Prośba o interpretację wyników USG jamy brzusznej

napisał/a: Monika-Aga 2012-07-02 21:23
Proszę o interpretację wyników USG j. brzusznej mojego ojca. Szczególnie niepokoi mnie opis trzustki i pęcherzyka żółciowego. Czy można spodziewać się najgorszego? Co to może oznaczać?
„USG J. Brzusznej: Duża ilość gazów jelitowych w j. brzusznej znacznie utrudnia ocenę USG. Wątroba niepowiększona, jednorodna bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, wypełniony gęstą żółcią, z możliwymi drobnymi złogami – do zróżnicowania ze zmianą litą do kontroli po opróżnieniu pęcherzyka (po posiłku) i ponownym jego wypełnieniu. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka słabo widoczna w zakresie głowy i trzonu i w tych fragmentach niepowiększona. Na granicy głowy i trzonu hypoechogeniczna owalna struktura o wym. 12x6 mm, o gładkich zarysach – płynowa? – do dalszej kontroli USG i zależnie od wyniku ewentualnej weryfikacji KT. Śledziona słabo widoczna, wydaje się być w normie, we wnęce widoczna śledziona dodatkowa śred. 17 mm, przy dolnym biegunie druga śred. 11 mm. Nerki wielkości i położenia prawidłowego bez zmian ogniskowych. Nerka prawa o wym. 105x60 mm, miąższ 16 mm. Nerka lewa o wym. 112x61 mm, miąższ 22 mm. UKM – y nieposzerzone bez uchwytnych złogów. Pęcherz moczowy średnio wypełniony, o gładkich zarysach. Gruczoł krokowy o wym. 34x36x27 mm objętości 17 ml – niepowiększony. Aorta brzuszna w widocznych fragmentach nieposzerzona. Wolnego płynu, nieprawidłowych zbiorników płynu w j. brzusznej nie widać.”

Dodam jeszcze rozpoznanie:” Przewlekła choroba nerek w stadium 5. Hemodializoterapia przewlekła. Infekcja odcewnikowa. Ziarniniak Wegenera.”

Ojciec choruje na ZW od listopada 2011 roku. Jego konsekwencją jest niewydolność nerek. 5 czerwca zaczął gorączkować, zwłaszcza na zabiegach hemodializy. Otrzymał wlewy dożylne antybiotyków, „korki” antybiotykowe. To co go zaatakowało, to gronkowiec złocisty. Cytuje fragment karty informacyjnej „W trakcie pobytu wykonano Echo serca, RTG płuc, USG j. brzusznej nie stwierdzając cech zapalenia.” Usunięto ojcu cewnik permanentny. W wyniku tego i antybiotykoterapii gorączka ustąpiła. W posiewach krwi nie widać bakterii. Założono nowy cewnik i przetokę. Ojciec po zmniejszającej się systematycznie ilości oddawanego moczu od momentu infekcji, od ponad tygodnia nie oddaje go już wcale.
napisał/a: jezebel1 2012-07-02 21:37
z badania wynika

pęcherzyk żółciowy - widać jakąś okrągłą strukturę, ale nie można powiedzieć, czy to guz, czy kamień żółciowy, ale cokolwiek to jest powoduje zastój żółci ale bez zapalenia pęcherzyka żółciowego

Trzustka - w miąższu trzustki struktura, która jest najprawdopodobniej torbielą, ale żeby powiedzieć na pewno trzeba zrobić tomografię komputerową
napisał/a: Monika-Aga 2012-07-02 21:45
Dziękuję za szybką odpowiedź.