Proszę o interpretację wyniku badania MR jamy brzusznej

napisał/a: ewelina_mama1 2013-03-10 19:51
Witam, posiadam wynik badania MR jamy brzusznej. Mam 26 lat. Poniżej przedstawiam opis badania, proszę o informację jak mam go rozumieć, ponieważ nie bardzo wiem co oznacza to dla mojego zdrowia i jakie są dalsze rokowania w tym przypadku, czy czeka mnie szpital, leki itp itd.
Opis badania: Badanie MR jamy brzusznej wykonano uzyskując obrazy T1, T2 FATSAT DWI w płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych, czołowych, przed i po dożylnym podaniu środka kontrastującego.
Wątroba o prawidłowej wielkości.
Na obwodzie płata VI podtorebkowo widoczny patologiczny obszar z naczyniami w centrum.
Po podaniu środka kontrastującego widoczne niejednorodne wzmocnienie, głownie naczyń w obrębie opisywanej struktury.
Opisana wyżej zmiana odpowiada najpewniej malformacji naczyniowej (pourazowej?) i po połączeniu krążenia wrotnego z krążeniem systemowym. W badaniu fazowym po podaniu środka kontrastującego widoczne również obszary podwyższonego sygnału w sąsiedztwie wnęki wątroby, co związane jest najpewniej ze wzmożoną perfuzją.
Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrz wątrobowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy o gładkich obrysach i niejednorodnych sygnałach jak w przypadku zagęszczonej żółci.
Trzustka o prawidłowej wielkości i prawidłowych sygnałach.
Śledziona niewidoczna ( jestem po splenektomii w 2010 roku.)
Nerki o położeniu typowym, o prawidłowym zróżnicowaniu korowo-rdzeniowym.
UKM nieporzerzone.
Wnioski: Patologiczna struktura w obrębie seg. VI wątroby o charakterze malformacji naczyniowej (przetoka pourazowa?).

P.S. Oprócz splenektomii przeszłam 2 cc, nie miałam nigdy wypadku w wyniku którego mogłabym być uderzona w wątrobę jak i inne części ciała. Nie piję alkoholu, nie palę papierosów.
Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.
Pozdrawiam, Ewelina