Prostowanie krzywej przegrody nosowej a czas rehabilitacji

napisał/a: piotr893 2009-08-04 17:37
Pod koniec sierpnia mam mieć przeprowadzony zabieg prostowania krzywej przegrody nosowej. Nie wiem do końca na czym ten zabieg polega.Wiem tylko że zabieg będzie trwał ok 40 minut i będzie wykonywany pod znieczuleniem, lecz nie całkowitym i przy mojej pełnej świadomości. W szpitalu spędze chyba tylko jeden dzień. Wiem że pełne wygojenie nosa zajmuje aż od 4 do 6 tygodni, ale chciałem wiedzieć po jakim czasie będe mógł normalnie w pełni funkcjonować, móc wychodzić z domu i spotykać sie z ludzmi. Wiem że na początku będe miał zakładane tampony do nosa, ale nie wiem po jakim czasie będą wyjmowane. Lekarz wspomniał również coś o usuwaniu zalegającego kataru, też nie wiem do jakiego czasu to musi być wykonywane... bardzo prosze o odpowiedź
napisał/a: Aramiz 2009-08-04 21:25
Miałem zabieg prostowania przegrody nosowej więc mogę się wypowiedzieć jak to wygląda. Ja miałem pod znieczuleniem ogólnym. Czyli krótko mówiąc spałem sobie. Zależy jeszcze od szpitala w którym będziesz miał ten zabieg/operację. W jednym robią pod znieczuleniem ogólnym, które myślę, że jest o wiele bardziej komfortowe, a w innym robią pod znieczuleniem miejscowym. Z opowiadań mojej znajomej, która miała z miejscowym to jest traumatyczne przeżycie, które do tej pory niezbyt mile wspomina. Tampony nosisz tylko do następnego ranka po operacji. Nie wiem co masz na myśli mówiąc o "zalegający katarze", ale do czasu wyjęcia płytek stabilizujących (około tygodnia) nie możesz nic wydmuchiwać z nosa. Ewentualnie wciągasz do siebie i wypluwasz. W szpitalu jeśli nie będzie powikłań to leży się 3 dni. Normalnie funkcjonować i spotykać się z ludźmi będziesz mógł po wyjściu ze szpitala. Ewentualnie będziesz musiał unikać słońca w celu uniknięcia krwotoków i zaniechać wysiłków fizycznych.
napisał/a: Ona221 2009-08-07 08:13
Cześć ja też miałam robiony ten zabieg. Ja miałam go robiony rok tem, dokładnie w piątek pod znieczuleniem miejscowym, nic nie czułam. Potem takie dziwne uczucie przez tampony w nosie, które nosiłam do niedzieli, czyli dwa dni. Ogólnie lekki ból i obrzęk znika po tygodniu. Nie ma się czego bać.
napisał/a: piotr893 2009-08-13 20:02
bardzo dziękuje za odpowiedzi, chciałem jeszcze spytac po jakim czasie można wrocic do uprawiania sportu np. bieganie, siłownia? czy trzeba czekac do całkowitego wygojenia (pare tygodni) czy może da się już wcześniej, choćby po 2 tygodniach