prośba o interpretacje wynikow i rade

napisał/a: Amcia 2007-06-20 21:14
arytmi jako tak nie odczuwałam, albo nie zwarcałam na nia uwagi bo wiecznie zalatana byłam.

wyszło na kontronym osluchiwaniu serca przez lekarza ogolnego, od razu na miejscu zrobiono mi ekg , szpital w ktory były nastepujace wyniki:



Komorowa:

V- Tachy 0
pary 212
pojedn VE 8468

nadkomorowa
SVE - Tachy 0
para 0
pojedyn. SVE 0

rytm serca
ilosc QRS 106259
usredniony HR 82
minimum 61
msxiumum 125

rozne
R na T 0
Bigemia 599
trigeminia 695
pauza 0

wysatapiło zero minut odchylenia ST wiekszego niz -2,0 mm trwajacego jedna minute maxymalne odchylenie ST wynosiło -1,1mm

Akcja serca od 61-125/min stwierdzono poj. jednokształtne VE 8468/ na dobe 212 par VE 599 epizodow bigeminiii. 695 epizodow trigeminiii bez zmian deniwelacyjnych odc ST

podano lek biostal po ktorym zle sie czułam - zaczełam wyczucwa arytmie ktorej wczensiej nie czułam w yniki kształtowaly sie nastepujaco:

komorowe :
V-Tachy : 0
pary: 0
Pojedyn.VE: 10651 + 891

nadkomorowa:


SVE - Tachy : 0
PAra: 0
Pojedn. SVE: 37


rytm serca
ilosc QRS: 103739
usredniony HR 75
minimum(06,00) 58
maximum(09,52) 104

różne
Rna T: 0
Bigeminia: 767 +77
Trigeminia:1240
Pauza: 0

wysatpilo 0 min odchylenia ST wiekszego niz -2,0 mm trwajacego ponad jedna minute maxymalne odchylenie ST wynosiło -1,0

Akcja serca max 104 min 58 / min stwierdzono 11542 poj dwukształtnych VE maks 646 liczne okresy bigeminii 854 i trigeminii komorowej (1240) , 37 poj SVE bez zaburzen przewodzenia bez zmian deniwelacji odc ST

odstawili lek i wypuscili mnie do domu z zaleceniem natychmiastowego zgłos\enia sie do kardiloga

no wiec poszłam i :

z badan wyszło :

srednica aorty 26

rozwarcie [platkow 20

lewy przedsionek 26
prawa komora 15
lewa komora 45 esd 25
grubosc tylnej sciany 7
grubosc przegrody 10

no czyli wszystko w normie

jedynie wyszlo pogrubienie osierdzia bez plyny w mostku osierdziwym

doppler

zastawka mitralna do 1,4

zastaewka aortlana 1,5
zastawka trojdzielna 0,7

czyli tez wnormie

dostalam betaloc 100

ktory nie zmienil wynkikow
arytmia kmorowa utrzymywala sie na poziomie 8 - 9 tys. Wiec został odstawiony. Od dwoch lat jestem bez lekow z arytmia komorowa 8-9 tys nadprogramowych skorczy ( robiłam po roku badanie kontrolne i wszystko było bez zmian)

pytanie : czy mozna miec taki typ arytmi, nieleczony bez zadnych skotkow ubocznych?? czy nie grozi mi to jakimis nastepstwami ??

mysle o dziecku za jakis czas ... czy sa przeiwskazania?? czy mam szanse na posrod naturalny?? czy jesli cesarka to znieczulnie ZO albo w pelnej narkozie jest mozliwe bez zadnego zagrozenia???


ostanio byłam na zajecia areobowych ktore zwiekszaja krazenie i cienienie w nocy po tych zjaeciahc myslałam ze serce gardłem mi wyskoczy

jest takie podejrzenie ze bysmoze migdały sa odpowiedzialne za arytmie, ale laryngoilog powiedział ze niekoniecznie, ze sa przerosniete z tenedencja do czopow retencyjnych, ale np angin ani zapalen gardła nie mam. Warto usunac te migdały na wszelki wypadek ? czy nie warto pozbywac sie migdałow na wszelki wypadek??

