Proszę o interpretację wyniku CT zatok

napisał/a: maniutek2 2014-12-25 20:14
Witam!
Proszę o interpretację wyniku TK zatok przynosowych:
W obu zatokach szczękowych dyskretne,przyścienne zgrubienia śluzówkowe oraz pojedyncze zmiany ogniskowe o gładkich zarysach,jednorodnej,stosunkowo wysokiej gęstości ok.50-55j.H: po stronie prawej w tylno-przyśrodkowej części zatoki,wysokości 25mm,po stronie lewej w zachyłku zębodołowym,wysokości15mm-torbiele z gęstą zawartością? polipy?
Pozostałe zatoki przynosowe powietrzne,bez zmian oniskowych.
Ściana przyśrodkowa zatoki szczękowej lewej o przerwanej ciągłości na krótkim odcinku 4 mm na wysokości przewodu nosowego środkowego.
Kompleksy ujściowo-przewodowe obustronnie drożne.
Przegroda nosowa nieznacznie skrzywiona w prawo.

Dodam tylko,że miałam operację 3 lata temu na przegrodę oraz endoskopowo "zaglądano" mi do zatok lecz torbieli nie usunięto gdyż cyt."nie warto porywać się z armatą na muchę".A ja z prawą mam największy problem,każdej jesieni i zimy walczę z niedrożnym nosem,jedynie na lato jest spokój.
Będę wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam!
Magda
napisał/a: radek07 2014-12-25 23:06
Kiedy była robiona ta tomografia a kiedy operacja?
Jakie miałaś objawy, że zdecydowano się na operację?
Jakie masz objawy odnośnie jamy nosowej (nos)? Twój nos zatyka się codziennie? Czujesz w nim suchość?
Czyli masz teraz problem z prawą stroną nosa bardziej niż z lewą? Czy przed operacją problem z prawą stroną był mniejszy?
napisał/a: maniutek2 2014-12-26 14:43
Operację miałam 2 lata temu (na wypisie: korekcja przegrody nosa,konchoplastyka podśluzówkowa,endoskopowe otwarcie zatok nosa),wcześniej wykonano tomografię, z której wynikało,że mam w/w torbiele i skrzywioną przegrodę.Operacja miała to zniwelować ale nie usunięto mi torbieli z powodów opisanych wcześniej w poście.Objawy miałam takie że nawracały mi zapalenia zatok z b.wysoką temperaturą a na co dzień zatykający się nos i jedyna możliwość udrożnienia go to krople typu Oxalin.Musiałam ich używać kilka razy dziennie.Latem problem zanikał.
Po operacji jest trochę lepiej,ale w okresie jesienno-zimowym nadal powtarzają się zapalenia zatok i codziennie niedrożność prawego otworu.Krople pomagają,ale nie chcę ich ciągle używać.Krople typu Pronasal używane nawet dłuższy czas nie dają rezultatu.
Tomografia,której wynik opisałam wcześniej robiona była 23 grudnia br. więc świeżutka.
Mam nadzieję,że trochę bardziej rozjaśniłam sytuację.

Acha,przed operacją problem z prawą stroną był dużo większy niż z lewą ,teraz z lewą prawie wcale nie ma problemu,dokucza tylko prawa.
napisał/a: radek07 2014-12-26 20:31
Czyli rozumiem, że masz dwa wyniki tomografii? Jeden z przed operacji i jeden po operacji? Ilu lekarzy widziało wynik/wyniki?
Ilu widziałaś lekarzy przed operacją a ile po operacji?
Ile trwa cały problem?
Czy są jakieś konkretne okoliczności co do pojawienia się problemu?
napisał/a: maniutek2 2014-12-27 02:01
Tak,wyniki tomografii mam dwa,tego wcześniejszego nie mogę znaleźć, wydaje mi się że piszą tam o częściowej niedroznosci i o torbielach, rozmiary raczej się nie zmieniły.Ten stary wynik widział lekarz laryngolog, który mnie leczył oraz kilku lekarzy w szpitalu. Tego nowego jeszcze nikt nie widział.Ogólnie problem trwa od co najmniej 7 lat,a zaczęło się od urodzenia dziecka. Zaczęłam częściej chorować,wysokie temperatury, bóle stawów,wysokie ASO, CRP i inne wartości. Usunięto mi migdały.Jakiś czas brałam też Luivac i dawało to rezultaty,ale po jakimś czasie znów zaczynały się infekcje.I pewnego razu dostałam b.wysokiej gorączki,prawie 40 stopni i totalnie niedrozny nos,brak zapachu i smaku.Dostałam antybiotyk i sterydy doustnie przez 2 tyg.i po kilku dniach zaczęło puszczać.Od tego zaczęło się diagnozowanie zatok.
napisał/a: radek07 2014-12-27 19:03
Robiłaś kiedykolwiek wymaz z nosa i gardła?
Robiłaś testy alergiczne?
Czy miałaś po operacji zalecone płukanie nosa wodą?
napisał/a: maniutek2 2014-12-27 22:16
Odpowiedz na 1 pytanie Nie,na 2 NIE,na 3 tak
napisał/a: radek07 2014-12-28 18:18
Jesteś w stanie znaleźć poprzedni wynik tomografii czy to już raczej nie będzie możliwe? Masz do niego opis?
To co tam znaleziono wcale nie musi być niczym groźnym ani czymś co mogłoby powodować problemy; i wcale nie muszą to być polipy.

Byłabyś w stanie przesłać chociaż jeden wynik tomografii? Chociaż ten ostatni.

W jaki sposób płuczesz nos - samą wodą czy wodą z solą? Przy pomocy butelek czy sprayów?
napisał/a: maniutek2 2014-12-28 23:34
Postaram się jutro znaleźć wynik i zamieścić. Nos płuczę preparatem FixSin za pomocą butelki załączonej do zestawu.Po operacji płukałam wodą morską chyba hipertoniczną.
napisał/a: maniutek2 2014-12-29 00:10
Piszesz,że nie musi być to nic groźnego. A może być? Bo trochę się przestraszyłam...
napisał/a: maniutek2 2014-12-29 17:46
To są zdjęcia ze starej tomografii.Czy wybrałam dobre z ogromu zdjęć? Opisu nie mam,pewnie zostawiłam u lekarza :/
napisał/a: maniutek2 2014-12-29 17:51
I ta świeża tomografia.