Prośba o spojrzenie na TK + RM i opinię

napisał/a: Delfin79 2013-10-06 22:01
Witam Serdecznie

4 lata temu miałem prostowaną przegrodę nosową, a 3 lata temu miałem wycinane przerośnięte małżowiny w nosie.
W międzyczasie zrobiłem Rezonans Magnetyczny a 2 lata później TK. Skierowanie na oba badania z uwagi na dość kiepskie zdrowie, tj. zawroty gółowy, szumy w uszach, częste infekcje (katar), migreny, zatkany nos z lewej strony, alergia na trawy i roztocza.

Czy jeżeli wrzucę oba badania TK + RM na serwer czy mogę prosić o analizę?
Ciągle mam dolegliwości - choć nie są już takie intensywne - jednakże lewa dziurka ciągle się zatyka, czuję że jest tam poprostu 5-10x mniejszy prześwit niż w prawej dziurce.
Pooglądałem te moje zdjęcia z badań i sądzę, że pomimo operacji przegrody dalej jest coś nie tak wewnątrz jamy nosowej.

Będę bardzo wdzięczny
napisał/a: radek07 2013-10-06 22:25
Wrzucaj, niech każdy zobaczy co tam jest, ile one maja screenów, ile lekarzy widziało tomografie?
napisał/a: Delfin79 2013-10-08 20:06
Dziękuje za odpowiedź.

Wrzuciłem tu zdjęcia: http://hostuje.net/file.php?id=a6554e2ebc470e380982a25fe528ac56

To jest kilka głównych zdjęć gdzie widać przegrodę nosową i wewnętrzne struktury jamy nosowej.
Zdjęcia RM_59 do 62 to prawa dziura nosowa (Tzn. tak się domyślam gdyż nie potrafię tego odczytać na podstawie z programu, który mam na płycie CD z wynikami. Poprostu logika mi podpowiada z tego co widzę, duże przestrzenie po prawej stronie a po lewej stronie małe przestrzenie)
RM_69_73 to lewa dziura nosowa
Wyraźnie widać że po lewej stronie wszystko jest jakby bardziej przytkane.

Natomiast TK_01 do 04 to tu też analizując domyślam się, że prawa strona zdjęcia to moja lewa strona głowy.
Wyraźnie się tu rzuca w oczy ten mały prześwit przestrzeni wewnątrz nosowych po prawej stronie zdjęcia w porównaniu do lewej strony. Widac wyraźnie też skrzywienie.

Wrzuciłem tylko kilka zdjęć, natomiast mogę wrzucić oba badania w całości tak jak dostałem z wynikami, zajmuje to 150MB, zdjęć na nich jest ok 400 i programy do podglądu i analizy. Jeżeli jest taka potrzeba to wrzucę, proszę o info :)

zarys historyczny:
2009-05-06 miałem robione "Korekta skrzywionej przegrody nosa 21.50"
2010-04-12 Rezonans Magnetyczny
2010-05-10 "Wycięcie małżowin nosowych 21.69"
2012-05-14 Tomografia Komputerowa

Opis wyników widział 1 laryngolog i 1 neurolog, na ich podstawie stwierdzili że wszystko jest w porządku (dokładnie to tam są opisane odczyny zapalne w zatokach ale laryngolog uznała, że skoro brałem już jakieś tabletki po RM to zatoki się zdążyły wyczyścić. Było to dawno ok. 3 lata temu więc słabo już pamiętam).
Zdjęć z RM i TK nie widział żaden lekarz poza tym, który opisywał wyniki. Byłem na tyle szczęśliwy, że zrobiłem obie operacje i pewny że to koniec moich problemów, że nie myślałem do tej pory o tym by pokazywać zdjęcia laryngologowi.
Generalnie po obu zabiegach czuje się lepiej, jednak ta lewa dziurka dalej sie przytyka, jest tam mały przewiew i co mnie najbardziej denerwuje zawsze jak łapie katar to czuje że zaczyna się on od lewej dziury. Sądze że ma to jakiś związek z tym małym przewiewem w lewej dziurce i się namnażają bakterie i wirusy, brak jest oczyszczenia.
Dziurka przytyka się gdy jestem w spoczynku, ale jak pojawia sie wysiłek i szybszy oddech to dziurka odtyka się.

