Proszę o interpretację wyników

napisał/a: koko252 2014-10-05 22:21
Witam!
Bardzo proszę o interpretację moich wyników.

TSH 1,57 (0,27-4,20)- na czczo, bez tabletki
TSH 0,82 (0,27-4,20)- na czczo, z tabletką, 3 tygodnie później
FT3 2,53 (2,00-4,40)
FT4 1,51 (0,93-1,70)
anty-TPO 223 (0-34)
anty-TG 459 (0-115)

USG: Położenie prawidłowe, dość symetryczne, nierówne zarysy zewnętrzne, podwyższona echogeniczność miąższu, niejednorodna, zrazikowata echostruktura.
W obu płatach drobne hipoechogenne ogniska torbielkowate wielkości ok.1,7 mm.
Prawy płat:12,3x14,6x27,6mm
Lewy płat:10,3x10,1x24,6mm
cieśń:2,6mm

Biorę L-Thyrox 125
Jestem od dzieciństwa alergikiem wziewnym
Dieta i suplementacja polecana na forum od 3 miesięcy - całkowity zanik 'kryzysów' podczas dnia, opuchlizna z całego ciała i twarzy zeszła po 5 dniach diety, celulitis po 2 tygodniach,
systematyczne chudnięcie, poprawa pamięci i koncentracji, 100% witalności, jednym słowem dla wszystkich zaangażowanych w porady na forum: Wielkie dzięki!
(suplementacja: wit.D, selen, wit.C, omega 3, zielona herbata w kapsułkach, kurkuma w kapsułkach, od kilku dni coleus forskohli)

Bardzo proszę o poradę, co jeszcze można by zrobić, żeby ratować te ostatki tarczycy?
Czy są dla niej szanse?
Jakieś dodatkowe badania?
Test na nietolerancje pokarmowe?
Detox np. ten z książki dr Sandry Cabot?
Co ile robić USG tarczycy?
Do kiedy suplementować, czy do końca życia, czy do ewentualnej poprawy?

Z góry dziękuję za info.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-10-06 07:40
jak długo chorujesz na niedoczynność?
napisał/a: koko252 2014-10-06 09:44
Podwyższone TSH 2,62 (1.71-3,71) odkrył lekarz rodzinny w rutynowym badaniu po 1 porodzie 11.2010. Podjęłam leczenie, jednak podczas drugiej ciąży nie brałam już leku. Ponownie zaczęłam brać hormon w lecie 2012 do dziś.
Objawy: zimne ręce, ospałość itd. miałam od jakiś 20 lat. Tycie: 1kg rocznie, późne odpalanie z rana - od jakiś 12 lat (teraz mam 39).
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-10-06 15:09
Masz bardzo dużą dawkę leku, co raczej oznacza że Twoja tarczyca już niewiele produkuje własnych hormonów. Dlatego tutaj jej już średnio można pomóc.
Oczywiście można pomóc sobie i to robisz i masz lepsze samopoczucie a to uważam często ważniejsze niż wyniki.
To co robisz widać wystarczy. Co można wiecej? Masz jakiś konkretny problem?
napisał/a: koko252 2014-10-07 08:56
Głównie mi chodzi o to, żeby tej bardzo małej tarczycy nie stracić...

I mam takie pytania:
Czy jest to niedoczynność czy zapalenie tarczycy?

Co ile robić USG tarczycy?
Do kiedy suplementować, czy do końca życia, czy do ewentualnej poprawy? Ile miesięcy, lat można brać dawki lecznicze selenu i wit.D, wit.C?

Czy test na nietolerancje pokarmowe ma sens ?
Czy detox, np. ten z książki dr Sandry Cabot ma sens?
napisał/a: Rozbrykany Tygrysek 2014-10-07 10:17
Na regenerację tarczycy mogłabym polecić dietę dr Dąbrowskiej ale dla większości osób to hardcore :P
6 tygodni jesz tylko warzywa (bez ziemniaków) i jabłka, cytryny , grejpfruty.
Bez dodatku tłuszczu i białka. Mogą być surowe, pieczone, gotowane.
lek bierzesz w tym czasie a po 6 tygodniach badania czy nie potrzeba zmniejszyć dawki.
Ja w tym roku zrobiłam 2 podejścia do tej diety. Anty TPO zbiło mi z 3400 na 460 a hormony z dolnej granicy podbiła do połowy skali, zatem zostałam bez leku.
własnie kończę 3 podejście i jestem ciekawa jakie wyniki bedą teraz. mam nadzieję że przeciwciała już są w granicy normy a hormony w górnej no a na co dzień poleciłabym test na nietolerancje pokarmowe. Być może nie tolerujesz jeszcze jakiś produktów o których nie wiesz. Często zboża np. ryż, kukurydza wchodzą w reakcje krzyżowe z glutenem (podobna budowa) i także wywołują nietolerancje. uwaga także na soję w każdej postaci - bardzo szkodliwie wpływa na tarczycę. Nie mówię nawet o soi w czystej postaci, tylko we wszelkich produktach gotowych, jako lecytyna sojowa.

