Prośba o rady i wskazówki - początki walki z Hashimoto.

napisał/a: sndr 2014-02-06 14:41
Witam,

Od ponad pół roku coś się ze mną dzieje - kompletnie rozregulował mi się okres, wypadają mi włosy, mam duże wahania wagi, bardzo zmienne nastroje, suchą skórę, stałam się masakrycznie nerwowa i drażliwa, a innego dnia mam stany depresyjne..jestem bardzo czuła na zimno, mam mniej siły, jestem taka...nijaka. Bez "życia" w sobie, obojętna.. Myślałam , że może mam nawrót anemii, ale we wrześniu robiłam badania i żelazo było w normie, ogólnie morfologia wyszła dobrze. Potem dałam sobie spokój, ale ciągle spóźniający się okres (3-5tygodni) i reszta objawów mnie niepokoiły dalej. Zrobiłam więc w piątek 20 grudnia profil tarczycowy (moja mama choruje na Hashimoto i poradziła mi to).
Oto wyniki. Mam 23 lata. Nie jestem w ciąży, ale w przyszłym roku zamierzamy zacząć starania o dziecko. Nadmienię jeszcze, że choruję na nadciśnienie (dziedziczne) i zażywam leki od 10 lat.

TSH : 2,650 (NORMA 0,270-4,2)
FT3: 2,19 (NORMA 2-4,4)
FT4:1,01 (NORMA 0,93-1,70)

ANTY-TPO - > 600 (MAX 34,0)
ANTY - TG - 477 (MAX 115,0)

USG :
"Tarczyca mała, normo ihypoechogenna, niejednorodna, bez zmian ogniskowych. Obraz zmian jak w autoimunothyreopatii lub jak w pozapaleniu. Płat prawy 39*12*13 mm - 3,3 cc, lewy o wym. 34*15*16 mm - 5,1 cc Okoliczne węzły chłonne niepowiększone".


Dzisiaj trafiłam w końcu do lekarza endokrynologa. Zdiagnozował Hashimoto i powiedział, że to leczenie do końca życia i mam być kontrolowana co 2miesiące. Przepisano mi Euthyrox N 75mg - 1/2 tabletki na czczo.

Choruję również na nadciśnienie i zażywam Coronal 5mg.

Jestem w trakcie czytania wątku o suplementacji i diecie, postaram się odpowiednio zmienić nawyki żywieniowe.

Proszę o wszelkie rady - na co uważać przy tym leku i kiedy mam w takim razie brać te leki na nadciśnienie, by nie wchodziły sobie w drogę?

Z góry dziękuję za pomocne rady (które już dały mi do myślenia gdy założyłam wcześniej wątek o wynikach).
Pozdrawiam!