Prośba o interpretację wyniku

napisał/a: Julka11 2015-05-22 17:29
Witam.
Miałam wykonaną gastroskopię z pobraniem wycinka błony śluzowej (w kierunku celiakii, której nie stwierdzono). Badanie wykonałam prywatnie. I jeśli jest OK, to na razie odwlekłabym kolejną wizytę u lekarza- ze względów finansowych. Chciałabym wiedzieć, co oznaczają te liczne limfocyty T w podścielisku błony śluzowej? Same kosmki są OK, więc jest dobrze?

Rozpoznanie: Wycinek błony śluzowej dwunastnicy z prawidłowo wykształconymi kosmkami.
Limfocyty śródnabłonkowe nieliczne.

Wskazane wykonanie odczynu CD3.
Uzupełnienie rozpoczynania:
Wykazano obecność licznych limfocytów T (CD3+) w podścielisku błony śluzowej.
Śródnabłonkowe limfocyty (zwłaszcza w szczytach kosmków) stosunkowo nieliczne.
Nie można potwierdzić podejrzenie choroby trzewnej.

Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam. Julka
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2015-05-23 16:59
Witam
Liczna obecność limfocytów T (CD3+) występuje przy celiakii ale ja zrobiłbym na Twoim miejscu typowe badanie w kierunku celiakii.
Czyli: przeciwciała EMA oraz przeciw transglutaminazie tkankowej Ttg w klasie IgA.
Miewasz dolegliwości ze strony układu pokarmowego? Opisz dokładnie jeśli tak.
Zmiany w wyglądzie, spadek masy ciała występuje?
Pozdrawiam
napisał/a: Julka11 2015-05-24 11:28
Badanie z krwi w kierunku celiakii miałam. Wyniki są ujemne poza jednym, który podobno może występować też u ludzi zdrowych. Stąd ta gastroskopia z biopsją by to wyjaśnić. Choć nic nie wyjaśniła.
p. endomysium (EmA) IgA: ujemny
p. endomysium (EmA) IgG: ujemny
p. gliadynie (AGA) IgA: ujemny
p gliadynie (AGA) IgG: dodatni
Mam coraz silniejsze bóle w podbrzuszu, brzuch mi puchnie jak balon, mam wrażenie, ze pęknę- bez względu na spożycie posiłku. Ból jest tak rozległy (też okolica lędźwiowa, z tyłu u dołu pleców, i jakby tego było mało, ostatnio też promieniuje na nogi, do kolan). Trudno mi powiedzieć, gdzie promieniuje, a gdzie faktycznie ma początek. Najgorzej jest gdy mało się ruszam, zwłaszcza w nocy, wtedy ból mnie budzi. Lekarz rodzinny skierował mnie do urologa- jest niewielki złóg w prawej nerce, ale urolog stwierdził, że on nie może być przyczyną. W zeszył roku miałam bakterię coli w układzie moczowym, ale została wyleczona. Potem poszłam do ortopedy. Ten powiedział, że nie widzi nic, co by mogło to powodować. To pewnie bez znaczenia, ale wokół tułowia wychodzi mi pełno zmian, brodawek. Teraz dostałam skierowanie na kolonoskopię- nie wiem, jak to przeżyję. Dzisiejsza noc była tragiczna, jakbym miała bańkę w brzuchu, która zaraz pęknie. Chyba tylko tak mogę to opisać.
napisał/a: Julka11 2015-05-24 14:33
Spadek masy ciała nie występuje. Brzuch mam cały czas napęczniały w środku i każdy lekarz przy badaniu stwierdza, że jest twardy. Mam problemy z żelazem i błonami śluzowymi nosa i języka (ciągły katar - testy alergiczne nic nie wykazały i ciągły stan zapalny języka- wymazy nic nie wykazały). I duży ciemny siniec pod prawym okiem, jakby nie mogło być po równo pod dwoma.
napisał/a: Julka11 2015-06-20 17:55
Witam raz jeszcze. Chciałabym zapytać, czy jest możliwość zbadania jelita grubego w inny sposób niż poprzez kolonoskopię? Nie dałam rady wytrzymać bólu, tak by można przeprowadzić badanie do końca. Czy jest inne badanie, które mogłoby wykryć np. skręt jelita albo polip? Lekarz napisał, że badanie wykonano do połowy poprzecznicy. Dalej badanie przerwano ze względu na silne dolegliwości bólowe. Esica tworzy pętlę.