Prolaktyna,brak miesiączki,niska waga (?)

napisał/a: Palutek 2013-09-17 15:11
Witam, sama nie wiem od czego zacząć. Od około 2 lat męczę się sama ze sobą ... Chorowałam na anoreksję,przez co mój organizm był dosyć bardzo wyniszczony, leżałam w szpitalu na kardiologii,endokrynologii itd, Zanikła mi miesiaczka przez tą okropną zmorę, nazywaną anoreksją. Próbuję ją "odzyskać" jakoś od tych 2 lat, niestety bez jakiś dobrych rezultatów. Brałam najróżniejsze leki. Niektóre nie pomagał zupełnie, inne na chwilę, parę miesięcy..po czym znowu okres zanikał. Chodziłam do różnych ginekologów i endokrynologów prywatnie i państwowo. Kupe kasy wywaliłam w błoto, a rezultatów brak .. Jestem już załamana, mam 19 lat. Wczoraj byłam u nowego endokrynologa,do którego dał mi skierowanie mój ginekolog bo obejrzeniu moich wyników (które zaraz tu wypiszę). Endokrynolog bardzo miły Pan, widać było, że zna się na rzeczy. Obejrzał wszystkie wyniki,mój stary wypis ze szpitala z endokrynologiii, gdzie stwierdzono moją anoreksję... Zmierzył ciśnienie, zważył,zmierzył. Jestem niska. 159, ważę ok 49 kg. Powiedział, że waga jako tako nie jest już tragiczna, dziewczyny które mają o wiele niższą wagę miesiaczkują, więc zaczął bardziej wgłębiać się w wyniki padać z prolaktyny, i powiedział,że jest zbyt wysoka. Stwierdził,że to może być powód braku miesiączki. Zaryzygował i Przepisał mi 1/4 tabletki DOSTINEX'u na tydzień. Dostałam tych tabletek 4, tak więc mam spokój na 4 miesiące. W grudniu idę na kontrolę,przed samą wizytą mam jeszcze zrobić prolaktynę, żeby zobaczyć jak się to wszystko reguluje. Jeżeli nie dostanę miesiączki, będę musiała trafić do szpitala na bardziej szczegółowe badania.
To moje wyniki badań:
FT4 - 11,85
TSH 3 gen. - 0,764
Estradiol - 59,0
FSH - 4,6
LH - 0,7
PRG - 0,50
PRL (to ta prolaktyna) - 231,25 a 1godzina po MTC wyszła 1821,17

Co o tym sądzicie ? Myślicie, że dostinex mi pomoże i miesiaczka wróci ?
napisał/a: soaring 2013-09-17 21:58
musisz podać normy z Twojego laboratorium, abyśmy mogli skomentować wyniki. jeśli dawno nie miałaś miesiączki to dla fazy lutealnej.
to prawda, że Twoja waga raczej nie jest teraz przyczyną braku miesiączki, choć spustoszenia spowodowane chorobą pewnie tak. czy dostinex trwale przywróci miesiączkę - nie wiadomo, ale jest to jakiś pomysł.
napisał/a: Palutek 2013-09-18 09:24
OK, no to tak:

FT4 - 11,85 || norma: 9,01-19,05
TSH 3 gen. - 0,764 || 0,350-4,940
Estradiol - 59,0 || (faza lutealna) 77,1-1145,0
FSH - 4,6 || (faza lutealna) 1,38-5,47
LH - 0,7 || (faza lutealna) 0,56-14,00
PRG - 0,50 || (faza lutealna) 3,82-50,56
PRL (to ta prolaktyna) - 231,25 || 108,78-557,13
a 1godzina po MTC wyszła 1821,17

A dostinex (nie chodzi mi,że trwale) tylko czy ogólnie przywróci jako taką miesiączkę?
napisał/a: soaring 2013-09-18 22:55
nie czuję się wystarczająco kompetentna, nie mam też żadnego doświadczenia w przypadku osób z np. taką chorobą jak anoreksja i jej skutkami dla gospodarki hormonalnej. kiedyś, kiedyś czytałam, że w przypadku przywracania miesiączki pomaga stymulacja hormonalna, coś na kształt przygotowania do in vitro. możesz sama poszukać info na ten temat, możesz spróbować uderzyć też do ośrodków leczenia anoreksji, powinni mieć tam specjalistów gin/ endo z doświadczeniem.
mnie się wydaje, że problem nie leży w prolaktynie i moim zdaniem mała jest szansa, że dostinex Ci pomoże. aczkolwiek co Ci szkodzi sprawdzić, specjalnie szkodliwy nie jest, a ja mogę się mylić.
kiedy miałaś ostatnią miesiączkę?
napisał/a: Palutek 2013-09-19 06:50
Ostatnią miesiaczkę,która była wywołana oczywiście lekami, miałam w czerwcu.
napisał/a: soaring 2013-09-19 10:56
a te badania kiedy zrobiłaś? pamiętasz co brałaś na wywołanie miesiączki?
jeśli zaczęłaś z dostinexem, to zobacz, może faktycznie pojawi się miesiączka, 4 miesiące to nie jest jakiś długi okres.
jednak mnie się wydaje, że potrzebujesz stymulacji jajników, bo estradiol i progesteron były bardzo niziutkie.
napisał/a: Palutek 2013-09-19 15:35
Badania robiłam jakieś 2 tygodnie temu.
Co do tabletek, to brałam różne.. Cyclo progynowa, duphaston, ectrofem mite.
napisał/a: soaring 2013-09-19 23:32
to ja właśnie o takich środkach myślałam. ten proces przywracania gospodarki hormonalnej może długo trwać, bo to poważne zachwianie było, więc może potrzeba jeszcze więcej czasu, jeszcze dłuższych kuracji.
jestem ciekawa czy pomoże Ci dostinex. daj znać :)
napisał/a: Palutek 2013-09-20 08:07
Też jestem tego ciekawa,bardzo bym tego chciała,bo jak okres nie powróci, będę musiała iść do szpitala...
Dobrze, dam znać :)
napisał/a: soaring 2013-09-24 08:39
w szpitalu w ciągu kilku dni wykonaliby Ci pewnie pełną diagnostykę, więc to nie taki zły pomysł :)
napisał/a: Palutek 2013-09-24 14:03
Wiem, zdaję sobie z tego sprawę. Ale w swoim życiu przebywałam w szpitalu tyyyyyyyyle razy,robili mi multum badać a rezultaty są i tak zerowe.