Prośba o interpretację opisu MR Głowy

napisał/a: Corvax 2016-09-05 15:19
Witam,

Czy ktoś mógłby pomóc w zrozumieniu opisu badania angiografii MR tętnic wewnątrzczaszkowych?
Same tętnice są w normie natomiast dodano bardzo wg mni eniepokojący opis ogólny...

"W przeglądowym badaniu MR głowy (obrazy T2-zależne i FLAIR w płaszczyźnie poprzecznej) widoczne są nieprawidłowe ogniska położone przy rogu przednim prawej komory bocznej o łącznym wym. ok 14 mm i w korze wyspy o śr. ok 6 mm. Nieprawidłowy sygnał w obrębie kory i podkorowej istoty szarej w prawym płacie czołowym i skroniowym. Poza tym drobne, rozsiane ogniska hipoerintensywne w obrazach T2-zależnych prawego płata czołowego i pojedyncze w lewym płacie czołowym. Dla oceny zmian wskazane badanie MR głowy z iv podaniem środka kontrastowego.
Torbiel szyszynki śr. 4 mm."

Badanie wykonano po incydencie kiedy po wysiłku lekko zaczęła mi drętwieć lewa połowa ciała. na moment straciłem czucie w lewej nodze i upadłem. Mam 37 lat.

Oczywiście wyobraźnia mi już szaleje i jak czytam o "zmianach ogniskowych" to od razu kojarzy mi się nowotwór. Czy są w ogóle inne opcje sądząc po tym opisie? Wcześniejsze TK głowy nie wykazało nieprawidłowości. Oczywiście jestem już umówiony do neurologa i mam nadzieję, że dostanę skierowanie na ten pełny MR z kontrastem. Czy cokolwiek można już teraz przewidywać?
napisał/a: Corvax 2016-09-08 13:39
Zwykle jestem wdzięczny za każdą próbę pomocy lub wsparcia ale tym wpisem to jestem raczej zniesmaczony. Trudno się oprzeć wrażeniu, że głównym celem było wstawienie linka do "olejku" przy dość lekkim potraktowaniu kwestii nowotworu.
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-09-09 08:07
Poszło delete.
napisał/a: joannanr1 2016-09-09 20:39
Ja się absolutnie nie znam na odczytywaniu wyniku MR więc nie sugeruj się za bardzo moją odpowiedzią :)
Znam sporo osób ze zmianami w mózgu i torbielami szyszynki.Chorują na boreliozę z koinfekcjami.Ja sama choruję na neuroboreliozę i też mam torbiel szyszynki.Masz jakieś inne objawy ?
napisał/a: Corvax 2016-09-09 21:46
Hmmm, borelioza to do niedawna była diagnoza na którą liczyłem, byle tylko wykluczyć SM lub nowotwory. Jednak poczytałem trochę i widzę że wcale nie jest wiele lepsza. Po kilku dniach szukania po sieci widzę jak bardzo skomplikowana jest to choroba. Absolutnie diagnozowanie i leczenie trzeba oddać ekspertowi. Tymczasem nie tylko ze świecą takiego szukać ale nawet nie wiem czy poszukiwać w kręgu medycyny "klasycznej" czy ILADS. Podejrzewam, że temat boreliozy będę musiał badać samodzielnie, bo neurolog raczej nie będzie się chciał w tym grzebać i "przyporządkuje" mi jakąś chorobę ze swojego podwórka.

A co do objawów to wszystko zaczęło się od bólu głowy z prawej strony po wysiłku fizycznym. Potem minimalne pogorszenie ostrości widzenia w prawym oku ale tak minimalne, ze nie jestem pewien czy wystąpiło. Próbowałem zakrywać na przemian jedno oko dłonią zeby sprawdzić i wtedy poczułem, że jakoś inaczej czuję dotyk na lewym policzku (lub lewą ręką - trudno stwierdzić). Po 5-10 minutach wszystko przeszło jednak za jakieś 40 minut upadłem na prostej drodze ponieważ lewa noga mi zdrętwiała i na moment straciłem w niej czucie na jakieś 30 sekund. Wszystko to w czasie i tuż po mega burzy, wiec pewnie spadek ciśnienia jakiś był.