Czy ja mam wciąż skrzywioną przegrodę pomimo tej operacji z 2009r ?? Powinienem dalej coś w kierunku przegrody robić?
A czy może jest zabieg który poprostu "poszerzy" mi tą przestrzeń z lewej strony (zobrazuje to jakby "przewierceniem grubszym wiertłem" w środku nosa tak żeby powstała większa dziura, wiadomo o co chodzi :p)

Proszę o odpowiedź, dziękuje bardzo
napisał/a: radek07 2013-10-08 20:18
Lepiej jakbyś wrzucił wszystko, mało widać na tych paru zdjęciach.
napisał/a: Delfin79 2013-10-09 19:11
Oba badania spakowane zipem:
http://hostuje.net/file.php?id=3cc2e43d0649ebfd5894206ce618a428
napisał/a: radek07 2013-10-09 19:56
Osobiście uważam, że ta przegroda wygląda tragicznie. Jest krzywa, a do tego jest na niej coś w rodzaju narośli. Jakie masz objawy odnośnie samej jamy nosowej, czujesz suchość i zatykanie nosa?
napisał/a: Delfin79 2013-10-10 16:41
Dla mnie tez wygląda źle :( I to wszystko po operacji prostowania przegrody przecież.

Objawy jakie czuje to właśnie zatykanie nosa, w 90% przypadków jest to zatkana lewa dziura, natomiast rzadko się tez zdarza że zatkana jest prawa dziura a lewa przewiewna.
Lewa nie jest zatykana w 100%, to jest tak że prawa nazwijmy to ma 10x lepszy przewiew. Gdy zasłonie prawą dziurę dłonią wówczas przeważnie mogę w pewnym stopniu oddychać przez lewą dziurę ale nie swobodnie.

Zatykanie pojawia się gdy jestem w stanie spoczynku - w domu, w pracy (biuro), a gdy zaczynam się wysilać odtyka się.
Ciężko mi powiedzieć czy na dworze zatykanie mija w stosunku do pomieszczenia ciepłego, na dworze zawsze się poruszam i wtedy zanika zatkanie. Musiałbym dokonać bardziej świadomej obserwacji pod tym kątem ;)

Tak, czuję suchość w jamie nosowej szczególnie zimą i w pomieszczeniach gdzie wiadomo jest niska wilgotność.
Też rano gdy wstaję z wyrka to w nosie sucho.
Dlatego też przymierzam sie do kupna nawilżacza z jonizatorem.

Co ja mam z tym zrobić, gdzie w Szczecinie jest jakiś dobry laryngolog? Gdzie można zrobić badanie endoskopowe bo chyba tutaj byłoby wskazane prawda?
Czy to możliwe, że przegrodę mi zepsuli podczas drugiego zabiegu o którym pisałem (czyli pomiędzy zrobieniem RM a TK)?
napisał/a: Delfin79 2013-10-10 18:31
Zapomniałem dopisać, że na końcu lewej dziurki ("przy wyjściu na świat") zbiera mi się na górze znacznie więcej wydzieliny niż w prawej dziurce i jest to stan permanentny. Wydzielina jest biała i przezroczysta, w niczym mi to nie przeszkadza ale poprostu zauważam taki fakt.
napisał/a: radek07 2013-10-10 19:48
Nie orientuje się gdzie w Szczecinie jest jakiś dobry laryngolog, musiałbyś poszukać. Nie wydaje mi się aby zniszczyli ją podczas drugiej operacji; myślę, że podczas pierwszej operacji coś poszło nie tak jak powinno.
napisał/a: Delfin79 2013-10-16 15:54
Dzięki za pomoc.

Czyli generalnie wygląda to źle i powinienien starać się o kolejne prostowanie przegrody czyż nie tak ?
napisał/a: radek07 2013-10-16 17:36
Osobiście wydaje mi się, że coś z tym trzeba zrobić, nie wygląda to za ciekawie. Najlepiej jakbyś się rozeznał, w której klinice specjalizują się w prostowaniu przegrody, żeby trafić na kogoś kto na co dzień się tym zajmuje.