prośba o interpretację wyników

napisał/a: sylwia7771 2017-02-21 18:18
Bardzo proszę o interpretację, bo mam wizytę dopiero w przyszłym tygodniu:
Badania robiłam z powodu planowanej ciąży.

Proszę o informację, bo dość mocno się denerwuję.
Z góry bardzo, bardzo dziękuję!


wyniki z dzisiaj:

TSH 3,230 (0,270 - 4,200)
FT3 2,76 (2,00 - 4,40)
FT4 1,18 (0,93 - 1,70)
anty TPO 38,60 (0,00 - 34,00)
anty TG 409,00 (0,00 - 115,00)

robiłam wynik TSH miesiąc temu - 3,480 (0,270 - 4,200)

Badanie USG tarczycy:

Tarczyca położona typowo, nieznacznie powiększona długość płatów -
płat prawy wym. ok.60x15x17mm /dł., szer., AP/, o obj. ok. 7,7ml
płat lewy ok. 60x16x17mm, o obj. ok.8,2ml,
cień grubości ok. 4,5-5mm

Miąższ tarczycy o niejednorodnej echostrukturze, nierównomiernie obniżonej echogeniczności /cechy AZS/, bez istotnych zaburzeń perfuzji naczyniowej w bad. PD.
Na granicy cieśni lewego płata tarczycy obszar hipoechogenicznych odbić wym. ok.13x12x5mm, płaski, skąpo unaczyniony w obwodzie - do planowanej BACC; bez ewidentnych zmian ogniskowych w pozostałym miąższu tarczycy.

okoliczne węzły chłonne - po 1-2 w ok. kątów żuchwy wym. do ok 28x5mm, po 1-2 poniżej dolnych biegunów tarczycy, wym. do ok.5x3mm, zatokowe /odczynowe/, poza tym okoliczne węzły chłonne niepowiększone.

Bez uchwytnych nieprawidłowości w rzucie przetarczyc.

pozdrawiam,
Sylwia
napisał/a: sylwia7771 2017-02-23 22:41
może jednak - ktoś? coś?, bo strasznie się denerwuję.

z góry dziękuję!
djfafa
napisał/a: djfafa 2017-02-24 07:51
Wyniki oraz obraz USG wskazują na chorobę autoimmunologiczną. Prawdopodobnie to choroba Hashimoto.
TSH oraz hormony tarczycy są na takim poziomie, że warto już teraz byłoby włączyć małe dawki hormonu tarczycy. Nie piszesz nic o objawach, jeżeli te są to nie ma nad czym się zastanawiać.
Co do zmiany w tarczycy, nie jest ona jakoś szczególnie duża, ale lekarz pewnie rozważy wykonanie biopsji.
napisał/a: sylwia7771 2017-02-24 08:16
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź!

Nie pisałam o objawach, bo ich po prostu nie miałam. Przeglądnęłam listę i oprócz zimnych stóp i rąk (które mam od lat) nie zaobserwowałam u siebie żadnych. Robiłam sobie wcześniejsze badania, bo chciałam przygotować się do ciąży. Może stąd też moje małe zdziwienie, że jestem chora, gdy zobaczyłam pierwszy wynik TSH.
Pewnie zadam pytanie amatora, ale czy może to być spowodowane brakiem suplementacji niektórych witamin/pierwiastków? Może suplementacja, by coś pomogła. Nie jestem otyła. Mam 170 cm i ważę 62 kg. Nie mam problemu z chudnięciem.

Gdy dowiedziałam się miesiąc temu o TSH = 3,48, kupiłam książki i pod ich wpływem przeszłam na dietę bezglutenową, bez nabiału i cukru. Nie czułam się źle, ale teraz czuję się jeszcze lepiej. Widzę to po śnie. Nie budzę się w nocy ani razu. Przed dietą, budziłam się, jak słyszałam chrapanie ;) Nigdy nie zasypiałam w ciągu dnia. Może tylko przez ostatni czas miałam problem z dość dużym i przewlekłym stresem, spowodowanym chorobą w rodzinie.

Teraz TSH wynosi 3,23. Wiem, że to spadek tylko o 9,28%, ale to może i coś.
Lekarka na USG obliczyła pojemność V = 15,8. Rozumiem, że 18,0 jest takim wzorem? Bo napisała, że jest tarczyca nieznacznie powiększona.

Wizytę u endo mam w poniedziałek. Czy oprócz tych wyników powinnam zrobić sobie jakieś badania?

Za wszelkie podpowiedzi bardzo dziękuję!
djfafa
napisał/a: djfafa 2017-02-24 08:33
Choroba autoimmunologiczna nie jest związana z niedoborem witamin czy minerałów. Jest etiologia nie jest znana.

Objętość tarczycy tak naprawdę idzie w korelacji z budową ciała. Drobna kobieta nie będzie miała nigdy 18 ml a mężczyzna 25 ml. Dlatego te obliczenia należy brać "poglądowo". Widocznie radiolog uznał że do Twojej "figury" ta tarczyca jest za duża. Ona też ma zmienioną budowę, co mogło sugerować, że masz już lekkie wola.

Jeżeli objawów nie masz, to leczenie nie byłoby takie pilne, natomiast jeżeli chcesz starać się o dziecko, bez hormonu tarczycy się nie obędzie.

Jeżeli masz książki to już plus, do tego, masz w wątki podwieszone w tym dziale i tam jest sporo wiedzy na ten temat. Czytaj, korzystaj, w razie wątpliwości pytaj, pomożemy.
napisał/a: sylwia7771 2017-02-24 09:10
Dziękuję.

Dobrego dnia.