Proszę o interpretację wyników TSH, ft4

napisał/a: Weronika221 2015-03-28 11:40
Stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy na podstawie b. niskich poziomów ft4
Dostałam euthyrox 50 i wynik jest w normie natomiast TSH zawsze miałam bardzo niskie.
Czym to może być spowodowane?
TSH 0.035 norma 0,35-4,9
FT4 1,340 norma 0,700-1,480

(wyniki podczas brania euthyroxu jednak tsh zawsze bylo niskie)
napisał/a: soaring 2015-04-01 22:01
bez historii wyników i objawów ciężko cokolwiek powiedzieć.
napisał/a: pjaa 2015-04-03 19:51
Proszę o interpretację wyników, mężczyzna w wieku 40 lat:
1 badanie 13 stycznia:
TSH - 1,82 uIU/ml (0,25-4,0)
FT-4 - 2,42 ng/dl (0,82-1,51)
FT-3 - 2,97pg/ml (2,59-5,37)

2 badanie początek kwietnia:
TSH - 2,28 uIU/ml (0,25-4,0)
FT-4 - 2,06 ng/dl (0,82-1,51)

z góry dziękuję.
napisał/a: soaring 2015-04-08 18:51
wyniki nie są jednoznaczne. potrzebna jest pełna diagnostyk: usg lub przeciwciała anty-tpo i anty-tg, powód robienia badań.
napisał/a: pjaa 2015-04-08 19:17
Podaję pozostałe wyniki badań:

IgG peroksydazie tarczycowej 1,6 IU/ml
IgG tyreoglobulinie
napisał/a: soaring 2015-04-08 19:37
masz zapalenie tarczycy i czasem współwystępującą w jego przebiegu tymczasową nadczynność tarczycy (podwyższone ft4). przeciwciała sugerują, że zapalenie nie jest spowodowane choroba autoimmunologiczną, a to dobra wiadomość. choć na wszelki wypadek bym zrobiła za kilka miesięcy przeciwciała ponownie.
skoro lekarz nie zlecił hamowania lekami (jak dla mnie trochę zaskakująca decyzja), to na teraz spróbuj suplementacji melisą, aby trochę zamulić tarczycę omega-3, wit C, itd. żeby podziałać przeciwzapalnie. więcej zaleceń znajdziesz w podwieszonych wątkach w postach DjFafa.
lamblie to oddzielny temat i wymaga leczenia.
napisał/a: pjaa 2015-04-08 22:17
Lekarz nie zlecił hamowania lekami ponieważ nie był pewny zapalenia przy TSH utrzymującym się w normie, zalecił ponowne badania i wizytę po dwóch miesiącach (pierwsza była pod koniec stycznia), przyszłym tygodniu mam kolejną. Dziękuję za odpowiedz.
napisał/a: soaring 2015-04-08 22:57
kolejny "lekarz", którego interesuje tylko tsh a nie objawy. chyba nie zrobiło Ci się lepiej od tego, że masz dobre tsh?
(które jest hormonem przysadki a nie tarczycy i jest badaniem pomocnym jako przesiewowe a nie kluczowe w diagnostyce i prowadzeniu chorób tarczycy).
w sumie to i tak jesteś dzielny, że od stycznia wytrzymujesz takie objawy. ja bym szukała innego endo.
napisał/a: pjaa 2015-04-09 06:33
Po wizycie w styczniu objawy nie nasilały sie a raczej ustały, od dwuch tygodni jednak znowu powróciły (kołatanie serca, podwyższony puls, męczenie sie, kłopoty ze snem), co wzbudza mój niepokój. Teraz ide do innego endo. Jakiego rodzaju leczenie farmakologiczne należało by zastosować?
napisał/a: soaring 2015-04-09 16:38
niestety zapalenie tarczycy czy nadczynność powodują takie właśnie dolegliwości. klasyczne hamowanie samej nadczynności to leki typu metizol. niczego nie leczą tylko hamują nadprodukcję hormonów tarczycy. nikt nie jest w stanie określić czy długofalowo taka interwencja Ci pomoże, bo wciąż jest stan zapalny w samej tarczycy. jak pisałam wczoraj, hamująco ma szansę zadziałać też melisa, ale o tym lekarz Ci nie powie. a co najważniejsze - najsensowniej byłoby walczyć z samym zapaleniem suplementami typu omega-3, zielona herbata, itd., ale o tym też wie niewielu lekarzy, więc musisz szukać alternatywnych źródeł informacji - choćby czytając to co jest w podwieszonych wątkach w tym dziale. i trzeba obserwować - wygląda na to, że zapalenie nie ma podłoża autoimmunologicznego, ale pewności, że nie rozwinie się z tego choroba hashimoto czy gravesa-basedowa też nie ma. więc warto niedługo znów zrobić usg czy sprawdzić przeciwciała.
napisał/a: pjaa 2015-04-09 17:12
Rozumiem, że zapalenia wyleczyć farmakologicznie nie mogę, a jedynie zdać się na suplementy jak melisa, omega-3, zielona herbata itp. z nadzieją, że objawy ustaną. A czy wobec tego powinienem np. ograniczyć wysiłek fizyczny (rower, bieganie itp.) ?
napisał/a: soaring 2015-04-09 17:22
nie ma łatwej odpowiedzi. wysiłek fizyczny to jednak stres dla organizmu, a stres jest wymieniany jako potencjalna przyczyna zapalenia tarczycy.