PROSZĘ O INTERPRETACJĘ WYNIKU RM KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO

napisał/a: wirolex 2009-04-02 08:20
Niewielkie guzki Schmorla sąsiadujących blaszek granicznych na poziomie Th12/L1.
Cechy dehydratacji krążka międzykręgowego L4/L5 - zmiany degeneracyjne. Poza tym sygnały z krążków międzykręgowych prawidłowe.
Stożek końcowy rdzenia kręgowego na poziomie L2.
Na poziomie L4/L5 widoczne obwodowe głównie tylne uwypuklenie tarczy międzykręgowej powodujące modelowanie przedniej głównie prawobocznej powierzchni worka oponowego.
Dyskretne modelowanie prawego nerwu rdzeniowego i ucisk lewego nerwu rdzeniowego w części obwodowej przez obwodowo uwypukloną tarczę międzykręgową.
Na poziomie L5/S1 dyskretne obwodowe częściowo lewoboczne uwypuklenie tarczy międzykręgowej powodujące modelowanie worka oponowego i lewego nerwu rdzeniowego.
Na pozostałych poziomach bez cech dyskopatii.
napisał/a: wirolex 2009-04-03 22:10
[Kurcze,naprawdę nikt nie potrafi zinterpretować mojego wyniku?A ja myśłałam,że to forum dla lekarzy.m.in....
napisał/a: gojdzik 2009-04-04 08:36
To nie jest forum dla lekarzy. To jest raczej forum dla pacjentów mniej i bardziej zorientowanych oraz dla pasjonatów medycyny :)
Oto co mogę zrobić dla Ciebie:
1.Niewielkie guzki Schmorla sąsiadujących blaszek granicznych na poziomie Th12/L1 - guzki Schmorla to uwypuklenia krążka międzykręgowego w kierunku trzonu kręgu, a nie poza jego obrys (z tego co wiem), masz takie niewielkie uwypuklenie między kręgiem Th12 (ostatni kręg piersiowy), a L1(pierwszy kręg lędźwiowy); podobno, jeżeli nie uprawiasz sportu, ten guzek może nie dawać żadnych objawów

2.Cechy dehydratacji krążka międzykręgowego L4/L5 - zmiany degeneracyjne. Poza tym sygnały z krążków międzykręgowych prawidłowe. - dehydratacja czyli odwodnienie krążka międzykręgowego (zwanego potocznie dyskiem) między kręgami lędźwiowymi L4 i L5; taki opis na pewno świadczy o tym, że w tym krążku się coś dzieje; reszta krążków nie ma objawów dehydratacji

3.Stożek końcowy rdzenia kręgowego na poziomie L2 - to zdanie jest jedynie stwierdzeniem faktu, że Twój rdzeń kręgowy kończy się na wysokości kręgu L2 (i jest to normalne)

4.Na poziomie L4/L5 widoczne obwodowe głównie tylne uwypuklenie tarczy międzykręgowej powodujące modelowanie przedniej głównie prawobocznej powierzchni worka oponowego. - krążek międzykręgowy (zwany dyskiem) miedzy kręgami lędźwiowymi L4 i L5 (to jest ten krążek, który wykazywał cechy odwodnienia patrz pkt.2) uwypukla się do boku prawego i do tyłu wchodząc do kanału kręgowego i uciskając (=modelując) worek oponowy (czyli opony rdzenia kręgowego), w którym biegną korzenie nerwów rdzeniowym; jest to po prostu pewnego stopnia dyskopatia na poziomie L4-L5

5. Dyskretne modelowanie prawego nerwu rdzeniowego i ucisk lewego nerwu rdzeniowego w części obwodowej przez obwodowo uwypukloną tarczę międzykręgową - to jest dalszy opis tej dyskopatii, uciski zarówno po prawej jak i po lewej stronie; jak śmiem sądzić masz bóle promieniujące zarówno do prawej jak i do lewej nogi (jeżeli nie promieniują tylko zostają w okolicy lędźwiowej to wym lepiej dla Ciebie)

6.Na poziomie L5/S1 dyskretne obwodowe częściowo lewoboczne uwypuklenie tarczy międzykręgowej powodujące modelowanie worka oponowego i lewego nerwu rdzeniowego. - tym razem mowa o krążku (dysku) położonym o jeden poziom niżej między kręgiem L5, a S1 (czyli de facto kością krzyżową). Wykazuje on też cechy dyskopatii uwypuklając się i usickając opony rdzenia i nerw rdzeniowy lewy czyli jak sądzę większe bóle promieniujące (jeżeli takie występują) biegną przez nogę lewą po jej tylno bocznej powierzchni.