U neurologa badanie podstawowe (dotykanie nosa itp) w normie. Dopler tętnic szyjnych w normie, tomografia głowy z kontrastem w normie. Potem angiografia MR tętnic wewnątrzczaszkowych w normie ale pojawił się dopisek, ze w przeglądowym badaniu zauważyli nieprawidłowe ogniska i ten opis, który przepisałem wcześniej.

Oczywiście w głowie już mi się niemal same dopasowują 'symptomy', które mogą świadczyć np o boreliozie. Np kilkumiesieczny ból jednego z kolan (bez obrzęku) pare lat temu, podniesione próby wątrobowe od wielu lat. Ale moze tylko na siłę szukam powiązań... Test Ellisa ujemny w 2012.

Z kolei pare dni temu robili mi EKG i było ok ale nie w 100%. Jakiś podniesniony punkt J. Nie mam pojęcia o czym to świadczy. Pierwotnie neurolog podejrzewała, ze incydent mógł mieć podłoże z ukąłdu krążenia. Ale jak jej to powiedziałem na ostatniej wizycie to w ogóle się nie zainteresowała. Może już podejrzewa coś innego. Obawiam się, że SM :(
napisał/a: joannanr1 2016-09-09 22:00
Przede wszystkim test Elisa jest kiepska , szczególnie jeśli do zakażenia mogło dojść dosyć dawno.Musiałbyś sobie zrobić przynajmniej Western Blot paskowy po prowokacji citroseptem.
Pewnie będziesz badany pod kątem SM tak jak ja.Z tym , że bardzo rzadko zdarza żeby z płynu rdzeniowo-mózgowego wyszły przeciwciała.U mnie wyszły ale jestem wyjątkiem.U mnie też wszystko zaczęło się od zaburzeń widzenia - świecące zygzaki przez jeden dzień po czym wszystko się posypało.
Borelioza to ciężka choroba ale są szanse na wyleczenie a raczej zaleczenie.
U lekarzy zakaźników Idsa nie masz co liczyć na pomoc.Ilads - leczenie antybiotykami lub protokoły ziołowe.
napisał/a: Corvax 2016-09-24 15:09
Właśnie odebrałem opis pełnego MR głowy z kontrastem. Może ktoś będzie w stanie coś podpowiedzieć zanim ponownie dotrę do neurologa...

"Wykonano sekwencje TSE, GRE, FLAIR, DWI obrazy T1 i T2-zależne w projekcji czołowej, strzałkowej i poprzecznej oraz 3D T2 celowane na tylną jamę czaszki a także z kontrastem.

Kilka ognisk w prawej wyspie i w prawym płacie czołowym, największe przy rogu przednim prawej komory bocznej o śr ok 10 mm, w większości o sygnale płynowym bez cech restrykcji dyfuzji i wzmocnienia kontrastem, bez efektu masy, na obwodzie jednej ze zmian w prawym płacie czołowym cechy przebytego krwawienia - bliznowate zmiany poudarowe?, pourazowe?, pozapalne? Pasma podwyższonego sygnału w T2 w obrębie kory i podkorowej istoty szarej w prawym płacie czołowym i skroniowym o tym samym charakterze.

Poza tym drobne (śr do 4 mm) rozsiane ogniska hiperintensywne w obrazach T2-zależnych w obrębie prawego płata czołowego i pojedyncze w lewym płacie czołowym - najpewniej o charakterze naczyniopochodnym.
Torbiel szyszynki śr. 4 mm. Drobny naczyniak żylny lewego płata czołowego.
Układ komorowy szerokości w normie, bez zniekształceń i przemieszczeń.
Przymózgowe przestrzenie płynowe w normie.
Kompleksy nerwów VII i VIII w obrębie przewodów słuchowych wewnętrznych i kątów mostowo-móżdżkowych bez zmian. Ślimak i kanały półkoliste obustronnie prawidłowe.
Złącze szczytowo-potyliczne prawidłowe.
Przyścienne zgrubienie śluzówki w zatokach szczękowych o grubości do 8 mm i umiarkowanie nasilone w sitowiu obustronnie."

Do tej pory chyba rozważano: TIA, nowotwór, stwardnienie rozsiane i boreliozę. Czy ten opis coś wyjaśnia?
W szczególności zastanawiają mnie:
- sygnał płynowy????
- bez cech restrykcji dyfuzji ????
- drobny naczyniak żylny (coś nowego :()

Ktoś podpowie?