Prośba o interpretację wyniku TK calcium score

napisał/a: nikawero1 2013-01-17 08:36
Dzień Dobry :)
Mam ogromną prośbę o interpretację wyniku. Moja wizyta u kardiologa wypada za dwa tygodnie,
a wynik, który otrzymałam trochę mnie niepokoi , chodzi o płyn w worku osierdziowym.Nie wiem czy to jest ilość
fizjologiczna czy już jest objawem niepokojącym. No i te zwapnienia- mam się czym martwić? Dodam ,że mam hiprecholesterolemię genetyczną, badanie
wykonano mi nie z powodu złego samopoczucia , a w celu sprawdzenia stanu tętnic i prawdopodobieństwa
wystąpienia zawału serca...Było wykonane bez kontrastu :
Tętnice wieńcowe o typowym miejscu odejścia od aorty, bez obecności uwapnionych blaszek miażdżycowych.
Płyn w worku osierdziowym, przypodstawnie szer. do 4mm i w zachylku osierdziowym górnym.
Zwapnienia pierścienia zastawki aortalnej.
Pojedyńcze zwapnienia w a. zstępującej.
Aorta piersiowa bez cech poszerzenia w badanym zakresie.
Dziękuję z góry za zainteresowanie.
napisał/a: FizjoBartek 2013-01-17 23:26
Witaj,
Rzeczywiście w badaniu widać odstępstwa od normy.
Pierwszym wydaje mi się najistotniejszym jest zwapnienie zastawki aortalnej oraz pojedyncze zwapnienia aorty zstępującej.
Stenoza aortalna charakteryzuje się tym, że cała krew z komory nie zostaje wtłoczona do aorty a co więcej serce pracuje mocniej ażeby w ogóle krew tłoczyć. Po pewnym czasie może dojść do przeciążenia mięśnia lewej komory.
Oczywiście mniej wypompowywanej krwi z serca może być efektem gorszego samopoczucia.
Łagodną stenozę aortalną leczyć można zachowawczo, cięższe wady kwalifikują się jednak do zabiegów.
napisał/a: nikawero1 2013-01-18 06:22
Dziękuję bardzo!
No to się zmartwiłam :( Poczekam na wizytę i zobaczę co dalej...Pozdrawiam.