w spzitalu robiono mi bania tarczycy ale wszsytko było w normie


bede wdzieczna za pomoc
napisał/a: Peter 2007-06-21 07:34
To pogrubienie osierdzia może mieć związek z migdałkami. Najlepiej by było pobrać wymaz z tych migdałków na posiew. Jeśli będą tam paciorkowce, to wszystko jasne. Jesli migdałki mają tendencję do tworzenia przetok, to należy je usunąć.
napisał/a: Amcia 2007-06-21 22:17
Dziekuje za odpowiedz.


jeszcze jedno pytanie:

czy mozna miec taki typ arytmi, nieleczony bez zadnych skotkow ubocznych?? czy nie grozi mi to jakimis nastepstwami ?? albo inaczej, jakie skutki niesie za soba arytmia?? czego moge sie spodziewac??
napisał/a: Peter 2007-06-22 07:24
Nie każda arrytmia jest groźna dla zdrowia lub życia. Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć, ale jeśli lekarz nie doszukał sie przyczyn takiego stanu rzeczy, to nalezy uznać, że są to zaburzenia czynnościowe. Może wystarczą łagodne leki uspokajające oraz suplementy diety zawierające potas, magnez i wapń np. Cardiomin.
napisał/a: Amcia 2007-06-22 09:33
Dzieki Peter jestes WIELKI, juz myslałam ze padne na zawał serca ze strachu o to ze mam chore serce


dzieki jeszcze raz za poswiecony czas i uwage. Pozdrawiam A.
napisał/a: radle 2007-07-30 00:33
Witam
z Pani opowieści wynika z pewnym prawdopodobieństwem, iż ma Pani tzw. idiopatyczną arytmię komorową, zwykle jest to tzw. ektopia z drogi odpływu prawej komory. Jeżeli tak jest-nie obciąża ona rokowania, pacjenci z tą arytmią żyją tak długo, jak ludzie zdrowi. Leczy się ich tylko wtedy, gdy arytmia jest OBJAWOWA, czyli odczuwają kołatania serca, lub mają omdlenia/zasłabnięcia, lub gdy serce "męczy się" pod wpływem zaburzeń rytmu (chory coraz szybciej się męczy a serce powiększa i coraz gorzej kurczy-u niektórych pacjentów tak to przebiega). Bezobjawowa forma tej arytmini (czyli chory jej nie odczuwa, pomimo że ją ma w holterze), jeżeli nie powoduje spadku tolerancji wysiłku i powiększenia serca/spadku jego kurczliwości-nie wymaga leczenia. Powtarzam-to co piszę, piszę tylko z pewnym prawdopodobieństwem-bo nie znam Pani całego wywiadu (np czy ktoś w rodzinie nie zginął nagle) i wyników innych badań - czy nie ma Pani innej choroby serca-wtedy ta arytmia może mieć dla Pani zupełnie inne, bardziej poważne znaczenie. Tak czy owak-należy iść na konsultację kardiologiczną.
Pozdrawiam
Radosław Lenarczyk
napisał/a: Amcia 2007-08-01 21:29
radle dzieki wielka za odpowiedz.

Byłam na konsulatcji kardiologicznej. Pozostaje narazie bez lekow.

Co do reszty pytań - dość szybko sie mecze, ale tak było zawsze, nawet wtedy gdy arytmii nie miałam. Teraz gdy jestem uczulona na punkcie swojego rytmu zwrociłam ostatnio uwage ze przy nadmiernym wysiłku jakby arytmia sie nasiliła.

5 lat temu w wieku 28 lat na zawal serca zmarł bart mojej mamy.

A moj ojcec w wielku 27 lat miał operacje z powodu zbyt waskiej aorty.
napisał/a: dam1231 2013-01-12 17:51
Witam.
Proszę o radę : Co robić i jak leczyć bigeminię komorową. Wynik holtera rytm zatokowy o śr. częstosci 78/min. Odchylenia standardowe we wszystkich pobudzeniach64.3 ms. zanotowano pojedyncze skurcze dodatkowe komorowe układające się w bigeminię-994,triseminie 172 oraz poj. Pobudzenia 3781. Biorę lek biosotal 80 od 2 miesięcy. Nie ma żadnej poprawy wrencz przeciwnie. Codziennie odczuwam nierówne kołatanie serca pomimo brania leków. Co robić dalej???