7.Na pozostałych poziomach bez cech dyskopatii. - i tutaj wreszcie dobra wiadomość; oprócz krążków (dysków) L4/L5 i L5/S1 wszystkie pozostałe dyski są prawidłowe

pozdrawiam serdecznie
gojdzik
PS.tylko tyle mogłam pomóc
napisał/a: wirolex 2009-04-04 10:27
wow, jestem w szoku,wszystko jasne. Dzięęęęęęęęki serdeczne za tak szczegółowy opis. Mam dokładnie takie bóle o jakich pani pisze,uciski z lewej , kość krzyżowa. Baardzo dziękuje.Ciekawe czy to operować....czy jeszcze mam czas....Aha mam jeszcze 1 pytanie,czy ja mam gdzieś przepuklinę kręgosłupową?Chodzi mi o te uwypuklenia...
napisał/a: gojdzik 2009-04-08 07:53
Nie jestem w stanie powiedzieć czy jest to przepuklina czy wypuklina krążków międzykręgowych na poziomie L4/L5 i L5/S1, ale rzeczywiście coś takiego tam jest. JESZCZE aż tak dokładnie się nie znam. Ale mam nadzieję, że w przyszłości będę się znała.
Od razu nie robi się operacji. Wszystko zależy od nasilenia bólów. Na początek stosuje się leczenie zachowawcze. Trzeba jednak wiedzieć, że leczenie to przynosi skutek tylko wtedy jeżeli pacjent jest świadomy swojej choroby i zostanie dobrze i poprawnie poinstruowany jak poprawnie powinien się poruszać, jak zmienić swoje nieprawidłowe nawyki. W leczeniu zachowawczym potrzebna jest duża dawka cierpliwości i pokory. Myślę jednak, że takie leczenie w Twoim przypadku jest możliwe. W opisie badania nie ma stwierdzenia "przepuklina" czyli prawdopodobnie pierścienie włókniste krążków międzykręgowych nie zostały przerwane. Nieśmiało sądzę, ze jest szansa na cofnięcie się objawów bólowych pod warunkiem jak najszybszego zastosowania szeroko pojętej HIGIENY KRĘGOSŁUPA. Należy się skontaktować ze świadomym tego faktu lekarzem, jakimś dobrym fizjoterapeutom, prosić o instrukcje prawidłowego zachowywania się i poruszania. (to jest temat woda i mogłabym tu pisać i pisać). Proponuję odwiedzić tę stronę: www.mckenzie.pl oraz szukać innych fachowych rad.
napisał/a: gojdzik 2009-04-08 07:59
W tekście wyżej zrobiłam bardzo niestosowny błąd ortograficzny, za który przepraszam:
zamiast fizjoterapeutom powinno być oczywiście fizjoterapeutą

pozdrawiam serdecznie
napisał/a: wirolex 2009-04-08 10:54
bardzo dziękuję za odpowiedź. :)jak zwykle fachową!
napisał/a: kapciek 2009-05-01 23:57
Proszę o wyjaśnienie moich badań MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego
Osłabienie sygnału w obrazie T2-zależnych oraz obniżenie wysokości krążków
między kręgowych L4 – S1 zmiany dehydra. – degenerat. krążków.
Na poziomie L4-L5 widoczna pośrodkowa wypuklina krążka międzykręgowego dochodząca do przedniej ściany worka oponowego.
Na poziomie L5- S1 widoczna pośrodkowa przepuklina jądra miażdżystego (7x 12 mm)bez cech modelowania struktur nerwowych.
Osteofitoza przednich i bocznych krawędzi trzonów L5-S1 Cechy ogniskowego zwyrodnienia tłuszczowego szpiku trzonów L5-S1 Guzki Schmorla trzonów piersiowych i lędźwiowych .
Poza tym obraz MR kręgosłupa i struktur kanału w odcinku lędź. – krzyż. prawidłowy. Stożek rdzenia kręg. bez zmian ogniskowych zlokalizowany na poziomie L1
Mam pytanie - czy nauczyć się z tym żyć czy poddać się operacji ?? (mam 34 lata)