Proszę o interpretację badań na Letroxie 75

napisał/a: fajnezycie 2015-07-18 23:30
Witam wszystkich.
Chciałabym skorzystać z Waszego doświadczenia i pomocy.
Opiszę swoją historię. Mam 26 lat. Leczę się na niedoczynność od października 2014. Główne objawy to zmęczenie, senność, generalnie zachowanie jak leń.
Wyniki z października przed leczeniem:
TSH 4.98 [0.25-4.0]
fT4 14.0 [11.5-22.7]
fT3 5.3 [3.5-6.5]
anty TPO 53 [0-60]
anty TG 33 [0-60]

Lekarz stwierdził, że jak dla młodej kobiety wyniki nie są dobre oraz w połączeniu z moimi objawami (nie tylko zmęczenie, mnóstwo innych, ale zmęczenie najgorsze) dostanę Letrox. Zaczęłam od dawki 12.5ug, co tydz. zwiększałam o 12.5, aż doszłam do 50ug.

Wyniki po 3 miesiącach leczenia (już na dawce 50ug)
TSH 3.32 [0.25-4.0]
fT4 16.8 [11.5-22.7]
fT 3 miałam nie robić. Czułam sie dużo lepiej, ale lekarz zwiększył dawkę Letroxu do 75ug.

Wyniki na 75ug :
TSH 1.75 [0.25-4.0]
ft4 14.2 [11.5-22.7] o dziwo na większej dawce spadło
ft3 3.82 [4.0-8.3 ] poniżej normy ...
wtedy czułam się fantastycznie, mimo, że lekarz zwrócił uwagę na niskie fT3 - przejrzał wyniki poprzednie, zobaczył, że bez leczenia miałam fT3 sporo wyższe - 5.3 i powiedział, że na jego oko to zmiana adaptacyjna (tym bardziej, że super się czułam), a nie zaburzenie konwersji i utrzymał dawkę 75.

Czułam się fantastycznie przez 4 miesiące, aż tu nagle teraz, od dwóch tygodni nie mogę normalnie funkcjonować. Zrzucałam to na zmęczenie sesją, później na wyjazd (ciągły brak odpoczynku), ale teraz jestem na wyczerpaniu, a od 3 tygodni nic nie robię (wakacje). Śpię po 12 godz, budzę się nie wyspana, mnóstwo kawy, śpię w dzień, nie mam na nic siły.
Zrobiłam badania :
TSH 2.0 [0.25-4.0]
fT4 15.6 [9.0-21.0]
fT3 4.0 [4.0-8.3]

Moje pytania :
1. czy fT3 nie jest zbyt niskie jak na leczenie Letroxem 75ug? czy ja przesadzam, czy moje samopoczucie może być od tak niskiego ft3? Wydawało mi się, że jeśli biorę Letrox to te wyniki wolnych hormonów powinny być wyższe, a są niższe niż przed leczeniem.
2. Co z TSH? ono również wzrosło, myślałam, że jest ok, ale kolega wspomniał, że na leczeniu powinno być koło 1 i zdziwił się, że na Letroxie 75 mam aż (wg mniego aż) 2.0

Nie wiem co mam myśleć, lekarz rodzinny zrobił mi ostatnio nawet krzywą cukrową, bo myślał, że to może cukrzyca. Wyszła dobrze.
Dodam jeszcze, że moja tarczyca jest malutka - 5 ml już oba płaty, lekarz określił ją jako tarczycę 5 latka, w obrazie USG wygląda na zmiany przewlekłego zapalenia, ale, że przeciwciała w normie to niby nie ma Hashimoto. Aha, mam też podwyższone OB (od ok trzech lat, CRP w normie, OB w granicach zmiennych 18 - 30) co niby też wskazuje na zapalenie.
Nie biorę innych leków.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-07-19 08:05
W takim przypadku aż się prosi leczenie Novothyralem.

U Ciebie z jakiegoś powodu organizm nie odjodowuje T4 do T3 i to widać od razu.

TSH jak to TSH skacze często.

Dawkę leku masz dość dużą, dlatego przy następnej wizycie nalegałbym na zmianę leku z Letroxu na Novo.
napisał/a: fajnezycie 2015-07-19 10:42
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tak mi się wydawało, że dawkę mam dużą, tym bardziej jak na wyniki początkowe przed leczeniem.

Zastanawiam się, czy jest jakiś sposób aby poprawić konwersję? Czy lekarz powinien mi przepisać Novothyral czy będzie próbował jeszcze zwiększać dawkę i dodać jakieś witaminy? - jeśli tak zrobi, to mam od niego uciekać, iść do kogoś kto przepisze ten Novothyral? Nie mam siły na eksperymenty, chciałabym jakiś lek, który pomoże...

Czy tu nie trzeba znaleźć przyczyny zaburzeń konwersji, czy Novothyral to załatwi, można go brać ciągle ? czy tylko jakiś czas?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-07-19 10:59
To trudne pytanie.

To prawidłowej operacji odjodowywania T4 do T3, potrzeba selenu i prawidłowej pracy wątroby i nerek. Zazwyczaj u osób takich u Ciebie albo jest niedobór selenu albo coś nie tak jest z ww organami. Ale mówię zazwyczaj, bo jak wiesz w medycynie nie ma oczywistych faktów.

Dlatego między innymi powstał lek z mixem T3 i T4 i w takich przypadkach lekarz powinien go przepisać.

Novo można brać cały czas tak jak lewotyroksynę.
napisał/a: fajnezycie 2015-07-19 20:40
Wydaje mi się, że nerki i wątroba są ok (jeśli chodzi o badanie enzymów wątrobowych, kreatyniny) chyba, że chodzi o całkiem inne parametry to nie wiem.

Czy mogę kupić jakieś tabletki z witaminami i minerałami, które pomogą? Czytałam dziś, że trzeba brać selen, cynk, jod, żelazo, wit b12, d3, ace, kwasy omega3. Przejrzałam aptekę internetową i jest tyle tych suplementów, że nie mam pojęcia co wybrać, są suplementy złożone, są oddzielne np sam selen i cynk...

Za tydzień w pon. mam wizytę, dam znać co lekarz powie. Czy mam mu sugerować Novothyral, czy sam powinien wpaść? Co jesli będzie chciał zwiększyć dawkę do 100ug - mam się opierać, że to nic nie da bo mam zaburzoną konwersję, zmienić lekarza czy zgodzić się?

Aha i czy suplementy na prawdę mogą tak znacząco wpłynąć na przemianę lewotyroksyny, że poziom ft3 mi się na prawdę podniesie ?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-07-20 07:17
Jedynym suplementem, który pomaga przy konwersji T4 do T3 jest selen. Są suplementy które podbijają T3 jak foskolina i aswagandha, ale ja uważam, że Ty potrzebujesz leku a nie zabawę w suplementy.

Naciskaj lekarza na Nowothyral.
napisał/a: fajnezycie 2015-07-20 11:12
Dziękuję za odpowiedź, dam znać jak wrócę od lekarza :)