Podaję link do diety dr Dąbrowskiej gdybyś była zainteresowana. choć 1 podejście wg mnie sprawy nie załatwi przy tak zjedzonej tarczycy. Sama walczę już od roku ale uwazam że warto pozdrowienia
http://ewadabrowska.pl/
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-10-07 10:45
Masz guzki na tarczycy, więc raz na rok USG jest wskazane. Częściej nie ma sensu, chyba że coś by się działo.
Każdy suplement to inna bajka, tutaj nie można wrzucac do jednego wora.
Selen brałbym okresowo. Sam obecnie jem wyłącznie orzechy Brazylijskiej jako źródło selenu. Ale jako suplement bierz np. miesiąc 100 mcg, potem miesiąc przerwy, albo przez 2-3 miesiące co drugi dzień i potem przerwa. Selen kumuluje się w organiżmie, więc nie ma konieczności brania codziennie.
Witamina D, okres jesień-wiona trzeba brać bezwzględnie. Wraz z pierwszym słońcem można odstawić korzystać z niego.
Masz niedoczynność tarczycy o podłożu autoimmunologicznym czyli zapalnym jak wolisz prostsze określenie. Czyli już po polsku :) Masz niedoczynność tarczycy na skutek przewlekłego zapalenia tarczycy.
Testy na nietolerancje są bardzo modne teraz, ale ja nie mam za dużej wiedzy na ich temat, wiec nie wiem jakie są najlepsze, najbardziej dokładne itp. Oczywiście że odstawienie tego co nam szkodzi pomoże organizmowi, tutaj jest sprawa prosta.
Detox zawsze ma sens i np. jednodniowe głodówki mają całkiem dobre uzasadnienie naukowe. Oczywiście muszą być robione z głową i wg jakiegoś mądrego schematu a nie z gazety typu Tina :)
napisał/a: Rozbrykany Tygrysek 2014-10-07 17:11
ja robiłam test Food Detective, z krwi, i sprawdził się :)
Poprawa samopoczucia po wykluczeniu nietolerowanych produktów kolosalna/
Mogę też polecić test Imu Pro, także robiony z krwi.
Food detective kosztuje jakieś 400 zł, na allegro od 350 widziałam. często można je wykonać również w gabinetach dietetycznych.
Pozdrawiam
napisał/a: madzolkor 2014-10-07 18:50
Wtam serdecznie
Ja również bardzo proszę o interpretację wyników:
HCT mam 46.8 a norma to 33-46
Limfocyty 44.2 norma 25-40
Neutrofile 46.3 norma 50-70
Pozostałę wyniki są w normie. Naczytałam się trochę i bardzo mocno się obawiam że może być to groźna choroba (typu białaczka).
Mam 27 lat 164 cm, waga 58 kg

Z góry dziękuję za szubką odpowiedź
Pozdrawiam M
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-10-07 19:13
Liczy się cała morfologia, to co wkleiłaś nie ma większego znaczenia diagnostycznego.
napisał/a: madzolkor 2014-10-07 22:09
Faktycznie...uzupełniam dane:
WB-leukocyty 6.7 (norma 4.0-10.0)
RBC-krwinki czerwone 5.10 (norma 4.0-5.2)
HGB-hemoglobina 15.5 (norma 12.0-16.0)
HCT-hematokrt 46.8 (norma 33.0-46.0)
MCV-ŚR.OBJ.KRW.CZERWONEJ 91.8 (norma 80-103)
MCH-śr.masahem.w krw czer. 30.4 (27-35)
MCHC-śr.stęż hem.w krw. 33.1 (32-37)
RDW-wsk anizocyt.krw.czer 12.4 (10-15)
PLT-płytki krwi 238 (150-400)
MPV-śr.objętość płytek 7.5 (6.5-11)
PCT-HEMATOKRYT PŁYTKOWY 0.179 (0.1-0.5)
PDW-szer.rozkładu płytek 12.1 (10-18)
%LIMFOCYTY 44.2
%MONOCYTY 7.7
%NEUTROFILE 46.3
%Eo 1.6
%BAZO 0.2
#LYM 3.0

To już całe wyniki.Jescze raz proszę o interpretację i z góry dziękuję.
Pozdrawiam M.
#MONOCYTY 0.5
#NEUTROFILE 3.1
#EO 0.1
#BAZO 0.0
napisał/a: koko252 2014-10-07 23:00
Bardzo dziękuję za informacje.
Jeszcze mam dwa ostatnie pytania:

Czy witaminę C, podobnie jak selen brać okresowo, robić pauzy?

Czy w czasie postu dr Dąbrowskiej biorę hormon wraz z suplementami, czy jak gdzieś czytałam, w poście jednej z doradzających osób, odstawiam suplementy?

Z góry dziękuję za odpowiedź