Prośba o opinię, bardzo niskie ft4...

napisał/a: karolina8989 2015-08-01 14:50
Kochani, bardzo proszę o Waszą opinię. Zrobiłam sobie na własną rękę badania tarczycy (w kierunku niedoczynności). Wizytę u endokrynologa mam za miesiąc (najbliższy wolny termin, prywatnie). Proszę napiszcie jak Wy to widzicie, czy Waszym zdaniem dostanę jakieś lekarstwa...
Objawy: Pierwszy i dla mnie najgorszy: tyję (odżywiam się zdrowo ale przyznaję, że nie tak jak powinnam wg tego co teraz przeczytałam tutaj na forum). Oczywiście teraz już wiem, że moja dieta jest do zmiany...

Ciągle chce mi się spać i nie umiem tej senności opanować. Mam suchą skórę, mam zaparcia, obniżone nastroje, nie umiem się na niczym skupić, jestem ciągle nerwowa, płaczę...

Moje wyniki:
TSH 2,68 (0,27-4,2)
FT3 4,55 (3,9 - 6,7) czyli 23%
FT4 12,39 (12-22) czyli 3,9 %

Glukoza 79 (74-99)
Morfologia: lekko poniżej normy RBC, HGB, HCT i NEU
OB 22 (5-12)
Cholesterol 188 (
napisał/a: karolina8989 2015-08-02 13:37
Dodam, że mam 26 lat.
napisał/a: Malutka_Mi 2015-08-02 15:46
Tarczyca malutka. Mi to wygląda niedoczynność zwłaszcza ze FT3>FT4 . Leki powinnaś wg mnie dostać bo przy takim niskim FT4 wcale się nie dziwie że czujesz się jak sie czujesz. Pytanie co na to lekarz - bo są tacy że póki wyniki sa "w normie" nie przepisują leków
napisał/a: Malutka_Mi 2015-08-02 15:47
Jesli chodzi o zle samopoczucie psychiczne warto zbadać tez poziom witaminy D3 25 OH.
napisał/a: theblackcat 2015-08-02 15:54
Warto też dla pewności oznaczyć przeciwciała dla pewności.
Jeśli nie bedzie to podłoże auto to najpierw warto spróbowac jodu a dopiero jak nie pomoże to lek. Gdyz raz wziete hormony trzeba brac do konca zycia najczesciej.
napisał/a: karolina8989 2015-08-02 16:12
Przeciwciała czyli anty tpo i anty tg?
Nie będzie problemu, że to oznaczenie nie będzie z tego samego pobrania krwi co TSH i reszta wyników, które tutaj przedstawiłam?

Może zrobię badanie przeciwciał jeszcze przed wizytą u lekarza i na wizytę udam się już z kompletem badań? W takim razie wit. D też zbadam... Trudno, mam nadzieję, że będą to dobrze zainwestowane pieniądze (w badania)...

Czuję się fatalnie, nie mam siły na nic oprócz płaczu i zamartwiania się :/
napisał/a: Malutka_Mi 2015-08-02 16:28
Przeciwciała nie muszą być robione z TSH tak więc spokojnie możesz je dorobić w każdej chwili :)

Warto poczytać podpięte wątki o diecie (najlepiej odrzucić gluten, nabiał) lub książkę" Leczenie chorób tarczycy" Sandry Cabot.
napisał/a: theblackcat 2015-08-02 16:28
Znaczenia nie ma bo anty tg i anty tpo maja potwierdzic lub wykluczyc chorobe auto .
Jak wykluczysz to na pierwszy rzut powinien pojsc jod bo gdy przy niedoczynnosci nie ma Hashi to wtedy najczestsza przyczyna jest niedobor jodu.
W Polsce niestety lekarz zapewne przepisze Euthy ale jesli to nie Hashi to nie ma sensu brac hormonow tarczycy bo albo wybierasz hormony i leczyc sie nimi cale zycie albo uzupelniasz jod i po niedoczynnosci :)
napisał/a: Malutka_Mi 2015-08-02 16:30
Kicia a lekarze leczą jodem? Pytam bo raczej nie słyszałam aby któryś komuś proponował. Chyba że jak leczyć się to na własną rękę?
napisał/a: theblackcat 2015-08-02 16:34
Niestety
Lekarz woli znajdywac sobie pacjentow na cale zycie i ciagnac wtedy kupe kasy bo ileż to osob ma niedoczynnosc.
Tak jak ze statynami.
napisał/a: karolina8989 2015-08-02 16:45
Dzięki, w takim razie zrobię jeszcze badania anty tpo i anty tg oraz witaminę D.
Pogadam z lekarką, idę prywatnie, mam nadzieję, że wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie. (Ehh jestem naiwna, prawda?)
Euthyroxu nie chcę. Jestem weganką, a euthyrox ma w składzie laktozę. Dopóki są w sprzedaży inne leki mające te same właściwości (a są, prawda?) to euthyroxu nie będę brała...
napisał/a: Malutka_Mi 2015-08-02 17:56
Letrox jest bez laktozy ale jeśli mozesz podkręcić tarczycę Np dietą i dasz jeszcze trochę z tym stanem to myślę że warto spróbować