunologiczne?
Ja mam mniej granulocytów niż 6 lat temu i tak do dziś (mam 1,7 tyś/ul). Lekarz powiedział, że młode kobiety tak mają a przyczyną są zmiany hormonalne.
napisał/a: bagnik 2010-02-23 22:36
Dziękuję za odpowiedź:)

Reszta wyników krwii jest w normie.
Tylko to WBC...
Mogę jeszcze dodać, że cały listopad i część grudnia byłam chora - kilka antybiotyków i siedzenie w domu. Potem w styczniu co najmniej tydzień. Jak mnie przewieje, to mam wielki katar. Czasami to aż mi się wydaje, że przesadzam. Ale z drugiej strony, aktualnie uważam, że mój stan jest dobry, a chusteczek higienicznych zużywam dziennie ok. 10. Nawet latem nie mogę wyjść bez chusteczek z domu.
Co mogłabym jeszcze zrobić?
Badania były wykonywane tylko na to, co pisałam wyżej. Z przykładów chorób autoimmunolicznych (wyczytanych w wikipedii) nie wykluczłam żadnych.
napisał/a: dominika2505 2010-02-24 10:08
Ile masz granulocytów i limfocytów we krwi (one składają się głównie na WBC), tak z ciekawości. Nie masz żadnych objawów, które mogły by wskazywać na chorobę autoimmunologiczną typu toczeń lub reumatoidalne zap. stawów (RZS)?
Można zrobić OB - w chorobach autoimmunologicznych jest podwyższone, ANA (wyklucza głównie tocznia), RF ilościowo (czynnik reumatoidalny) też różne choroby autoimm., głównie RZS.
napisał/a: bagnik 2010-02-24 11:32
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź:)

Z tego co pammiętam z wczoraj procentowo granulocytów procentowo miałam 48% - ale nie jestem pewna czy dobrze zapamiętałam i czy zrozumiałam czego ile (u lekarki spędziłam ok. 3 minuty, w trakcie których przewracała kartkami i co najmniej 3 razy dała mi do zrozumienia, żebym już sobie szła, a na moje pytania odpowiadała, że jest dobrze, ale nie wiadomo czy nie jestem na coś chora; bo w każdym z nas może coś siedzieć, a to pytanie raczej do filozofa lub boga - czy coś w tym stylu - bez komentarza).
W najbliższym czasie pójdę skserować kartę, to będę miała wszystkie wyniki w domu - napiszę je wtedy.
napisał/a: bagnik 2010-02-24 12:07
Co do objawów RZS to raczej nic nie mam.
A co do tocznia, to się zaniepokoiłam, ponieważ mam problem ze skórą - schodzenie, z paznokciami - zniekształcenie (znalazłam, że pacjentki z toczniem mają zmiany paznokci mylone z grzybicą, a mój dermatolog właśnie niedawno dał mi lek przeciwzapalny/przeciwgrzybiczny na grzybicę/zapalenie paznokci, mimo tego, że w badaniach grzybica nie wyszła), jestem blada, a nawet bardzo blada i zawsze z fluidem na twarzy... raczej rumienia nie mam, ale się sobie przyjrzę - chyba, że byłoby to widać na pierwszy rzut oka. Mam ciekawą przypadłość - "kicham na światło" - jak wychodzę na dwór i świeci słońce, a nie mam okularów przeciwsłonecznych, to kicham, a nawet jak nie, to strasznie mrużę oczy. Mam wadę wzroku, która się pogłębia.
I to chyba tyle.
Spróbuję namówić któregoś lekarza na badanie w tym kierunku, bo raczej nikt tocznia u mnie nie podejrzewa, a badanie jest drogie (poszukam jeszcze).
napisał/a: dominika2505 2010-02-24 12:17
No to może zrób to ANA skryningowe ok.35 zł.